224-0948 – Moderní metody geofyzikálního průzkumu (MMGP)

Garantující katedraKatedra geotechniky a podzemního stavitelství
Garant předmětuprof. RNDr. Zdeněk Kaláb, CSc.
Úroveň studiapostgraduální
Verze předmětu
Kód verzeRok zavedeníRok zrušeníKredity
224-0948/01 2018/2019 10
224-0948/02 2018/2019 10

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Předmět shrnuje základní principy geofyzikálních metod. Cílem je demonstrovat použití jednotlivých metod a metodik pro různé účely. Důraz je kladen na ocenění správnosti a dostatečnosti zvolené metodiky, posouzení kvality a věrohodnosti naměřených dat a znalost interpretace naměřených geofyzikálních dat pro sledovaný účel. Témata zaměření jsou zvolena podle aktuálně řešených problematik, například využití pro ekologii, archeologii, stavebnictví, geotechniku nebo poškozená území. Absolvent získá schopnost podílet se na přípravě projektu geofyzikálních prací a komplexní interpretaci geofyzikálních poznatků pro daného odběratele (geologa, geotechnika, stavaře, archeologa …). Hlavní témata přednášek: Geologické vědy, úloha a cíle fyzikální geodézie a geofyziky. Fyzikální pole Země. Geofyzikální metody v hydrogeologii. Geofyzikální metody v geotechnice a stavebnictví. Geofyzikální metody v ekologii a při řešení starých ekologických zátěží. Geofyzikální metody v archeologii. Geofyzikální metody při průzkumu poškozených území a opuštěných průmyslových areálů. Absolvent bude seznámen s moderními postupy měření a zpracování geofyzikálních, zvláštní důraz bude kladen na interpretaci získaných výsledků pro potřeby zadavatele úkolu. Těžiště znalostí bude v geoelektrických a seismických metodách, méně budou definovány ostatní metody, např. gravimetrie, termika či radiometrie. Kromě poznatků o vlastních geofyzikálních měření bude zmíněna problematika opakovaných měření a monitorování.

Vyučovací metody

Individuální konzultace

Anotace

Předmět navazuje na základní geofyzikální poznatky. Absolventi budou seznámeni s novějšími aparaturami a technikami geofyzikálních měření. Na typových příkladech z jednotlivých tématik získají absolventi představu, jak správně a efektivně sestavit metodiku geofyzikálních měření a jak správně navrhnout interpretační postupy jak z pohledu vyhodnocení naměřených dat, tak i z pohledu zadavatele tematického úkolu. Tématiky vychází z aktuálních nejčastěji řešených zadání (hydrogeologie, geotechnika, stavitelství, poškozená území, archeologie).

Povinná literatura:

Mareš, S. a kol.: Úvod do užité geofyziky. SNTL, Praha, 1990. Tematicky zaměřené webové stránky odborných geofyzikálních firem.

Doporučená literatura:

Brázdil a kol.:Úvod do studia planety Země, SNTL, Praha, 1988. Gruntorád, J. a kol.: Principy metod užité geofyziky. SNTL, Praha, 1985.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.