116-0463/01 – Hospodářská geografie (HOSGEO)

Garantující katedraKatedra marketingu a obchoduKredity4
Garant předmětuRNDr. Ivan Šotkovský, Ph.D.Garant verze předmětuRNDr. Ivan Šotkovský, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník2Semestrletní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2021/2022Rok zrušení
Určeno pro fakultyEKFUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
S1O70 RNDr. Ivan Šotkovský, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
kombinovaná Zápočet 12+0

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Cílem předmětu je rozšířit okruh znalostí o ekonomické váze jednotlivých regionů světa. Světový ekonomický řád je nemalou mírou ovlivněn hospodářskou rozvinutostí jednotlivých států světa, popř. regionálních či mezinárodních ekonomických seskupení. Ekonomická, sociální a regionální geografie tvoří základní orientaci pro posouzení stavu rozvoje hospodářství z pohledu utváření nových prostorových vazeb.

Vyučovací metody

Přednášky

Anotace

Všeobecný přehled vývoje geografické vědy. Ekonomické prostředí a krajinná sféra. Prostorový řád a význam státu. Analýza lidského zdroje v geografickém pohledu. Ekonomický rozvoj v prostorových souvislostech. Postavení Česka ve světovém hospodářství. Současnost ekonomického řádu světa.

Povinná literatura:

ŠOTKOVSKÝ, Ivan. Socioekonomická geografie: prostředí lidské činnosti. Ostrava: VŠB – Technická univerzita Ostrava, 2012. 206 s. ISBN 978-80-248-2624-0. ŠOTKOVSKÝ, Ivan. Hospodářská geografie. Ostrava, VŠB - Technická univerzita Ostrava, 2002. 248 s. ISBN 80-248-0066-7.

Doporučená literatura:

KUTSCHERAUER, A., ŠOTKOVSKÝ, I., ADAMOVSKÝ, J., IVAN, I. (2013). Socioekonomická geografie a regionální rozvoj. Regionální analýzy v přístupech socioekonomické geografie k regionálnímu rozvoji. SAEI, vol. 22, Ostrava: VŠB-TU Ostrava.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

E-learning

Další požadavky na studenta

Aktivní účast na přednáškách, zápočtový test.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1. Vývoj vědy, základní teoretické poznatky. Objekt a předmět zájmu, přínos českých a zahraničních osobností k rozvoji geografických věd. Jejich funkce, přístupy, směry. 2. Obecné znaky geografie světového hospodářství. Postavení hospodářské geografie v systému věd, systémové přístupy a hospodářská krajina, prostorové procesy v pozadí hospodářských vztahů. 3. Ekonomické vztahy a krajinná sféra. Hospodářství a prostředí, charakteristické znaky soudobého rozvoje hospodářství, ekonomický proces a prostorové uspořádání. 4. Prostorový řád a význam státu. Jednotný světový trh a vlivy prostorové organizace, systém státu a jeho ekonomické souvislosti, stát jako politicko ekonomický systém. 5. Regionální úroveň prostorového řádu. Pojetí regionu a regionálních systémů, regionalizace a její vliv na ekonomické vztahy, hodnocení regionů, jejich diferenciace, rozvoj regionů a regionální politika. Od lokalizačních teorií k principům regionalismu. 6. Analýza lidského zdroje v geografickém pohledu. Vývoj světové populace. Problematika populační velikosti, přirozená a migrační měna. 7. Rozmístění a vybrané znaky světového obyvatelstva. Věkové složení obyvatelstva a rozdíly v procesu stárnutí. Další významné strukturální charakteristiky světové populace. 8. Modely dělení světa podle rozvinutosti. Centrálně-periferní model světa. Vznik a vývoj center světové ekonomiky. Základní charakteristiky jádrových ekonomik současného světa. 9. Evropa jako ekonomicky silný komplexně propojovaný prostor. Rozdíly ekonomické úrovně evropských států. Odlišnosti sociálního prostředí. Projevy hospodářské spolupráce v Evropě. 10. Postavení České republiky ve světovém hospodářství. Přírodní, ekonomické a sociální charakteristiky Česka. Mezinárodní postavení ČR a jeho integrační tendence. 11. Geografie světového zemědělství. Základní funkce, potřeby a znaky zemědělské výroby, rostlinná a živočišná výroba. 12. Geografie průmyslu, odvětvová struktura a rozvoj průmyslových komplexů. Industrializace, cesta pokroku? Rozvoj druhé sektoru národního hospodářství ve světě a u nás. 13. Ekonomický řád světa a integrační procesy. Význam a úloha OSN. Možnosti hospodářské spolupráce ve světě. Nejvýznamnější integrační snahy ve světě. 14. Geoprostorový pohled na světové hospodářství a možnosti měření úrovně vyspělosti.

Podmínky absolvování předmětu

Podmínky absolvování jsou definovány pouze pro konkrétní verzi předmětu a formu studia

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2023/2024 (B0311A050004) Aplikovaná ekonomie (S01) Mezinárodní ekonomické vztahy K čeština Ostrava 2 povinný stu. plán
2022/2023 (B0311A050004) Aplikovaná ekonomie (S01) Mezinárodní ekonomické vztahy K čeština Ostrava 2 povinný stu. plán
2021/2022 (B0311A050004) Aplikovaná ekonomie (S01) Mezinárodní ekonomické vztahy K čeština Ostrava 2 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.