153-0843/01 – Sociální politika v EU (SPvEU)

Garantující katedraKatedra veřejné ekonomikyKredity5
Garant předmětuPhDr. Mgr. Hana Fachinelli, Ph.D.Garant verze předmětuPhDr. Mgr. Hana Fachinelli, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník2Semestrletní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2009/2010Rok zrušení2009/2010
Určeno pro fakultyEKFUrčeno pro typy studia
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
FAH60 PhDr. Mgr. Hana Fachinelli, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
celoživotní Zápočet a zkouška 12+4

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

• charakterizovat základní etapy vývoje sociální politiky a objasnit faktory, které vedly ke změnám • vysvětlit podstatu nerovnosti ve společnosti, koncepty chudoby a přístupy k jejímu měření • analyzovat přístupy členských zemí EU a EU ke konstrukci programů sociální politiky • objasnit účel, strukturu a základní znaky programů sociální ochrany - sociálního zabezpečení v ČR • vypočítat životní minimum a částku živobytí pro konkrétní osobu, rodinu • vyhodnotit sociální událost a nalézt řešení v sociálně zdravotním systému

Vyučovací metody

Anotace

Předmět je orientován na objasnění základních principů a mechanismů fungování sociální politiky v EU. Pozornost je zaměřena jak na přístupy členských zemí ke koncepci a konstrukci tak i na vliv institucí ES-EU na národní systémy. V tomto kontextu je podrobněji objasněna koncepce sociální politiky v České republice. Důraz je kladen na ekonomickou dimenzi sociální politiky. (Ekonomická dimenze problematiky je dále prohlubována v předmětu Ekonomika sociálního zabezpečení.)

Povinná literatura:

FACHINELLI, H. Sociální politika. Studijní opora pro komb.formu studia. Ostrava: VŠB-TU Ostrava, 2009. ISBN 978-80-248-1973-0. FACHINELLI, H. Sociální politika v zemích EU. Studijní opora pro kombinovanou formu studia. Ostrava: VŠB-TU Ostrava, 2006. Průběžná aktualizace zajištěna na přednáškách.

Doporučená literatura:

BRDEK, M. a kol. Trendy sociální politiky v evropské sociální politice. Praha: ASPI, 2000. GEYER, R.R. Exploring European Social Policy. Cambridge: Polity Press, 2000. KREBS, V.a kol. Sociální politika. 5. přeprac. a akt. vyd. Praha: Wolters Kluwer ČR, a. s., 2010. ISBN 978-80-7357-585-4. KLVAČOVÁ, E. Prohlubování evropské integrace. Praha: Proffesional Publishing, 2005. MUNKOVÁ, G. Sociální politika v evropských zemích. Praha: Karolinum, 2004. ISBN 80-246-0780-8. PENNINGS, F. Introduction to European Social Security Law. The Hague: Kluwer Law International, 2001. TOMEŠ, I. Úvod do teorie a metodologie sociální politiky. Praha: Portál, s.r.o., 2010. s. 440. ISBN 978-80-7367-680-3. Aktuální literatura je doporučována na přednáškách.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

E-learning

Další požadavky na studenta

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1. Pojmové vymezení sociální politiky a její postavení v ekonomice (pojetí a obsah sociální politiky, nástroje, subjekty, principy, makroekonomická a makrosociální dimenze sociální politiky, účinky sociální politiky). 2. Geneze sociální politiky v mezinárodním měřítku (etapy vývoje sociální politiky, typologie sociálního státu - státu sociálních služeb - dle diferenciačních kritérií). 3. Nerovnost ve společnosti, spravedlnost a efektivnost, chudoba (sociální stratifikace, kritéria spravedlivého rozdělování, základní kategorie a koncepty chudoby, metody měření chudoby a přístupy ke stanovení oficiální hranice chudoby; životní a existenční minimum v ČR). 4. Hlavní zásady a nástroje pro spolupráci v sociální oblasti v EU (v kontinuitě vývoje od Římské smlouvy do současnosti). 5. Sociální dimenze evropské strategie zaměstnanosti, nástroje sociálního dialogu (základní cíle a pilíře strategie, koordinační mechanismy, nástroje). 6. Strategie modernizace sociální ochrany v zemích EU, cíle, úkoly a nástroje boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení v EU (sociálně ekonomické faktory ovlivňující parametry koncepcí sociální ochrany, základní cíle, strategie, nástroje). 7. Přístupy ke koncepci programů sociální ochrany v členských zemích EU (programy ochrany ve stáří, v nemoci, v nezaměstnanosti, rodin s dětmi, ve stavu nouze). 8. Účel, struktura a základní znaky programů sociální ochrany - sociálního zabezpečení (sociální události, dávky, správa, financování) v ČR (sociální pojištění, státní sociální podpora, sociální pomoc, veřejné zdravotní pojištění). 9. Koordinace systémů sociálního zabezpečení v zemích EU (důvody vedoucí ke koordinaci, principy koordinace, nástroje; aplikace na jednotlivá odvětví sociálního zabezpečení - sociální ochrany).

Podmínky absolvování předmětu

Celoživotní forma (platnost od: 2009/2010 letní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (100) 51
        Zápočet Zápočet 40  21
        Zkouška Zkouška 60  11 3
Rozsah povinné účasti:

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP:

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2009/2010 (B6202) Hospodářská politika a správa (6202R055) Veřejná ekonomika a správa (02) Veřejná ekonomika a správa C čeština Ostrava 2 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.