118-0803/02 – Regionální a environmentální ekonomie (RGENEKc)

Garantující katedraKatedra regionální a environmentální ekonomikyKredity2
Garant předmětuIng. Jan Malinovský, Ph.D.Garant verze předmětuIng. Jan Malinovský, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník1Semestrletní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2008/2009Rok zrušení2009/2010
Určeno pro fakultyEKFUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
MAL30 Ing. Jan Malinovský, Ph.D.
S1I48 Ing. Marcella Šimíčková, CSc.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
celoživotní Zápočet 14+0

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Po absolvování části regionální ekonomie budou studenti schopni: 1 Definovat a interpretovat základní pojmy a principy regionalizace, regionálních procesů a regionální politiky. 2 Analyzovat a kategorizovat regionální rozdíly a typy problémových regionů. 3 Popsat a vysvětlit programové dokumenty a formy podpor regionálního rozvoje. 4 Vysvětlit význam regionálního managementu, marketingu a sítí. 5 Vysvětlit rozdíly mezi sociologii města a venkova a srovnat základní přístupy k provádění sociologického výzkumu v regionech a obcích. 6 Objasnit roli měst a obcí při regionálním rozvoji. Po absolvování části environmentální ekonomie budou studenti schopni: 7 Definovat základní pojmy a principy environmentální ekonomie, 8 Vysvětlit pojmy externality, tržní selhání, tržně založené nástroje na ochranu životního prostředí a regulaci znečištění, 9 Vysvětlit pojem udržitelný rozvoj, základní principy a alternativní přístupy k přechodu směrem k udržitelnému rozvoji.

Vyučovací metody

Anotace

V první části se rozvíjí poznatky o prostorových aspektech ekonomických procesů. Poznání nejdůležitějších exogenních a endogenních faktorů a mechanismů, které úspěšné regiony, města a agentury uplatnily a které problémové regiony a lokality čekají v ekonomické, demografické a sociologické oblasti v ČR a EU. Druhá část má charakter úvodu do environmentální ekonomie jako teorie environmentální politiky. Je zaměřena na ekonomické aspekty znehodnocování prostředí a charakteristiku základních nástrojů na omezování negativních vlivů na životní prostředí. Závěr je věnován problematice udržitelného rozvoje.

Povinná literatura:

Prezentace přednášek z Regionální ekonomie v Power-pointu, dostupné v informačním systému Ekf VŠB – TUO. Prezentace přednášek z Environmentální ekonomie v Power-pointu, ostupné v informačním systému Ekf VŠB – TUO. Další studijní literatura: K části Regionální ekonomie: 1. MALINOVSKÝ, J., SUCHÁČEK, J. (2006), Velký anglicko-česká slovník regionálního rozvoje a regionální politiky EU, Ostrava: VŠB – TU Ostrava, 2006. 960 s. ISBN 80-248-1117-0. 2. ŠOTKOVSKÝ, I. Socioekonomická geografie. Ostrava: Schola forum, 1994. 3. WOKOUN, R., MALINOVSKÝ, J., DAMBORSKÝ, M., BLAŽEK, J. a kol. Regionální rozvoj - Východiska regionálního rozvoje, regionální politika, teorie strategie a programování. Praha: LINDE, a.s., 2008. 475 s. ISBN 978-80-7201-699-0. K části environmentální ekonomie: 4. ŠIMÍČKOVÁ, M. Environmentální ekonomie I. Učební texty. Ostrava: VŠB-TU Ostrava, 1998, 2002. 131 s. ISBN 80-7078-530-6. 5. KOLEKTIV. Úvod do ekonomiky životního prostředí. Praha: VŠE, 1997. 6. MOLDAN, B. a kol. Ekonomické aspekty ochrany životního prostředí. Praha: 1997.

Doporučená literatura:

K části Regionální ekonomie: 1. ARMSTRONG, H., TAYLOR, J. Regional economics and policy. London: Harvester Wheatsheaf, 1993. ISBN 0-7450-1439-9. 2. Kolektiv autorů. Úvod do regionálních věd a veřejné správy. Praha: Aleš Čeněk, 2004. 448 s. ISBN 80-86473-80-5. 3. MAIER, G., TÖDTLING, F. Regionálna a urbanistická ekonomika. Regionálny rozvoj a regionálna politika. Bratislava: Elita, 1998. 314 s. ISBN 80-8044-049-2. 4. MAIER, G., TÖDTLING, F. Regionálna a urbanistická ekonomika. RTeória lokalizacie a priestorová štruktura. Bratislava: Elita, 1997. 238 s. ISBN 80-8044-049-1. 5. VANHOVE, N., KLAASSEN, L. H. Regional Policy - European Approach. Avenburg, …, Gower Publisching Company Limited, 1987. ISBN 0-566-05413-2. 6. Dokumenty a materiály Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko. Dostupné na WWW: <HTTP://www.mmr.cz> a <http://www.rr-moravskoslezsko.cz/rozcestnik/rozcestnik.html>. K části environmentální ekonomie: 7. HACKETT, S. C. Environmental and natural resources economics: Theory,policy and the sustainable society. 2nd ed. M. E. Sharpe, Armonk, New York, London, 2001. ISBN 0-7656-0681-X. 8. KOOTEN van, G. C., BULTE, E. H. The Economics of Nature: Managing Biological Assets. Oxford UK: Blackwell Publisher, 2000. ISBN 0-631-21895-5. 9. PEARCE, D. W., TURNER, R. K. Economics of Natural Resources and the Environment. London: Harvester Wheatsheaf, 1992. ISBN 0-7450-225-0. 10. TURNER, R. K., PEARCE, D., BATEMAN, I. Environmental Economics. An Introduction. London: Harvester Wheatsheaf, 1994. ISBN 0-7450-1083-0. 11. MOLDAN, B. Životní prostředí - globální perspektiva. Praha:Univerzita Karlova, Centrum UK pro otázky životního prostředí, 1994. ISBN 80-7066-938-1.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

