224-0213/02 – Ražení podzemních děl a trhací práce (RPD&TP)

Garantující katedraKatedra geotechniky a podzemního stavitelstvíKredity5
Garant předmětudoc. Ing. Karel Vojtasík, CSc.Garant verze předmětudoc. Ing. Karel Vojtasík, CSc.
Úroveň studiapregraduální nebo graduální
Jazyk výukyangličtina
Rok zavedení2003/2004Rok zrušení2020/2021
Určeno pro fakultyHGFUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
DUR01 Ing. Lukáš Ďuriš, Ph.D.
KAL05 prof. RNDr. Zdeněk Kaláb, CSc.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 2+2
kombinovaná Zápočet a zkouška 12+0

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Naučit základy technologie ražení podzemních děl malých příčných průřezů(překopy, chodby, úpadnice ,štoly) se zaměření na klasické ražení pomocí vrtacích a trhacích prací. Součásí je návrh technologického postupu trhacích prací, návrh a dimenze výztužní konstrukce,návrh strojního vybavení čelby a stanovení technolo- gických časů jednotlivých operací razícího cyklu.

Vyučovací metody

Přednášky
Cvičení (v učebně)

Anotace

Předmět je zaměřen na rozpojování hornin při ražení podzemních objektů tzv. klasickou technologií pomocí vrtacích a trhacích prací. Seznamuje se sortimentem prostředků trhací techniky, roznětem náloží a metodikou stanovování základních parametrů odstřelů při ražení podzemích děl. Dále je předmět zaměřen na ražení a vyztužování podzemních děl. Seznamuje se stanovením základních parametrů pro ražení (velikost a tvar díla, posouzení geotechnických podmínek horninového prostředí). Předmět seznamuje s technologii podzemích výztuží, svorníkování a injektování hornin. Zejména seznamuje s klasickou technologií ražení s použitím vrtacích a trhacích prací, zabývá se rovněž problematikou mechanizovaného ražení výložníkovými stroji, tunelovacími stroji a razicími vrty. Je zaměřen na horizontální díla různého tvaru a velikosti, ražená v různých podmínkách (hloubka, účel, bezpečnost, anomálie horninového prostředí). Problematika ražení a hloubení svislých děl je probírána pouze okrajově. Student získá základní znalosti pro stanovení komplexního technologického postupu s návrhem strojního a materiálového vybavení ražby, osády, určení technologických časů základních i pomocných operací razícího cyklu rezultující v časový harmonogram ražení. Naučí se dimenzi základních typů výztužních konstrukcí (dřevo, ocel, svorníky, beton). Součástí je i platná bezpečnostní legislativa při ražení v podzemí.

Povinná literatura:

K. Exner: Ražení důlních děl I., II. VŠB Ostrava ES 1988 K. Exner, J. Horký: Trhací práce a ražení důlních děl. VŠB Ostrava ES 1986 Dojčár O., Horký J., Kořínek R.: Trhací technika. Ostrava Montanex 1997 Exner K.: Návody z ražení důlních děl. VŠB Ostrava 1985

Doporučená literatura:

Pravda, V., Bětík, J. Trhací práce v hornictví, stavebnictví a speleologii. Jesenice u Prahy: Montanika o.s., 2010. ISBN: 978-80-254-8542-2. Klepsatel,F. Výstavba tunelů ve skalních horninách. Jaga Bratislava 2003 Valachovič, F. Razenie banských diel. Alfa, Bratislava 1977.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

E-learning

Další požadavky na studenta

Minimálně 70% účast na cvičeních. Absence v rozsahu maximálně 30% musí být omluvena a omluva musí být vyučujícím akceptována (o důvodnosti omluvy rozhoduje vyučující). Průběžné odevzdávání úkolů zadaných na cvičení v termínech stanovených vyučujícím.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

Témata přednášek: Základní parametry podzemních děl. IG hodnocení podmínek pro ražbu, klasifikační systémy. Rozpojování hornin trhací prací, prostředky trhací techniky. Teorie rozpojování horniny výbuchem, roznět náloží, základní údaje o trhací práci. Zálomy, technologie trhacích prací v podzemních dílech. Trhací práce při dobývání., škodlivé účinky výbuchu, metody obrysové trhací práce. Vrtání ruční a vrtacími vozy a soupravami při ražení podzemních děl. Nakládání a odtěžení horniny při ražení, prostředky odklizu při hloubení. Odkliz horniny při různých systémech odtěžení, odkliz horniny při hloubení. Výztužní konstrukce podzemních děl. Výztuže rámové, plošné, svorníkové a kombinované, injektáže Technologie vyztužování (rámové a plošné výztuže). Organizace práce při ražení a hloubení, využití výpočetní techniky při projektování a řízení ražení. Základy ražení prostorných děl hornických a podzemního stavitelství. Přehled kontinuálních způsobů ražení a hloubení (TBM, štíty). Témata cvičení: Základní výbušinářské charakteristiky výbušin. Posouzení jistoty elektrického roznětu Pasport trhací práce pro ražení liniového podzemního díla. Technologický postup ražení malého podzemního díla (pasport trhacích prací, návrh roznětu, návrh a posouzení rámové výztuže, strojní vrtání, nakládání nakladači a odtěžení pásovými dopravníky, technologie vyztužení, operační časy a zpracování harmonogramu prací)

Podmínky absolvování předmětu

Podmínky absolvování jsou definovány pouze pro konkrétní verzi předmětu a formu studia

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.