226-0239 – Dějiny architektury a urbanismu III (DAaU III)

Garantující katedraKatedra architektury
Garant předmětuPhDr. Jiří Jung, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduální
Verze předmětu
Kód verzeRok zavedeníRok zrušeníKredity
226-0239/01 2012/2013 3

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Cílem předmětu je popsat a interpretovat zákonitosti vývoje konkrétních typů historických staveb. Je třeba umět nejen popsat vývoj architektury, ale i vsvětlit jeho zákonitosti. Student má umět zařadit nejrozšířenější typy historických staveb od počátků stavební kultury po konec 19. století.

Vyučovací metody

Přednášky

Anotace

Získání přehledu o typových podobách historické profánní a sakrální architektury 1) Základní dělení historických staveb, 2) Antický chrám 3) Antické stavby občanské vybavenosti, antické obytné domy 4) Románské kostely, románské rotundy 5) Gotický kostel, gotická katedrála 6) Středověký hrad, středověká tvrz 7) Středověký a novověký klášter 8) Měšťanský dům středověku a novověku 9) Renesanční zámek a další typy renesančních aristokratických sídel a voluntární architektury, Barokní zámek 10) Barokní kostely (Il Gesú, …), klasicistní kostely 11) Vesnický dům u nás 12) Vodní a větrné mlýny od středověku do počátku 20. století 13) Výrobní objekty industriálního období 14) Inženýrská architektura v minulosti

Povinná literatura:

Lauermann, Semeráková: Vývoj architektury 1,2, ČVUT Praha 1999

Doporučená literatura:

Marhold, K.: Sídla, urbanistická typologie, ČVUT Praha 1997 Kučera, V.: Architektura inženýrských staveb, ČVUT Praha 1995. Hrůza, J.: Vývoj urbanismu I, II, ČVUT Praha 1997. Dějiny hmotné kultury I/1, 2 a II/1, 2. UPOZORNĚNÍ: Ke studiu nedoporučuji publikace Jiřího Tichánka a Jana P. Štěpánka. Obsahují zásadní nepřesnosti v terminologii a závěry a metodologická stanoviska mnohdy velmi se odchylující od obecně přijímaných v dějinách architektury, památkové péči a souvisejících oborech.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.