060-0026/01 – Metodologie fyzické bezpečnosti podniku (MFBP)

Garantující katedraKatedra bezpečnostních služebKredity4
Garant předmětudoc. Mgr. Ing. Radomír Ščurek, Ph.D.Garant verze předmětudoc. Mgr. Ing. Radomír Ščurek, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník2Semestrzimní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2021/2022Rok zrušení
Určeno pro fakultyFBIUrčeno pro typy studianavazující magisterské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
HOL49 Ing. Věra Holubová, Ph.D.
SCU66 doc. Mgr. Ing. Radomír Ščurek, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 2+2
kombinovaná Zápočet a zkouška 14+0

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Cílem předmětu je poskytnout studentům znalosti a kompetence, které jim umožní uspořádat si poznatky z problematiky fyzické bezpečnosti, zejména pak dokázat modifikovat problematiku ochrany majetku a fyzických osob do řízení organizace - podniku, s důrazem na současné technické a organizační řešení a metodologii fyzické bezpečnosti a vědecké práce.

Vyučovací metody

Přednášky
Cvičení (v učebně)
Ostatní aktivity

Anotace

Účelem předmětu je determinovat a diferencovat problematiku fyzické bezpečnosti v podnicích vyžadujících zvýšenou pozornost, jako například letiště a železnice. Předmět zahrnuje aktuální, měnící se právní úpravu, normy včetně vymezení nových a stávajících faktů vztahujících se k bezpečnostní politice firmy a řízení její ochrany. Také interpretuje varianty a způsoby napadení a příslušnou metodiku ochrany technickými, organizačními a režimovými prostředky, ale také metodologií ochrany utajovaných a osobních informací. Studenti dokáží charakterizovat a rozpoznat prvky konkurenčního zpravodajství podniku, budou ovládat bezpečnostní aspekty kapacitní a projekční problematiky včetně systémů správy front a způsoby vyhodnocováni ohroženosti měkkých cílů.

Povinná literatura:

ŠČUREK,R., MARŠÁLEK, D.: Režimová a administrativní ochrana civilního letiště. Akademické nakladatelství CERM, s.r.o., Brno, 2014, 978-80-7204-882-3, vědecká monografie, ŠČUREK,R., MARŠÁLEK, D.: Technologie fyzické ochrany civilního letiště. Akademické nakladatelství CERM, s.r.o., Brno, 2014, 978-80-7204-862-5, vědecká monografie FAY, J., PATERSON, D. Contemporary Security Management. Oxford, 2018. ISBN 978-0-12-809281-1 PALMITE, A. R.: Securities Regulation: Examples & Explanations, Aspen Publ, 2017, ISBN13 (EAN): 978-14-5488-130-8

Doporučená literatura:

FRYŠAR, M. a kolektiv: Bezpečnost pro manažery, podnikatele a politiky, nakladatelství Public History ve spolupráci s Českou asociací bezpečnostních manažerů, Praha, 2006. UHLÁŘ, J.: Technická ochrana objektů 1.-3. díl, Policejní akademie ČR, Praha 2005. BHUSHAM, N. I., KANWAL, R. Strategic Decision Making: Applying the Analytic Heirarchy Process. Londýn: Springer – Verlag, 2004. 200 s. ISBN 1-8523375-6-7. BRABEC, F., LÁTAL, I., MUSIL, R., PILNÝ, I., URBAN, M., VEJLUPEK, T.: Bezpečnost pro firmu, úřad, občana, nakladatelství Public History, Praha, 2001.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

Zápočet – zápočtový test. Zkouška – písemná a ústní forma. Vypracování zadaných prací na vybraná témata, účast ve cvičení minimálně 80 %,odevzdání seminárních prací zadaných vedoucím cvičení v předepsané úpravě, absolvování písemných testů. Neúčast na výuce se omlouvá předem.