E-learning

Další požadavky na studenta

další požadavky na studenta

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

REGIONÁLNÍ EKONOMIE I. Prostor a jeho aktéři -Pojetí prostoru, územně-prostorové hledisko v ekonomii. -Základní ekonomičtí prostoroví aktéři: domácnosti, podniky a stát. -Interakce ekonomických aktérů v prostoru. II. Lokalizace a utváření prostorových struktur -Poptávka po lokalizačních faktorech ekonomických subjektů. -Nabídka lokalizačních faktorů územní (průmyslové zóny, infrastruktura) -Procesy územní koncentrace a dekoncentrace, územní specializace a sítě. III. Regiony a jejich diferenciace -Faktory regionálních rozdílů -Regionalizace, základní metody a regionalismus, -Diferenciace regionů, Klaassenova klasifikace regionů -Regionální dílčí analýza a Lorenzova křivka IV. Regionální a municipální politika -Z celostátní úrovně k regionům aneb přístup „shora dolů“. -Motivace pro zavádění regionální politiky a bariéry šíření inovací v regionech ČR. -Úloha obcí a měst v regionálním rozvoji. V. Prostorové aspekty obyvatelstva a pracovní síla -Prostorové rozmístění obyvatelstva a demografické proces v regionech. -Prostorová mobilita pracovních sil a faktory regionální nezaměstnanosti. -Znalosti a komunikačních schopnosti pracovní síly. VI. Regionální management a marketing -Od regionů a lokalit k celostátní úrovni aneb přístup „zdola nahoru“. -Význam regionálního managementu a marketingu pro regionální rozvoj. -Sítě jako neformální dimenze regionálního rozvoje. VII. Regionální sociologie a výzkum -Sociologie města a venkova. -Instituce a sociální sítě v rozvoji rurálních oblastí. -Sociologický výzkum v regionálním rozvoji. ENVIRONMENTÁLNÍ EKONOMIE 1. Úvod - vztah ekonomiky a životního prostředí -Základní pojmy a základní funkce prostředí. -Vztah ekonomiky a prostředí. -Důsledky působení základních termodynamických zákonů. 2. Ekonomie znečištění -Základní formy znehodnocování prostředí. -Škody z titulu znehodnocování prostředí a jejich klasifikace. -Optimální úroveň znečištění. 3. Teorie externalit -Definice externalit -Příčiny vzniku a negativní dopady externalit. -Internalizace externalit v podmínkách dokonalé a nedokonalé konkurence. 4. Tržní řešení externalit -Optimální úroveň externalit -Coase teorém a optimalizace znečištění pomocí trhu -Problémy využití tržního řešení 5. Zelené daně a optimální znečištění -Optimální daň ze znečišťování prostředí založená na oceněné škodě -Problémy stanovení úrovně zdanění -Distribuční dopady environmentálních daní 6. Environmentální standardy a poplatky za znečištění -Environmentální standardy a problémy jejich stanovení -Srovnání standardů a poplatků za znečišťování prostředí -Výhody a nevýhody ekonomických nástrojů 7. Rozhodování a prostředí -Metoda analýzy nákladů a výnosů a problém času -Ekonomicky optimální úroveň ochrany životního prostředí -Oceňování environmentálních přínosů, problém spravedlnosti 8. Environmentální ekonomie udržitelný rozvoj -Definice a podmínky udržitelného rozvoje. -Koncepce slabé a silné udržitelnosti. -Principy dosažení udržitelného rozvoje.

Podmínky absolvování předmětu

Celoživotní forma (platnost od: 2008/2009 letní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet Zápočet 85 (85) 43 3
        Písemný test z regionální ekonomie Písemka 43  22 3
        Písemný test z enviromentální ekonomie Písemka 42  21 3
Rozsah povinné účasti:

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP:

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2009/2010 (B6202) Hospodářská politika a správa (6202R040) Regionální rozvoj C čeština Ostrava 1 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.