151-0351/05 – Analýza ekonomických informací (AEI)

Garantující katedraKatedra matematických metod v ekonomiceKredity3
Garant předmětudoc. Ing. Václav Friedrich, Ph.D.Garant verze předmětudoc. Ing. Václav Friedrich, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduální
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2019/2020Rok zrušení2022/2023
Určeno pro fakultyEKFUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
FRI02 doc. Ing. Václav Friedrich, Ph.D.
HRU61 RNDr. Jana Hrubá, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Klasifikovaný zápočet 1+2

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Hlavním cílem předmětu „Analýza ekonomických informací“ je představit studentům základní metody tvorby, zjišťování a analýzy ekonomických statistických ukazatelů a jejich vzájemnou provázanost. Předmět se konkrétně zaměřuje na dva důležité typy statistických ukazatelů, kterými jsou indexy a časové řady. Při úspěšném absolvování předmětu student získá následující znalosti, dovednosti a schopnosti: • Seznámí se s metodikou ekonomických ukazatelů využívaných ve státní statistice České republiky a v mezinárodních statistikách. • Bude umět vyjadřovat časové a prostorové změny ekonomických ukazatelů v podobě indexů a analyzovat je v prostředí programu Microsoft Excel. • Vyzkouší si v praxi základní metody návrhu a tvorby prognostických scénářů. • Seznámí se také se základními typy ekonomických časových řad a vybranými způsoby jejich analýzy v prostředí programu IBM SPSS Statistics.

Vyučovací metody

Přednášky
Individuální konzultace
Cvičení (v učebně)
Projekt

Anotace

V ekonomických analýzách se často setkáváme s potřebou vyhodnocovat a porovnávat ekonomické jevy s využitím vhodných ukazatelů. Tyto nástroje přináší oblast statistiky, zvaná ekonomická a sociální statistika. Předmět „Analýza ekonomických informací“ seznamuje studenty se základními metodami analýzy ekonomických informací s využitím dvou nástrojů ekonomické statistiky: indexů a časových řad. Studenti se rovněž seznámí se současnou českou soustavou hospodářských a sociálních statistických ukazatelů a její provázaností na harmonizovanou soustavu v rámci EU. V předmětu jsou využívány programy Microsoft Excel a IBM SPSS Statistics. Jednotlivá témata jsou procvičována na konkrétních praktických příkladech a úlohách.

Povinná literatura:

MACEK, J.; FISCHER, J. a kol. (2008). Ekonomická a sociální statistika. Plzeň: Vydavatelství ZČU v Plzni. ISBN 978-80-7043-642-4. FRIEDRICH, V.; MAJOVSKÁ, R. (2010). Výběr z ekonomické statistiky: Od OECD k České republice. Praha: Wolters Kluwer ČR. 60 s. ISBN 978-80-7357-537-3. JEFF, R. et all. (2015). A Practical Introduction to Index Numbers. John Wiley & Sons, Ltd. ISBN 978-1-1189-777-8. Available from (for VSB-TUO staff and students): https://onlinelibrary.wiley.com/doi/book/10.1002/9781118977781

Doporučená literatura:

GIOVANNINI, E. (2010). Ekonomická statistika srozumitelně: Z pohledu OECD. Překlad Václav Friedrich a Renata Majovská. 1. vydání. Praha: Wolters Kluwer ČR. 208 s. ISBN 978-80-7357-536-6. BAKYTOVÁ H.; PAŽITNÁ. M. (2007). Metódy štatistického porovnávania. Bratislava: Vydavateľstvo Ekonóm, 179 s. ISBN 978-80-225-2285-4. ARLT, J.; ARLTOVÁ, M. a RUBLÍKOVÁ, E. (2002). Analýza ekonomických časových řad s příklady. Praha: VŠE, 2002. ISBN 80-245-0307-7. Dostupné z: https://nb.vse.cz/~arltova/vyuka/crsbir02.pdf

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

Předmět je zakončen klasifikovaným zápočtem. V průběhu semestru studenti plní zápočtové úkoly: - úvodní test ze základů statistiky - tvorba prognózy s několika scénáři dalšího vývoje - individuální konzultace nad projektem - zpracování a odevzdání projektu Všechny zápočtové úkoly jsou termínované.

E-learning

Výuka předmětu je podporována e-learningovým kurzem v LMS Moodle. Kurz obsahuje studijní materiály a podklady pro výuku (přednášky a cvičení). Prostřednictvím LMS Moodle studenti plní zápočtové úkoly, odevzdávají projekty a přihlašují se na individuální konzultace.

Další požadavky na studenta

- znalosti statistiky v rozsahu základního bakalářského kurzu na ekonomické fakultě (předmět Statistika A) - základy práce s počítačem v prostředí Windows a kancelářských programech Microsoft Office (zejména MS Excel)

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

PŘEDNÁŠKY: 1. Předmět a nástroje ekonomické a sociální statistiky. 2. Individuální a souhrnné indexy. 3. Cenové a objemové indexy, prostorové srovnávání. 4. Prognózování, scénáře dalšího vývoje. 5. Časové řady a jejich dekompozice. 6. Metody modelování časových řad. 7. CVIČENÍ: 1. Soustava hospodářských a sociálních statistických ukazatelů ČR. 2. Zpracování dat z veřejných databází ČSÚ a MF ČR. 3. Individuální indexy jednoduché a složené. 4. Souhrnné indexy, analýza nestejnorodých údajů. 5. Cenové a objemové indexy v hospodářské praxi. 6. Indexy prostorového srovnávání. 7. Vybrané subjektivní metody prognózování. 8. Scénáře dalšího vývoje, tvorba scénářů. 9. Časové řady a jejich základní vlastnosti. 10. Základní metody modelování trendu časové řady. 11. Exponenciální vyrovnání časové řady. 12. Boxova – Jenkinsova metodologie (ARIMA). 13. – 14.

Podmínky absolvování předmětu

Podmínky absolvování jsou definovány pouze pro konkrétní verzi předmětu a formu studia

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.