E-learning

Další požadavky na studenta

Vypracování zadaných prací na vybraná témata, účast ve cvičení, 20 % neúčasti lze omluvit, odevzdání seminárních prací zadaných vedoucím cvičení v předepsané úpravě, absolvování písemných testů. Neúčast na výuce se omlouvá předem. samostudiu k problematice doporučené literatury-

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1. Vymezení bezpečnostní politiky podniku a řízení bezpečnosti organizace. Struktura ochrany podniku; metody posuzování bezpečnosti objektu. Segmenty fyzické ochrany podniku. 2. Posuzování ochrany podniku z hledisek strukturálního a procesního. Zónování a metody kvantifikace selhání lidského činitele v ostraze podniku a zbytkové riziko. 3. Kultura bezpečnosti ve fyzické ochraně, typologie firemní kultury, aplikovaná myšlenková mapa, grafické modelování nebezpečí a Paretův princip represe a prevence v ochraně podniku. 4. Kapacitní otázky zajištění bezpečnosti v podniku. Statická a dynamická kapacita pojítek, procesorů a rezervoárů, kapacitní špičky, ekonomické hledisko kapacitních řešení. 5. Koncepce prevence a metodika ochrany podniku jako měkkého cíle, komparace s tzv. tvrdými cíli, Crowd safety management (řízení bezpečnosti davů) a aplikace na vybrané objekty (letiště, škola). 6. Sociologické a prognostické metody využívané ve fyzické bezpečnosti, kazuistika a statistika periferie podniku. Techniky stanovení priorit kritérií při minimalizaci rizika fyzické bezpečnosti. 7. Metodologie vědecké práce a řešení odborných problémů ve fyzické bezpečnosti obecně. Použití jazykového výkladu v právně bezpečnostní interpretaci. 8. Ekonomické hledisko ochrany podniku; synergický, dysergický a domino efekt v bezpečnosti podniku, vliv právních předpisů na bezpečnostní ekonomiku, péče řádného hospodáře a porušování pravidel při správě majetku podniku, identifikace aktiv a pravidlo ALARP/ALARA v podniku. 9. Podvodné jednání v podniku; audity, penetrační test a testy integrity v podniku, fenomén klientelismu, nepotismu, chráněnectví, korupce a legalizace výnosů z trestné činnosti a kazuistiky korupčního jednání, trestní odpovědnost, whistleblower. 10. Metodologie konkurenčního zpravodajství v podniku, mystery shopping, vetting, ochrana informací a prostor zvláštního významu v podniku, personální preemployment screening, nástrahy. 11. Projekční otázky zajištění bezpečnosti, předsunutá stanoviště ostrahy perimetru, labyrintové vstupy, ochrana před domino efektem u procesorů, pojítek a rezervoárů v podniku. Queue management - systém správy front a teorie fronty. 12. Systémy kontroly vstupu do podniku, identifikace, autorizace a verifikace zaměstnanců a návštěvníků podniku, RFID, biometrika a biometrické technologie v bezpečnostní praxi podniku. Typování, dotazování, pozorování a profilování potencionálního pachatele v podniku.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 2021/2022 zimní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (100) 51
        Zápočet Zápočet 30  10
        Zkouška Zkouška 70  21 3
Rozsah povinné účasti: 80%

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP: Vypracování seminární práce dle zadání garanta předmětu. Účast dle individuální domluvy s garantem předmětu.

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2024/2025 (N1032A020006) Inženýrství fyzické bezpečnosti ŘBS P čeština Ostrava 2 povinný stu. plán
2024/2025 (N1032A020006) Inženýrství fyzické bezpečnosti ŘBS K čeština Ostrava 2 povinný stu. plán
2023/2024 (N1032A020006) Inženýrství fyzické bezpečnosti ŘBS P čeština Ostrava 2 povinný stu. plán
2023/2024 (N1032A020006) Inženýrství fyzické bezpečnosti ŘBS K čeština Ostrava 2 povinný stu. plán
2022/2023 (N1032A020006) Inženýrství fyzické bezpečnosti ŘBS P čeština Ostrava 2 povinný stu. plán
2022/2023 (N1032A020006) Inženýrství fyzické bezpečnosti ŘBS K čeština Ostrava 2 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky



2023/2024 zimní