635-3048/03 – Energetické hospodářství (ENH)

Garantující katedraKatedra tepelné technikyKredity7
Garant předmětuIng. Mario Machů, Ph.D.Garant verze předmětuIng. Mario Machů, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník2Semestrzimní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2023/2024Rok zrušení
Určeno pro fakultyFMTUrčeno pro typy studianavazující magisterské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
MAC589 Ing. Mario Machů, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 3+3
kombinovaná Zápočet a zkouška 18+0

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Student bude umět: - kategorizovat zdroje tepelné energie, aplikovat základní zákony přenosu a přeměn tepelné energie, rozumět tepelným oběhům, - stanovit využití paliva, posoudit záměnnost plynů, stanovit energetické a exergetické bilance zařízení, - znát principy zařízení energetických provozů – kotlů, turbín, čerpadel, kompresorů, - rozumět problematice teplárenských provozů a parních oběhů - pochopit metody a zařízení pro snížení emisní zátěže energetických zdrojů a využití tuhých zbytků spalovacích procesů.

Vyučovací metody

Semináře

Anotace

Předmět seznámí studenty se zdroji tepla, fyzikálními zákony přenosu a přeměny tepelné energie. Studenti se naučí problematiku přípravy a oceňování paliv, záměnnosti topných plynů a přístupy k tvorbě energetických a exergetických bilancí. Porozumí problematice energetických strojů a zařízení energetických provozů, kotlů, čerpadel, výrobě stlačeného vzduchu, prvků parních oběhů a seznámí se s problematikou metod a zařízení pro snižování emisní zátěže a zařízeními pro využití tuhých zbytků spalovacích procesů.

Povinná literatura:

1. BRESTOVIČ, T., ČARNOGURSKÁ, M. Zdroje a premeny energie. Košice: TU v Košicích, 2012. ISBN 978-80-553-1013-8. 2. KADRNOŽKA J., OCHRANA B. Teplárenství. Akademické nakladatelství CERM Brno, 2001. 3. MELICHAR, J.: Hydraulické a pneumatické stroje. Část čerpadla. Skripta, 1. vyd. Praha: Česká technika – nakladatelství ČVUT, 2009. 4. GOSWAMI, D.Y., KREITH, F. Energy conversion. CRC Press, 2008.

Doporučená literatura:

1. AUGUSTA, P. a kol.: Velká kniha o energii. L.A.Consulting Agency, spol. s r.o., Praha, 2001. 2. MICHAELIDES, E. Alternative Energy Sources. Heidelberg. Springer, 2012. ISBN 978-3-642-20950-5. 3. Časopisy: Energie, Svět energetiky, Energetika, Alternativní energie.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

Písemný test a ústní zkouška.

E-learning

Další požadavky na studenta

Účast na exkurzích do výrobních závodů, protokoly ze cvičení.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1. První zákon termodynamiky, teplo, práce, stavové veličiny ideálních plynů, entalpie, technická práce. Základní změny v p-v diagramu. 2. Entropie. Druhý zákon termodynamiky, vratné a nevratné procesy, Carnotův cyklus, Základní změny v T-s diagramu. 3. Reálné plyny a páry. Var a kondenzace., Termodynamika proudění plynů, vlhký vzduch, Mollierův diagram, základní výpočty procesů s vlhkým vzduchem. 4. Výroba a využití páry, Výparné teplo. Diagramy vodní páry. Teoretický a praktický parní oběh. Prvky parního oběhu. 5. Výroba stlačeného vzduchu, ideální a reálný průběh komprese. Pístový kompresor, princip, objemová účinnost, dodávané množství, příkon, dělení kompresního poměru. 6. Turbokompresory. Dopravní výška, statická a dynamická složka, reakční stupeň, moment na hřídeli, příkon, teoretické dopravované množství, tlakové číslo, tvary lopatek. Teoretická a skutečná charakteristika turbokompresoru, regulace. 7. Tepelné oběhy tepelných motorů. Plynové turbíny. 8. Obrácený oběh, tepelná čerpadla, chladicí systémy. 9. Automatická regulace tepelně energetických zařízení. Zařízení pro přípravu paliv. Teorie záměnnosti plynných paliv, realizace směšovacích stanic v praxi. 10. Teplárenské provozy. Typy, provoz a konstrukce teplovodních a parních kotlů. 11. Kogenerace – kombinovaná výroba tepla a elektrické energie. Tepelné sítě – rozvod tepla, druhy a konstrukce sítí, předávací stanice, tepelné izolace. 12. Doprava vody čerpáním, dopravní výšky. Pístové čerpadlo, princip, dopravované množství, příkon, objemová účinnost, regulace. Odstředivá čerpadla. Množství, moment na hřídeli, příkon. Vlivy na sací výšku.

Podmínky absolvování předmětu

Podmínky absolvování jsou definovány pouze pro konkrétní verzi předmětu a formu studia

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2025/2026 (N0719A270004) Materiály a technologie pro energetiku EPT K čeština Ostrava 2 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.