546-0518 – Ekologie rostlin a živočichů (EkoRZB)

Garantující katedraKatedra environmentálního inženýrství
Garant předmětudoc. Ing. Barbara Stalmachová, CSc.
Úroveň studiapregraduální nebo graduální
Verze předmětu
Kód verzeRok zavedeníRok zrušeníKredity
546-0518/01 2008/2009 2022/2023 5

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Základní pojmy a zákonitosti v ekologii rostlin a živočichů. Pochopení procesů v ekologii fotosyntézy a produkční ekologii. Studenti znají příklady z reprodukční ekologie, populační dynamiky, mezi- a vnitrodruhových vztahu rostlin a živočichů. Mají obecné povědomí o evolučních a genetických aspektech adaptací, životních strategiích rostlin a živočichů. Dovednosti prokazované po ukončení předmětu: Studenti dovedou popsat složitější ekologické vztahy, zákonitosti a procesy na konkrétních příkladech a z nich formulovat zobecňující závěry. Jsou schopni v krátké prezentaci představit biologicko-ekologický problém a diskutovat jeho možná řešení a úskalí těchto řešení.

Vyučovací metody

Přednášky
Cvičení (v učebně)
Experimentální práce v laboratoři
Terénní práce

Anotace

1. Teplota jako ekologický faktor, adaptace živočichů. Světlo jako ekologický faktor, adaptace živočichů. Vlhkost jako ekologický faktor, adaptace živočichů. Atmosférický tlak a proudění vzduchu jako ekologický faktor, adaptace živočichů. 2. Voda jako ekologický faktor. Podmínky života ve stojatých vodách.Podmínky života v tekoucích vodách. Ekologické faktory rašelinišť. Ekologické faktory periodických vod a salinních vod. 3. Půda jako životní prostředí. 4. Potrava. Třídění adaptací – adaptace fyziologické, morfologické a etologické. Vnitrodruhové vztahy. 5. Migrace živočichů. Mezidruhové vztahy. Společenstva živočichů. Kvantitativní znaky zoocenóz. Strukturální a vztahové znaky zoocenóz. 6. Rozmnožování, říje, reprodukční typy, rozmnožovací cykly u savců, ptáků, obojživelníků a plazů. Růst a vývoj mláďat u savců, ptáků, obojživelníků a plazů. 7. Záření, modifikace slunečního záření a adaptace rostlin na záření. Teplotní bilance, teplota rostlin a adaptace rostlin na teploty. Vliv složení atmosféry na rostliny. 8. Vodní bilance stanoviště, absorbce, transpirace a vodní bilance rostlin. Odolnost rostlin vůči suchu, specifická doba přežití. Voda jako životní prostředí rostlin, adaptace rostlin na vodní prostředí. 9. Význam rostlin pro tvorbu půd, vliv reliéfu a rostlin na pedogenetické procesy. Závislost rostlin na chemismu půd. 10. Fotosyntetická kapacita rostlin, koeficient účinnosti fotosyntézy, závislost čisté fotosyntézy na světle a teple. Růstová analýza rostlin, její význam a aplikace. 11. Populace rostlin - definice, charakteristika, šíření populace. Demografie rostlin. Struktura populace. Vzájemné vztahy mezi jedinci a populacemi rostlin. Strategie populací rostlin. 12. Ekologie společenstva rostlin - definice, vymezení. Horizontální a vertikální struktura rostlinného společenstva. Stabilita rostlinného společenstva, vegetace zonální, azonální a extrazonální. 13. Analýza struktury společenstva, životní formy rostlin. Vegetace potenciální, přirozená, přírodě blízká, rekonstruovaná přírodní, přírodní. 14. Změny struktury společenstva rostlin v čase. Ekologická sukcese rostlin, primární a sekundární sukcese, principy a význam v ekosystému. 15. Základy fytocenologie. Invazní a expanzní druhy rostlin, význam.

Povinná literatura:

Begon, M., Harper, J. L., Townsend, C. R. Ekologie jedinci, populace a společenstva. Vydavatelství Univerzity Palackého, Olomouc. 1997. Larcher, W. Fyziologická ekologie rostlin. Academia, Praha. 1988. Losos, B., Gulička, J., Lellák, J., Pelikán, J. Ekologie živočichů. SPN Praha. 1985. Slavíková, J. Ekologie rostlin. SPN, Praha, 1986. Stalmachová, B. Ekologie rostlin a živočichů. Učební texty CD. VŠB – TUO, 2004.

Doporučená literatura:

Vlasák, P. Ekologie savců. Academia Praha. 1986. Janský, L. Fysiologie adaptací. Academia Praha. 1979.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.