224-0274 – Technické odstřely a jejich účinky (TO)

Garantující katedraKatedra geotechniky a podzemního stavitelství
Garant předmětuprof. RNDr. Zdeněk Kaláb, CSc.
Úroveň studiapregraduální nebo graduální
Verze předmětu
Kód verzeRok zavedeníRok zrušeníKredity
224-0274/01 2019/2020 5
224-0274/02 2019/2020 5

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Předmět navazuje na předmět Trhací práce a rozpojování hornin. Obsahem je prohloubení znalostí pro projektování geometrických a výbušinářských parametrů různých typů technických odstřelů. Student získá schopnost samostatně, na základě konkrétního zadání, projektovat parametry technických odstřelů. Zadání může zahrnout požadavek na řádné rozpojení horniny, na odstřely s odhozem materiálu, odstřely charakteru bezvýlomové trhací práce, trhací práce nátřasné nebo destrukční trhací práce. Předpokládá se schopnost navrhnout nejvhodnější typ trhací práce. Student zvládne predikovat velikost škodlivých účinků plánované trhací práce a interpretovat výsledek seismického měření vzhledem k možnému poškození stavebních objektů. Předmět tvoří vhodný předstupeň pro následné studium pro získání oprávnění střelmistrů, resp. technických vedoucích odstřelů.

Vyučovací metody

Přednášky
Cvičení (v učebně)

Anotace

Předmět definuje základní pojmy v oboru technických odstřelů. Hlavním cílem je vysvětlit přípravu jednotlivých typů těchto odstřelů, dílčím cílem je zkompletovat znalosti o použití technických odstřelů pro různé účely. Poukázáno je i na analýzu škodlivých účinků trhacích prací se zaměřením na seismické zatížení stavebních objektů (ČSN 73 0040). Seznam témat: Technické odstřely Teorie rozpojení pevných materiálů Princip výpočtu soustředěných náloží Princip rozpojování a výpočtu válcových náloží Základní charakteristiky jednotlivých hromadných odstřelů Projektování hromadných odstřelů Geometrické parametry soustavy náloží Počin a roznět clonových a plošných odstřelů Projektování komorových a kombinovaných odstřelů Technologie hromadných odstřelů Sekundární trhací práce Nátřasný odstřel Trhací práce s řízeným výlomem Trhací práce na stavbách Trhací práce při jednostranných skalních výlomech Trhací práce pro skalní zářezy Trhací práce ve stavebních jamách Trhací práce při destrukcích Škodlivé účinky výbuchu

Povinná literatura:

Dojčár, O., Horký, J., Kořínek, R.: Trhacia technika. Montanex a.s., Ostrava 1996. Kořínek, R.: Trhací práce v lomech. ES VŠB, Ostrava 1988. Bartoš, J., Mečíř, R.: Příručka pro střelmistry v hornictví, stavebnictví a ostatních oborech. SNTL, Praha 1975 ČSN 73 0040 Zatížení stavebních objektů technickou seismicitou a jejich odezva. ČNI 1996. Pandula, B., Kondela, J.: Metodológia seizmiky trhacích prác. SSTVP, Banská Bystrica 2010.

Doporučená literatura:

Kaláb, Z.: Seizmická měření v geotechnice. VŠB-TU, FAST, Ostrava 2008. Smetana C. a kol.: Hluk a vibrace. Sdělovací technika, Bruel&Kjaer, Praha1998.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.