040-0700/01 – Úvod do bezpečnosti (IS)

Garantující katedraKatedra bezpečnosti práce a procesůKredity4
Garant předmětuprof. RNDr. Pavel Danihelka, CSc.Garant verze předmětuprof. RNDr. Pavel Danihelka, CSc.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník1Semestrzimní
Jazyk výukyangličtina
Rok zavedení2022/2023Rok zrušení
Určeno pro fakultyFBIUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
DAN40 prof. RNDr. Pavel Danihelka, CSc.
DOB78 Ing. Pavel Dobeš, Ph.D.
BAU020 Ing. Barbora Martiníková, Ph.D.
REH0030 Ing. Jakub Řeháček
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 2+2

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Po absolvování předmětu budou studenti schopni porozumět bezpečnosti a její komplexnosti, založené na řízení rizik a následných rozhodovacích kroků v prevenci, vnímání rizik a bezpečnostních systémů. Paralelně se zvládnutím teoretických základů, budou za pomocí příkladů z praxe studentům předány dovednosti v praktické realizaci procesu řízení rizik ve všech základních oblastech vyučovaných na fakultě, což umožní studentům porozumět komplexitě oboru. Studenti porozumí tomu, že teorie, principy a pravidla jsou stejná ve všech oblastech bezpečnosti, budou tato pravidla znát a zvládnou terminologii oboru nezbytnou pro odbornou komunikaci, včetně získání informací o současných terminologických problémech. Získané vědomosti a dovednosti budou přispívat k analytickému a kritickému myšlení, což umožní kvalifikované a flexibilní rozhodování s ohledem na nejistotu a složitost v oblasti řízení rizik.

Vyučovací metody

Přednášky
Cvičení (v učebně)
Projekt
Ostatní aktivity

Anotace

Základním myšlenkovým konceptem je bezpečnost jako vědní disciplína. Jedná se vstupní předmět do problematiky složitost (a resilience) v oblasti bezpečnosti a související racionalizace rizik, přinášející informace o společných základech řízení rizik. Studenti budou seznámeni s teoretickými základy bezpečnosti, nebezpečí, rizik a jejich zvládání a s praktickými pravidly, postupy a nástroji prevence rizik. Celkově je předmět koncipován tak, aby respektoval současný stav vědění v oblasti bezpečnosti, tedy kromě platných norem také přístupy akcentované na úrovni OSN, OECD a EU. Hlavním cílem je představit integrovanou perspektivitu, nové poznatky a praktické pokyny, jak porozumět, posoudit a řídit předvídatelné i nepředvídatelné potenciální rizikové situace v praktických podmínkách ve společnosti. Ukazuje také, jak je nutné v rychle měnícím se prostředí vytvářet strategie a taktiku pro účinné rozhodování a řízení, které umožní zachovat bezpečnost jako kvalitu života, ochranu majetku a hodnot, funkčnost technologických a infrastrukturních systémů a chod společnosti na různých úrovních, od podniku po stát.

Povinná literatura:

ISO 31000 RISK MANAGEMENT, 2018. BAHR, Nicholas J. System safety engineering and risk assessment: a practical approach. Second edition. Boca Raton: CRC Press, Taylor & Francis Group, [2015]. ISBN 978-1-4665-5160-2. Guidelines for integrating process safety management, environment, safety, health, and quality. New York: Center for Chemical Process Safety of the American Institute of Chemical Engineers, c1996. CCPS guidelines series. ISBN 0-8169-0683-1. ASSEMBLY, UN General. Report of the open-ended intergovernmental expert working group on indicators and terminology relating to disaster risk reduction. United Nations General Assembly: New York, NY, USA, 2016, 41.

Doporučená literatura:

PERROW, Charles. Normal accidents: Living with high risk technologies-Updated edition. Princeton university press, 2011. TALEB, Nassim Nicholas. The black swan: The impact of the highly improbable. (2nd ed.), London: Penguin,, 2010. V češtině: Černá labuť, ISBN: 9788074321283, nakl. Paseka, 2011 ROESER, Sabine, et al. (ed.). Essentials of risk theory. Springer Science & Business Media, 2012. RENN, Ortwin. Risk governance: coping with uncertainty in a complex world. London: Earthscan, 2008. ISBN 978-1-84407-292-7. Aven, T., 2012. Foundations of Risk Analysis: Second Edition. Wiley. ISBN: 978-1-119-96697-5 MCKINNON, Ron C. Safety management: near miss identification, recognition, and investigation. Boca Raton: CRC Press, c2012. ISBN 978-1-4398-7946-7. BAHR, Nicholas J. System safety engineering and risk assessment: a practical approach. Second edition. Boca Raton: CRC Press, Taylor & Francis Group, [2015]. ISBN 978-1-4665-5160-2. HAIMES, Yacov Y. Risk modeling, assessment, and management. Fourth edition. Hoboken: Wiley, [2016]. Wiley series in systems engineering and management. ISBN 978-1-119-01798-1. SMITH, Preston G.; MERRITT, Guy M. Proactive risk management: Controlling uncertainty in product development. Productivity Press, 2002. BAUBION, Charles. OECD Risk Management. 2013. US DEPT OF HOMELAND SECURITY; UNITED STATES OF AMERICA. Risk Management Fundamentals: Homeland Security Risk Management Doctrine. 2011. HOPKIN, Paul. Fundamentals of risk management: understanding, evaluating and implementing effective risk management. Kogan Page Publishers, 2018. MEYER, Thierry; RENIERS, Genserik. Engineering risk management. Walter de Gruyter GmbH & Co KG, 2016. POLJANSEK, Karmen, et al. Science for disaster risk management 2017: knowing better and losing less. ETH Zurich, 2017.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

