040-0600/01 – Řízení rizik (ŘR)
Garantující katedra | Katedra bezpečnosti práce a procesů | Kredity | 3 |
Garant předmětu | prof. Dr. Ing. Aleš Bernatík | Garant verze předmětu | prof. Dr. Ing. Aleš Bernatík |
Úroveň studia | pregraduální nebo graduální | | |
| | Jazyk výuky | čeština |
Rok zavedení | 2020/2021 | Rok zrušení | |
Určeno pro fakulty | FBI | Určeno pro typy studia | bakalářské |
Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi
Po absolvování předmětu budou studenti schopni porozumět procesu řízení rizik, složeného z posouzení rizik a následných rozhodovacích kroků v prevenci, ošetření zbytkových rizik a cyklického přezkoumání.
Paralelně se zvládnutím teoretických základů budou za pomocí příkladů z praxe studentům předány dovednosti v praktické realizaci procesu řízení rizik ve všech základních oblastech vyučovaných na fakultě, což umožní studentům porozumět komplexitě oboru.
Studenti porozumí tomu, že teorie, principy a pravidla jsou stejná ve všech oblastech bezpečnosti, budou tato pravidla znát a zvládnou terminologii oboru nezbytnou pro odbornou komunikaci, včetně získání informací o současných terminologických problémech.
Získané vědomosti a dovednosti budou přispívat k analytickému a kritickému myšlení, což umožní kvalifikované a flexibilní rozhodování s ohledem na nejistotu a složitost v oblasti řízení rizik.
Vyučovací metody
Přednášky
Semináře
Individuální konzultace
Cvičení (v učebně)
Projekt
Anotace
Základním myšlenkovým konceptem je ISO 31000. Jedná se vstupní předmět do odborného studia na FBI, přinášející informace o společných základech řízení bezpečnosti ve všech oborech dalšího studia na fakultě, seznamující studenty s teoretickými základy bezpečnosti, nebezpečí, rizik a jejich zvládání a s praktickými pravidly, postupy a nástroji řízení rizik. Celkově je předmět koncipován tak, aby respektoval současný stav vědění v oblasti managementu rizik, tedy kromě platných norem také přístupy akcentované na úrovni OSN, OECD a EU.
Hlavním cílem je představit integrovanou perspektivitu, nové poznatky a praktické pokyny jak porozumět, posoudit a řídit předvídatelné i nepředvídatelné potenciální rizikové situace v praktických podmínkách ve společnosti. Ukazuje také, jak je nutné v rychle měnícím se prostředí vytvářet strategie a taktiku pro účinné rozhodování a řízení, které umožní zachovat bezpečnost jako kvalitu života, ochranu majetku a hodnot, funkčnost technologických a infrastrukturních systémů a chod společnosti na různých úrovních, od podniku po stát. Zahrnutí konceptu resilience umožní v případě proběhlé události rychlé obnovení systému za použití principu BBB (Build Back Better).
Povinná literatura:
Doporučená literatura:
PERROW, Charles. Normal accidents: Living with high risk technologies-Updated edition. Princeton university press, 2011.
TALEB, Nassim Nicholas. The black swan: The impact of the highly improbable. (2nd ed.), London: Penguin, 2010.
ISBN: 9788074321283.
ROESER, Sabine, et al. (ed.). Essentials of risk theory. Springer Science & Business Media, 2012.
RENN, Ortwin. Risk governance: coping with uncertainty in a complex world. London: Earthscan, 2008.
ISBN 978-1-84407-292-7.
Aven, T. Foundations of Risk Analysis: Second Edition. Wiley, 2012. ISBN: 978-1-119-96697-5
MCKINNON, Ron C. Safety management: near miss identification, recognition, and investigation. Boca Raton: CRC Press, c2012.
ISBN 978-1-4398-7946-7.
BAHR, Nicholas J. System safety engineering and risk assessment: a practical approach. Second edition. Boca Raton: CRC Press, Taylor & Francis Group, 2015.
ISBN 978-1-4665-5160-2.
HAIMES, Yacov Y. Risk modeling, assessment, and management. Fourth edition. Hoboken: Wiley, 2016. Wiley series in systems engineering and management.
ISBN 978-1-119-01798-1.
SMITH, Preston G., MERRITT, Guy M. Proactive risk management: Controlling uncertainty in product development. Productivity Press, 2002.
