120-0405/06 – Hospodářská politika EU (HP EU)

Garantující katedraKatedra mezinárodních ekonomických vztahůKredity4
Garant předmětuIng. Boris Navrátil, CSc.Garant verze předmětuIng. Boris Navrátil, CSc.
Úroveň studiapregraduální nebo graduální
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2011/2012Rok zrušení2011/2012
Určeno pro fakultyEKFUrčeno pro typy studianavazující magisterské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
NAV20 Ing. Boris Navrátil, CSc.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
kombinovaná Zkouška 12+0

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

1. Popsat vývoj integračního procesu a jeho vliv na hospodářskopolitické cíle ES/EU, 2. Identifikovat různé cíle a vysvětlit jim odpovídající nástroje hospodářské politiky v odlišných etapách vývoje integračního procesu, 3. Aplikovat získané poznatky na řešení aktuálních ekonomických problémů ES/EU, 4. Analyzovat hospodářskopolitickou situaci v ES/EU a diskutovat možnosti řešení.

Vyučovací metody

Přednášky

Anotace

Předmět je věnován problematice hospodářské politiky v rámci integračního procesu uskutečňovaného členskými státy EU. Vývojem a institucionálním uspořádáním tohoto integračního celku se zabývá jen míře nutné pro pochopení mechanismů hospodářské politiky. Podrobněji naopak rozebírá problematiku společných a koordinovaných dílčích politik, kterých si všímá z hlediska jejich vývoje od vzniku uskupení až do současnosti. Výklad je doplněn i jejich dopadem na hospodářskou politiku České republiky.

Povinná literatura:

1. FLEISCHMANN, Luboš. Evropská hospodářská a měnová unie v souvislostech. Praha: Grada Publishing, 2022. ISBN 978-80-271-1026-1. 2. BALDWIN, Richard and Charles WYPLOSZ. The Economics of European Integration. 6th edition. McGraw-Hill Education, 2021. 400 s. ISBN 978-1526847218. 3. ŠLOSARČÍK, Ivo. Právní a politický rámec Evropské unie. 5. vydání. Praha: Wolters Kluwer, 2020. ISBN 978-80-7598-624-5.

Doporučená literatura:

1. FIALA, Petr, Ondřej KRUTÍLEK a Markéta PITROVÁ. Evropská unie. 3., aktualizované, rozšířené a doplněné vydání. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), 2018, 990 s. ISBN 978-80-7325-450-6. 2. DAWSON, Mark and Floris de WITTE. EU law and governance. Cambridge: Cambridge University Press, 2022. ISBN 978-1-108-79943-0. 3. HRUBEŠ, Milan. Evropská unie v českém veřejném diskursu: (re)konstrukce příběhu. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2022. ISBN 978-80-246-5057-9.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

žádný

E-learning

ne

Další požadavky na studenta

sledování aktualit

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1.Postavení Evropské unie ve světové ekonomice. Cíle hospodářské politiky EU. Hospodářská a sociální koheze. Lisabonská strategie růstu a zaměstnanosti. 2.Institucionální, finanční a právní předpoklady nadstátní regulace a realizace hospodářské politiky v Evropské unii. Reforma institucí EU. Acquis communautaire. Společný rozpočet EU. 3.Prohlubování integračního vývoje od celní unie k jednotnému vnitřnímu trhu. Hospodářskopolitická opatření potřebná k jeho fungování. Jednotný evropský akt. Překonávání fyzických, daňových a technických bariér. Harmonizace daní. Sociální aspekt JVT. 4.Politika ochrany hospodářské soutěže a její význam pro JVT. Problematika kartelových smluv a jednání ve shodě, zneužívání dominantního postavení na trhu a státních podpor firmám. Ochrana před dumpingovými dovozy. Politika ochrany spotřebitele. 5.Měnová spolupráce v Evropě od 50. do 90. let. Evropský měnový systém, jeho fungování a účinnost. Současná podoba EMS. 6.Etapy formování Evropské hospodářské a měnové unie, její charakteristické rysy a předpoklady jejího vzniku. Evropský systém centrálních bank. Společná měnová politika, cíle a nástroje. Spolupráce v oblasti fiskální politiky – Pakt stability a růstu. 7.Postavení Evropské unie v mezinárodních obchodních vztazích. Společná obchodní politika. Použití autonomních a smluvních nástrojů. Hierarchie obchodních preferencí. 8. Společná zemědělská politika. Regulační nástroje na podporu zemědělství. Evropský zemědělský záruční a usměrňovací fond. Reforma společné zemědělské politiky a její orientace na venkovskou politiku. Společná politika rybolovu. 9.Společná dopravní politika. Budování transevropských sítí. 10. Strukturální politika Evropské unie - její odvětvový a regionální aspekt. Cíle a nástroje regionální politiky. Strukturální fondy. Sektorové politiky - Evropské společenství uhlí a oceli, Evropské společenství pro atomovou energii. 11.Podpora malých a středních podniků. Politika podpory výzkumu a technologického rozvoje Evropské unie. Rámcové a specializované vědeckovýzkumné programy. 12.Politika ochrany životního prostředí. Energetická politika. Využití obnovitelných energetických zdrojů, programy úspor energie.

Podmínky absolvování předmětu

Podmínky absolvování jsou definovány pouze pro konkrétní verzi předmětu a formu studia

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.