1. Zpracování, prezentace a obhajoba semestrálního práce Vytvořit, prezentovat a obhájit (reagovat na dotazy) na vybrané téma v oblasti bezpečnosti za pomoci dostupných prezentačních nástrojů. Seznam témat bude studentům zaslán v průběhu semestru (po vzájemné domluvě lze mít téma vlastní). 2. Prezentace aktuality / zajímavosti / Možnost prezentovat v rámci cvičení aktualitu (novinku) či zajímavost z oblasti řízení rizik. 3. Test znalostí Formou písemného testu budou ověřeny znalosti (otázky s volbou odpovědí + otevřené otázky).

E-learning

Další požadavky na studenta

Zpracování semestrálního projektu na dané téma a jeho prezentace. Zápočtový test.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1. Bezpečnost a rizika ve společnosti, v podnikání a v soukromém životě jsou důvodem vzniku vědy o bezpečnosti a zabezpečení, jejích teorií a jejích empirických a strukturovaných forem. Seznámení s hodnocením a vnímáním rizika obsahujících a bezpečnostních systémů a procesů (metod), které lze použít k řízení rizik. Vztah bezpečnosti a rizika. 2. Terminologie a základní pojem rizika jako vliv nejistoty na dosažení cílů. Riziko v důsledku expozice ohroženého cíle nebezpečí, vliv a důležitost scénáře. 3. Chronická a akutní rizika, existenční a běžná rizika. Dysfunkce systémů jako zdroj nehod a incidentů. 4. Systémy řízení rizik se sociálními, ekonomickými a environmentálními cíli, standardy v řízení rizik (předpovědi a paradigmata bezpečnosti). 5. Principy procesu stanovování cílů v řízení rizik, jejich rámec, složitost a hloubka. Subjektivní povaha cílů. Složení týmu pro implementaci řízení rizik. 6. Aktéři v řízení rizik, jejich role, odpovědnosti a vztahy - vlastníci rizik, nositelé rizik, regulační orgány, analytici a manažeři. Budování znalostní základny. 7. Řízení a správa rizik, základy teorie rozhodování. Analýza rizik a rozdíl v analýze a hodnocení rizik. 8. Zásady řízení bezpečnosti a hierarchie řízení. Jak implementovat proveditelná a účinná kontrolní řešení. Stanovení cílů prevence: „Jak bezpečné je dostatečně bezpečné?“ Principy ALARA a ALARP. Proces rozhodování o řízení rizik. Risk trade-off. Sociální a etické aspekty řízení rizik. 9. Nástroje prevence rizik a jejich metody výběru. Prevence a připravenost, kontinuita podnikání a krizový management v podniku. 10. Komunikace o riziku. Etika řízení rizik. Bezpečnostní výzvy v moderní společnosti. 11. Komplexita v oblasti věd o bezpečnosti a související racionalizace rizik (modely a simulace). Oblasti specifických rizik - existenční rizika, vznikající a měnící se rizika, hrozby a bezpečnostní incidenty, kombinovaná rizika, vícečetná rizika a systémová rizika. 12. Aplikace teorie rizik v bezpečnosti práce a procesů, ochraně životního prostředí, požární ochraně a bezpečnosti. 13. Současné výzvy ve vědě o bezpečnosti.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 2022/2023 zimní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (100) 51
        Zápočet Zápočet 30  15
        Zkouška Zkouška 70  21 3
Rozsah povinné účasti: Povinná účast je na cvičení, přednášky jsou dobrovolné, stejně tak jako konzultace, nicméně na konzultacích může student získat body za aktivitu. Požadovaná je účast na dvou třetinách cvičení, neúčast lze nahradit na konzultacích aktivitou nebo dodatečnou individuální prací.

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP: V rámci cvičení student vypracuje dílčí úlohy specifikované pedagogem, a to buď bezprostředně na cvičení, nebo doma a bude je prezentovat ústně nebo písemně. U vybraných úloh je písemné vypracování povinné. Ke zkoušce student vypracuje seminární práci, kterou prezentuje a obhájí. To je doplněno vědeckou rozpravou o zvolených tématech, v principu vycházejících z bodů přednášek nebo ze studentovy práce.

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2024/2025 (B1032A020013) Bezpečnost a ochrana AR P angličtina Ostrava 1 povinný stu. plán
2023/2024 (B1032A020013) Bezpečnost a ochrana AR P angličtina Ostrava 1 povinný stu. plán
2022/2023 (B1032A020013) Bezpečnost a ochrana AR P angličtina Ostrava 1 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.