224-0222 – Ražení podzemních děl a jam (RPD&J)

Garantující katedraKatedra geotechniky a podzemního stavitelství
Garant předmětudoc. Ing. Karel Vojtasík, CSc.
Úroveň studiapregraduální nebo graduální
Verze předmětu
Kód verzeRok zavedeníRok zrušeníKredity
224-0222/01 2003/2004 2020/2021 4
224-0222/02 2003/2004 2020/2021 4

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Cíl předmětu je seznámit posluchače s technologiemi řažení podzemních děl, které jsou realizovány v mimořádných geotechnických podmínkách a metodami výstavby podzemních objektů, které svými technickými parametry a účelem využití leží mimo oblast standardních podzemních děl. Zde patří např. inženýrské sítě, produktovody ap., jejichž realizační metody se principiélně odlišují od tradičních metod výstavby podzemních děl. Do programu jsou zařazeny také technologie hloubení vertikálních jam. Předmět navazuje na předmět "mechanika hornin a zemin" a "podzemní stavitelství". Tento předmět rozšiřuje odborné znalosti v problematice, která není standardní náplní studia v předmětu „podzemní stavitelství“. Absolventa studijního oboru geotechnika profiluje a připravuje k činnosti v oblasti projektování a realizace široké škály podzemních objektů.

Vyučovací metody

Přednášky
Cvičení (v učebně)

Anotace

Systematika realizačních metod překonávání složitých přírodních a technických podmínek při výstavbě podzemních děl. Metody změny nepříznivých primárních přírodních podmínek, vedoucí k jejich úplné nebo částečné eliminaci. Technické postupy překonávání složitých podmínek. Hnané pažení, štítování, protlačování, mikrotunelování, bezvýkopové technologie, zmrazování, kesonování, odvodňování, sanace a rekonstrukce podzemních děl a inženýrských sítí. Obsahem předmětu jsou také metody prognózy a postupy eliminace negativních vlivů a dopadů v horninovém prostředí. Ve druhé části se předmět zabývá ražením a hloubením jam a šachtic. Seznamuje s výztužními konstrukcemi pro hloubení zařízením staveniště a zaústěním jámy. Zabývá se jak klasickým hloubením vrtacími a trhacími pracemi, tak problematikou vrtání jam a velkoprofilových vrtů. Součástí je i problematika hloubení slepých jam a šibíků, ražení svislých komínů, prohlubování a rozšiřování jam. Znalosti a dovednosti studenta získané absolvováním předmětu: Posluchač je uveden do problematiky, seznámen se základy oboru, relevantními trvalými poznatky a současným stavem v rozsahu a hloubce poznání, které postačuje pro úspěšné zahájení aktivní činnosti v uvedeném oboru a umožňuje jejich další samostatné prohlubování a rozvíjení.

Povinná literatura:

1. K. Exner: Speciální metody ražení. ES VŠB Ostrava 1983 2. K. Exner: Hloubení jam. ES VŠB Ostrava 1984 3. F. Klepsatel: Bezvýkopová výstavba podzemných vedení. ALFA Bratislava 1986

Doporučená literatura:

K. Exner: Speciální metody ražení. ES VŠB Ostrava 1983 K. Exner: Hloubení jam. ES VŠB Ostrava 1984

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.