BAUBION, Charles. OECD Risk Management, 2013.
US DEPT OF HOMELAND SECURITY; UNITED STATES OF AMERICA. Risk Management Fundamentals: Homeland Security Risk Management Doctrine, 2011.
HOPKIN, Paul. Fundamentals of risk management: understanding, evaluating and implementing effective risk management. Kogan Page Publishers, 2018.
MEYER, Thierry; RENIERS, Genserik. Engineering risk management. Walter de Gruyter GmbH & Co KG, 2016.
POLJANSEK, Karmen, et al. Science for disaster risk management 2017: knowing better and losing less. ETH Zurich, 2017.
Další studijní materiály
Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta
1. Vypracování a odevzdání pracovních listů
V rámci cvičení příp. samostatné práce studentů budou formou pracovních listů zadávány různé úkoly k řešení.
2. Zpracování, prezentace a obhajoba semestrálního práce
Vytvořit, prezentovat a obhájit (reagovat na dotazy) na vybrané téma v oblasti řízení rizik za pomoci dostupných prezentačních nástrojů. Seznam témat bude studentům zaslán v průběhu semestru (po vzájemné domluvě lze mít téma vlastní).
3. Prezentace aktuality / zajímavosti /
Možnost prezentovat v rámci cvičení aktualitu (novinku) či zajímavost z oblasti řízení rizik.
4. Test znalostí
Formou písemného testu budou ověřeny znalosti (otázky s volbou odpovědí + otevřené otázky).
E-learning
Další požadavky na studenta
Aktivita v rámci cvičení, student reaguje, komunikuje, klade dotazy v rámci cvičení. Tyto aktivity jsou vztaženy k probíranému tématu.
Prerekvizity
Předmět nemá žádné prerekvizity.
Korekvizity
Předmět nemá žádné korekvizity.
Osnova předmětu
1. Rizika ve společnosti, v podnikání a v životě jedince, smysl managementu rizik a jeho empirická a strukturovaná forma. Systémy řízení rizik ve společenských cílech, v legislativě a v normách.
2. Terminologie a základní koncept rizika jako účinku nejistoty na dosažení cíle. Riziko jako důsledek expozice zranitelného cíle nebezpečí. Chronická a akutní rizika, existenční a běžná rizika. Teorie nehod, dysfunkce systémů.
3. Aktéři v managementu rizik, jejich role a odpovědnosti a vztahy – vlastník rizik, nositel rizik, regulátor, analytik, manažer. Řízení a správa rizik, základy teorie rozhodování.
4. Principy procesu stanovení cílů managementu rizik, jeho rámce, komplexity a hloubky. Subjektivní charakter cílů. Kompozice týmu k realizaci managementu rizik.
5. Identifikace nebezpečí. Typy nebezpečí a formy jejich šíření. Nebezpečné předměty a nebezpečné situace, nebezpečí fyzikální, chemická, biologická, environmentální, sociální a nebezpečí související s informacemi. Nástroje identifikace nebezpečí
6. Scénáře rozvoje rizika, formy jejich identifikace, znázorňování a vyhodnocování. Logické diagramy. Racionalizace rizika. Určování neurčitosti, pravděpodobnost a frekvence, jejich vyhodnocování.
7. Hodnocení dopadů nežádoucích událostí, dopady na člověka, životní prostředí, majetek a služby. Konstrukce stupnic závažnosti dopadů, jejich integrace – vyjádření rizik. Kvalitativní, semikvantitativní a kvantitativní přístup.
8. Matice rizik, její tvorba a vyhodnocování. Přechod od analýzy rizik do hodnocení rizik, subjektivní faktory, vnímání rizik a jeho akceptovatelnost.
9. Stanovení cílů prevence, „jak bezpečné je dost bezpečné?“ Proces rozhodování v managementu rizik, principy ALARA/ALARP. Společenské a etické aspekty managementu rizik.
10. Nástroje prevence rizik a metody jejich výběru
11. Zbytková rizika a jejich dopady, nehody, mimořádné události, krize. Business continuity management.
12. Připravenost na mimořádné/havarijní události, plány k jejich řešení a jejich ověřování. Výcvik a trénink.
13. Komunikace o rizicích, etika v řízení rizik.
Podmínky absolvování předmětu
Výskyt ve studijních plánech
Výskyt ve speciálních blocích
Hodnocení Výuky