120-0405/03 – Hospodářská politika EU (HP EU)

Garantující katedraKatedra mezinárodních ekonomických vztahůKredity3
Garant předmětuIng. Boris Navrátil, CSc.Garant verze předmětuIng. Boris Navrátil, CSc.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník2Semestrletní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2009/2010Rok zrušení2010/2011
Určeno pro fakultyEKFUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
NAV20 Ing. Boris Navrátil, CSc.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
kombinovaná Zkouška 12+0

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

1. Popsat vývoj integračního procesu a jeho vliv na hospodářskopolitické cíle ES/EU, 2. Identifikovat různé cíle a vysvětlit jim odpovídající nástroje hospodářské politiky v odlišných etapách vývoje integračního procesu, 3. Aplikovat získané poznatky na řešení aktuálních ekonomických problémů ES/EU, 4. Analyzovat hospodářskopolitickou situaci v ES/EU a diskutovat možnosti řešení.

Vyučovací metody

Přednášky

Anotace

Předmět je věnován problematice hospodářské politiky v rámci integračního procesu uskutečňovaného členskými státy EU. Vývojem a institucionálním uspořádáním tohoto integračního celku se zabývá jen míře nutné pro pochopení mechanismů hospodářské politiky. Podrobněji naopak rozebírá problematiku společných a koordinovaných dílčích politik, kterých si všímá z hlediska jejich vývoje od vzniku uskupení až do současnosti. Výklad je doplněn i jejich dopadem na hospodářskou politiku České republiky.

Povinná literatura:

1. FLEISCHMANN, Luboš. Evropská hospodářská a měnová unie v souvislostech. Praha: Grada Publishing, 2022. ISBN 978-80-271-1026-1. 2. BALDWIN, Richard and Charles WYPLOSZ. The Economics of European Integration. 6th edition. McGraw-Hill Education, 2021. 400 s. ISBN 978-1526847218. 3. ŠLOSARČÍK, Ivo. Právní a politický rámec Evropské unie. 5. vydání. Praha: Wolters Kluwer, 2020. ISBN 978-80-7598-624-5.

Doporučená literatura:

1. FIALA, Petr, Ondřej KRUTÍLEK a Markéta PITROVÁ. Evropská unie. 3., aktualizované, rozšířené a doplněné vydání. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), 2018, 990 s. ISBN 978-80-7325-450-6. 2. DAWSON, Mark and Floris de WITTE. EU law and governance. Cambridge: Cambridge University Press, 2022. ISBN 978-1-108-79943-0. 3. HRUBEŠ, Milan. Evropská unie v českém veřejném diskursu: (re)konstrukce příběhu. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2022. ISBN 978-80-246-5057-9.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

E-learning

Další požadavky na studenta

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1.Postavení Evropské unie ve světové ekonomice. Cíle hospodářské politiky EU. Hospodářská a sociální koheze. Lisabonská strategie růstu a zaměstnanosti. 2.Institucionální, finanční a právní předpoklady nadstátní regulace a realizace hospodářské politiky v Evropské unii. Reforma institucí EU. Acquis communautaire. Společný rozpočet EU. 3.Prohlubování integračního vývoje od celní unie k jednotnému vnitřnímu trhu. Hospodářskopolitická opatření potřebná k jeho fungování. Jednotný evropský akt. Překonávání fyzických, daňových a technických bariér. Harmonizace daní. Sociální aspekt JVT. 4.Politika ochrany hospodářské soutěže a její význam pro JVT. Problematika kartelových smluv a jednání ve shodě, zneužívání dominantního postavení na trhu a státních podpor firmám. Ochrana před dumpingovými dovozy. Politika ochrany spotřebitele. 5.Měnová spolupráce v Evropě od 50. do 90. let. Evropský měnový systém, jeho fungování a účinnost. Současná podoba EMS. 6.Etapy formování Evropské hospodářské a měnové unie, její charakteristické rysy a předpoklady jejího vzniku. Evropský systém centrálních bank. Společná měnová politika, cíle a nástroje. Spolupráce v oblasti fiskální politiky – Pakt stability a růstu. 7.Postavení Evropské unie v mezinárodních obchodních vztazích. Společná obchodní politika. Použití autonomních a smluvních nástrojů. Hierarchie obchodních preferencí. 8. Společná zemědělská politika. Regulační nástroje na podporu zemědělství. Evropský zemědělský záruční a usměrňovací fond. Reforma společné zemědělské politiky a její orientace na venkovskou politiku. Společná politika rybolovu. 9.Společná dopravní politika. Budování transevropských sítí. 10. Strukturální politika Evropské unie - její odvětvový a regionální aspekt. Cíle a nástroje regionální politiky. Strukturální fondy. Sektorové politiky - Evropské společenství uhlí a oceli, Evropské společenství pro atomovou energii. 11.Podpora malých a středních podniků. Politika podpory výzkumu a technologického rozvoje Evropské unie. Rámcové a specializované vědeckovýzkumné programy. 12.Politika ochrany životního prostředí. Energetická politika. Využití obnovitelných energetických zdrojů, programy úspor energie.

Podmínky absolvování předmětu

Kombinovaná forma (platnost od: 2009/2010 zimní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zkouška Zkouška 100  51 3
Rozsah povinné účasti:

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP:

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2010/2011 (B6202) Hospodářská politika a správa (6210R004) Eurospráva (02) Eurospráva K čeština Ostrava 2 povinný stu. plán
2009/2010 (B6202) Hospodářská politika a správa (6210R004) Eurospráva (02) Eurospráva K čeština Ostrava 2 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.