151-0301/02 – Matematika B (Mat B)

Garantující katedraKatedra matematických metod v ekonomiceKredity4
Garant předmětuMgr. Marian Genčev, Ph.D.Garant verze předmětuIng. Orlando Arencibia Montero, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduální
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2007/2008Rok zrušení2009/2010
Určeno pro fakultyEKFUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
ARE30 Ing. Orlando Arencibia Montero, Ph.D.
FRI02 doc. Ing. Václav Friedrich, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 1+2

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Student bude schopen ovládat základní početní techniky vymezené trojicí nosných témat (viz níže 1-3), resp. bude schopen volně, avšak logicky korektně, diskutovat o vybraných teoretických celcích, které umožní vyniknout talentovaným jedincům. Student bude také přehledově ovládat možnosti uplatnění probíraného aparátu v oblasti ekonomie. (1) Student bude seznámen se základy lineární algebry a bude schopen diskutovat o možnostech aplikací v ekonomii. (2) Student bude schopen použít základní pravidla a vzorce pro výpočet integrálů, použít je pro výpočet obsahů rovinných oblastí, resp. pro výpočet nevlastních integrálů a integrálů z nespojitých funkcí. Student bude schopen diskutovat o možnostech aplikací v ekonomii. (3) Student bude schopen nalézt volné i vázané lokální extrémy funkcí dvou proměnných, vrstevnice funkce, totální diferenciál, bude schopen rozhodnout o funkci, zda je homogenní. Student bude schopen diskutovat o možnostech aplikací v ekonomii a zmínit případná zobecnění i pro funkce 'n' proměnných.

Vyučovací metody

Přednášky
Individuální konzultace
Cvičení (v učebně)
Ostatní aktivity

Anotace

Předmět je zaměřen na praktické ovládnutí vybraných matematických metod z oblasti lineární algebry a matematické analýzy, které tvoří základ pro další kvantitativní úvahy v navazujících předmětech. Student se však v rámci předmětu také seznámí s odvozením vybraných základních teoretických poznatků. Tím je umožněn rozvoj logických schopností, které tvoří základ pro analytické a kritické myšlení. Motivačním východiskem pro výklad na přednáškách je základní ekonomický kontext.

Povinná literatura:

GENČEV, Marian a Pavel RUCKI. Cvičebnice z matematiky nejen pro ekonomy I. Ostrava: Facuty of Economics, VŠB-TU Ostrava, 2017. Series of textbooks, Faculty of Economics, VŠB-TU Ostrava, 2017, vol. 32. ISBN 978-80-248-4100-7. GENČEV, Marian. Matematika A. Ostrava: VŠB-TU Ostrava, 2013. Series of textbooks, v. 5 (2013). ISBN 978-80-248-3154-1. GENČEV, Marian. Matematika B. Ostrava: VŠB-TU Ostrava, 2013. Series of textbooks, v. 6 (2013). ISBN 978-80-248-3157-2.

Doporučená literatura:

ŠALOUNOVÁ, Dana a Alena POLOUČKOVÁ. Úvod do lineární algebry. Ostrava: VŠB - Technická univerzita Ostrava, 2002. ISBN 80-248-0199-X. MOUČKA, Jiří a Petr RÁDL. Matematika pro studenty ekonomie. 2., upravené a doplněné vydání. Praha: Grada Publishing, 2015. Expert. ISBN 978-80-247-5406-2. KLŮFA, Jindřich. Matematika pro bakalářské studium na VŠE. Vydání I. Jesenice: Ekopress, 2019. ISBN 9788087865538.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

E-learning

Další požadavky na studenta

Prerekvizity

Kód předmětuZkratkaNázevPovinnost
151-0300 Mat A Matematika A Povinná

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

Obsah přednášek: 1. Neurčitý integrál I Definice a vlastnosti, základní vzorce, pravidla integrování, metody integrace: substituční metoda, metoda per partes. 2. Neurčitý integrál II Integrace racionální lomené funkce, rozklad na parciální zlomky, integrace některých iracionálních funkcí, integrace některých goniometrických funkcí. 3. Určitý integrál Definice a vlastnosti, Newton-Leibnizova formule, obsah rovinného obrazce, nevlastní integrál. 4. Funkce dvou proměnných I Úvod a základní pojmy, definiční obor, obor hodnot, graf, parciální derivace prvního řádu, parciální derivace vyšších řádů. 5. Funkce dvou proměnných II Tečná rovina k ploše, extrémy funkce dvou proměnných: lokální extrémy, vázané extrémy. 6. Diferenciální a diferenční rovnice Úvod a základní pojmy, obecné řešení, partikulární řešení, separovatelná diferenciální rovnice, homogenní diferenciální rovnice, lineární diferenciální rovnice homogenní a nehomogenní (metoda variace konstanty). Obsah cvičení: Cvičení probíhají v počítačové učebně s nainstalovaným programem Maxima. 1. Úvod do programového systému Maxima. 2. Funkce a jejich grafy, limity derivace funkce. 3. Řešení rovnic a jejich soustav. 4. Primitivní funkce a neurčitý integrál. 5. Vybrané speciální metody integrace. 6. Určitý a nevlastní integrál. 7. Funkce dvou proměnných a její graf. 8. Parciální derivace a totální diferenciál, tečná rovina k ploše. 9. Lokální a vázané extrémy funkce dvou proměnných. 10. Separovatelná diferenciální rovnice, homogenní diferenciální rovnice. 11. Lineární diferenciální rovnice homogenní a nehomogenní (metoda variace konstanty). 12. Závěrečný test.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 1960/1961 letní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (100) 51 3
        Zápočet Zápočet 40 (40) 0 3
                Projekt Projekt 20  0 3
                Písemka Písemka 20  0 3
        Zkouška Zkouška 60 (60) 0 3
                Písemná zkouška Písemná zkouška 55  0 3
                Ústní zkouška Ústní zkouška 5  0 3
Rozsah povinné účasti:

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP:

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.