224-0218/02 – Mechanika zemin a zakládání staveb (MZZS)

Garantující katedraKatedra geotechniky a podzemního stavitelstvíKredity5
Garant předmětudoc. Dr. Ing. Hynek LahutaGarant verze předmětudoc. Dr. Ing. Hynek Lahuta
Úroveň studiapregraduální nebo graduální
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2006/2007Rok zrušení2020/2021
Určeno pro fakultyHGF, FASTUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
LAH43 doc. Dr. Ing. Hynek Lahuta
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 3+2
kombinovaná Zápočet a zkouška 20+0

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Posluchač získá přehled o náplni mechaniky hornin a zemin, jako výchozí discipliny a o základních úlohách geotechniky. Naučí se řešit úlohy, které souvisí se stavem napjatosti, deformace, stabilitou a porušením horninových a zeminových těles. Získá základní předpoklady pro objektivní hodnocení základových poměrů na základě znalosti metod posuzování únosnosti a sedání zjm. u plošných základů.

Vyučovací metody

Přednášky
Cvičení (v učebně)
Experimentální práce v laboratoři

Anotace

Obsahem předmětu je v první části studium vlastností horninových a zeminových materiálů a chování horninových a zejména zeminových těles, která jsou buď přímo zeminovou konstrukcí nebo jsou s nově budovanou stavební konstrukcí v přímém kontaktu. Úvod předmětu je věnován vlastnostem zemin a jejich chování v reálných podmínkách ( pod vlivem vlastního či vnějšího zatížení). Na teoretickou část předmětu a klasifikační systém hornin a zemin (základových půd obecně) navazuje řešení aplikačních úloh obecné geotechniky, k nimž patří především zemní tlaky na konstrukce, návrh a odvodňování stavebních jam, úlohy z oblasti konzolidace zemin, metody úpravy vlastností zemin a zhutňování zemin. Další část předmětu je věnována metodám zakládání staveb a principům posuzování únosnosti a sedání základů.

Povinná literatura:

Hulla J. a kol.: Mechanika zemín a zakladanie stavieb. Bratislava: Alfa, 1991. 336 s. ISBN 80-05-00728-0. Šimek, J. a kol.: Mechanika zemin. Praha: SNTL, 1990. 388 s. ISBN 80-03-00428-4. Lamboj, L., Štěpánek, Z.: Mechanika zemin a zakládání staveb. Praha: skripta ČVUT, 2008. 218 s. ISBN 978-80-01-03094-3. Turček, P., Hulla, J.: Zakladanie stavieb. Bratislava: Jaga, 2004. 359 s. ISBN 80-88905-99-0.

Doporučená literatura:

Šiška L. a kol.: Základy hornické geotechniky. SNTL Praha 1977 Frankovská, J. akol.: Zakladanie stavieb. Podklady k navrhovaniu, plošné a hĺbkové základy. Bratislava: Nakladateľstvo STU, 2011. 162 s. ISBN 978-80-227-3622-0.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

E-learning

Další požadavky na studenta

Absolvování přemětu Geologie.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1. Obsah přednášek a cvičení, úvod k problematice předmětu. Vícefázové prostředí zemin. Popisné vlastnosti (vlhkost, měrná a objemová tíha). 2. Fyzikální vlastnosti. Zrnitostní složení. Fyzikálně-chemické vlastnosti, plasticita a konzistence zemin, Attebergovy meze. Klasifikace hornin a zemin. 3. Proudění vody zeminami, Darcyho zákon, konsolidace a její průběh. Hydrodynamické účinky na konstrukce. 4. Pevnostní vlastnosti zemin. Laboratorní a polní zkoušky, vyhodnocení. Stlačitelnost zemin, modul stlačitelnosti. Deformační charakteristiky. 5. Systematika svahů a svahových pohybů. Metody výpočtu jejich stability a způsoby zabezpečování. 6. Průzkum staveniště (etapy, vhodnost, základové půdy).Geotechnické kategorie. Napětí pod základy (originální, způsobené zatížením). 7. Rozdělení základových konstrukcí, návrh plošných základů podle mezních stavů, vazba na nadzemní konstrukci. Únosnost, faktory determinující únosnost 8. Sedání základů. Faktory determinující sedání (poruchy způsobené sedáním). 9. Stavební jámy a jejich zabezpečování. 10. Tlaky zemin na konstrukce (aktivní pasivní, tlak v klidu). 11. Zlepšování vlastností zemin (hutnění, kotvení, injektáže, zmrazování). 12. Hlubinné základy a jejich systematika. Zjednodušený návrh pilotových základů. 13. Zakládání ve zvláštních podmínkách (poddolovaných a nestabilních území). Zakládání násypů. 14. Přednáška odborníka z praxe – case histories. Osnova cvičení: 1. Úvodní cvičení, seznámení s organizací cvičení, školení bezpečnosti práce v laboratoři. 2. Základní fyzikální vlastnosti zemin (výpočty, vzájemné vztahy mezi charakteristikami zemin). 3. Zatřídění zemin dle ČSN 73 1001 (vyhodnocení křivky zrnitosti, trojúhelníkový diagram). 4. Laboratorní měření: Zrnitostní rozbor, hustoměrná zkouška. 5. Laboratorní měření: Atterbergovy meze. 6. Laboratorní měření: Proctorova zkouška hutnění. 7. Kontrolní test (vlastnosti zemin, zatřídění zemin, měření a vyhodnocení zkoušek). 8. Napětí originální a způsobené přitížením plošného základu - výpočet. 9.-10. Hodnocení 1. mezního stavu u plošných základů – výpočetní příklad. 11. Poruchy a deformace u patkového založení – výpočet. 12. Velikosti zemních tlaků na konstrukce - výpočet. 13. Kontrolní test z výpočtových příkladů. 14. Hodnocení programů, zápočty.

Podmínky absolvování předmětu

Podmínky absolvování jsou definovány pouze pro konkrétní verzi předmětu a formu studia

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.