153-0309/02 – Daně v EU (XXX)

Garantující katedraKatedra veřejné ekonomikyKredity3
Garant předmětuprof. Ing. Jan Široký, CSc.Garant verze předmětuprof. Ing. Jan Široký, CSc.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinně volitelný
Ročník2Semestrzimní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2004/2005Rok zrušení2006/2007
Určeno pro fakultyEKFUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
S1I90 prof. Ing. Jan Široký, CSc.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 2+0

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Identifikovat charakteristické znaky daňových systémů členských zemí Evropské unie. Aplikovat znalosti o daňových systémech na jednotlivé členské státy Evropské unie. Analyzovat základní legislativu v oblasti daní v Evropských společenstvích.

Vyučovací metody

Anotace

Cílem kursu je seznámit posluchače se stavem zdanění v Evropské unii (dále jen "EU"). Kurs začíná vysvětlováním základních daňových ukazatelů, stavem daní v zemích EU, jejich vývojem, strukturou daňových výnosů a daňovým zatížením obyvatel EU. Stěžejní části kursu se věnují problematice koordinace a harmonizace daní včetně analýz nejdůležitějších "daňových" direktiv ES. V další části kursu jsou popisovány konkrétní druhy daní existujících v zemích EU: individuální důchodové daně, daně ze zisků firem, nepřímé daně, majetkové daně a ostatní odvody daňového charakteru. Pozornost je věnována i současné problematice: vysokému zdanění práce, boji proti škodlivé daňové konkurenci a zavádění ekologických daní. Náplní posledních částí kursu je vymezení smluv o zamezení dvojího zdanění a jejich praktická aplikace na Českou republiku.

Povinná literatura:

1) NERUDOVÁ, D. Harmonizace daňových systémů zemí Evropské unie. Praha: ASPI, 2005, ISBN 80-7357-142-0. 2) ŠIROKÝ, J. Daně v Evropské unii. 2 vydání. Praha: Linde Praha, 2007, ISBN 978-80-7201-649-5.

Doporučená literatura:

1) http://europa.eu.int/comm/taxation_customs/index_en.htm [oficiální stránky Evropské komise věnované daním] 2) KESTI, J. (ed.) European Tax Handbook 2007. Amsterdam: IBDF, 2007, ISBN 978-90-8722-015-0. 3) KŐNIG, P., LACINA, L. a kol. Rozpočet a politiky Evropské unie. Praha: C.H.Beck, 2004, ISBN 80-7179-846-0. 4) Taxation trends in the European Union. Luxembourg: European Communities & EUROSTAT, 2007, ISBN 978-92-79-04865-4.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

E-learning

Další požadavky na studenta

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1. DAŇOVÁ PROPEDEUTIKA. VYMEZENÍ POJMŮ A DEFINIC. Základní daňové ukazatele. Daně v zemích Evropské unie (dále jen „EU“) a jejich vývoj. Struktura daňových výnosů. Daňové zatížení obyvatel. Základní znaky daňové soustavy České republiky a její komparace s daňovými systémy „starých“ členských zemí EU (do rozšíření v roce 2004). 2. HARMONIZACE V OBLASTI PŘÍMÝCH DANÍ Geneze koordinace a harmonizace přímých daní od Římských dohod do současnosti. Politická omezení. Nejednotnost stanovení daňového základu. The Parent-Subsidiary Directive (Směrnice o společném systému zdanění mateřských a dceřiných společností). The Mergers Directive (Směrnice o fúzích). The Interest and Royalties Directive (Směrnice o zdaňování úroků a licenčních poplatků). The Savings Directive (Směrnice o zdanění příjmů z úspor ve formě příjmů úrokového charakteru). Dodatek: zhodnocení souladu a rozdílů mezi směrnicemi Evropských společenství (dále jen „ES“) o přímých daních a zákonem o daních z příjmů v České republice. 3. HARMONIZACE V OBLASTI NEPŘÍMÝCH DANÍ Geneze koordinace a harmonizace nepřímých daní od Římských dohod do současnosti. Horizontální direktivy. Strukturální direktivy. Direktivy o sazbách. Základní směrnice o akcízech: 99/12/EEC. Základní směrnice o dani z přidané hodnoty: 77/388/EEC. Dodatek: zhodnocení souladu a rozdílů mezi směrnicemi ES o nepřímých daních a zákonem o DPH, resp. zákonem o spotřebních daních v České republice. 4. ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKY OSOBNÍCH DŮCHODOVÝCH DANÍ V ZEMÍCH EU Vývoj osobních daní, jejich výnos a místo v rozpočtech. Problematika vymezení daňového základu. Osvobození, odpočty a sazby daně. 5. ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKY DANÍ ZE ZISKU FIREM V ZEMÍCH EU Vývoj firemních daní, jejich výnos a místo v rozpočtech. Používání firemních daní jako nástroje hospodářské politiky: investiční pobídky, odpisy. 6. ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKY MAJETKOVÝCH DANÍ V ZEMÍCH EU Vývoj majetkových daní, jejich výnos a místo v rozpočtech. Přístupy ke zdanění nemovitostí. 7. ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKY NEPŘÍMÝCH DANÍ V ZEMÍCH EU Vývoj akcízů a daně z přidané hodnoty, jejich výnos a místo v rozpočtech. Geneze zavádění daně z přidané hodnoty a její problémy. 8. VYSOKÉ ZDANĚNÍ PRÁCE – PROBLÉM SOUČASNOSTI Vymezení celkového zdanění pracovních důchodů. Zdanění práce versus zdanění kapitálu. Snahy o snížení daňového zatížení práce. 9. ZAVÁDĚNÍ EKOLOGICKÝCH DANÍ DO DAŇOVÝCH SYSTÉMŮ ZEMÍ EU Vymezení ekologických daní. Směrnice ES COM 97 a její přijetí v členských státech EU. 10.ÚLOHA DANÍ V ROZPOČTU EVROPSKÉ UNIE. 11.SMLOUVY O ZAMEZENÍ DVOJÍHO ZDANĚNÍ. Vývoj smluv o zamezení dvojího zdanění. Vymezení základních pojmů: rezident daně, daňová jurisdikce, daňový domicil, metody zabránění dvojího zdanění. 12.BOJ PROTI PRANÍ „ŠPINAVÝCH“ PENĚZ A TZV. „DAŇOVÝM RÁJŮM“ Informační systémy. Spolupráce daňových institucí. Přehled nástrojů, opatření, nařízení a způsobů omezování škodlivé daňové konkurence.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 1960/1961 letní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (145) 51 3
        Zkouška Zkouška 100  0 3
        Zápočet Zápočet 45  0 3
Rozsah povinné účasti:

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP:

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2005/2006 (N6208) Ekonomika a management (6208T020) Ekonomika podniku (00) Ekonomika podniku P čeština Ostrava 2 povinně volitelný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.