225-0939/02 – Bezpečnost práce ve výškách a nad volnou hloubkou (BPveV)

Garantující katedraKatedra pozemního stavitelstvíKredity2
Garant předmětuIng. Pavel Vlček, Ph.D.Garant verze předmětuIng. Pavel Vlček, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduální
Jazyk výukyangličtina
Rok zavedení2012/2013Rok zrušení2021/2022
Určeno pro fakultyFBI, FASTUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
VLC078 Ing. Pavel Vlček, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Klasifikovaný zápočet 1+1

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Cílem předmětu je znalost základních předpisů týkajících se bezpečnosti práce ve výškách a nad volnou hladinou a jejich aplikace v praxi. Dále znalost předpisů souvisejících s používáním osobních ochranných pracovních prostředků. Důraz bude kladen na povinnosti právnických a fyzických osob na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a jejich postihy.

Vyučovací metody

Přednášky
Cvičení (v učebně)

Anotace

Define basic terms (PPE, RE- rescue equipment), factual and legal differences. Clarify legislative background issues. Interpreting PPE selection and use of NG and systems (fall arrest, rescue hoists).

Povinná literatura:

Zákon č. 183/2006 Sb.o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) Příslušná nařízení vlády. Vyhláška číslo 324/1990 Sb - ČÁST DEVÁTÁ - Práce ve výškách a nad volnou hloubkou. ČSN EN 361 (832620)Osobní ochranné prostředky proti pádům z výšky - Zachycovací postroje. ČSN EN 813 Osobní ochranné prostředky pro prevenci pádů z výšky - Sedací postroje. ČSN EN 358 Osobní ochranné prostředky pro pracovní polohování a prevenci pádů z výšky - Pásy pro pracovní polohování a zadržení a pracovní polohovací spojovací prostředky Mojmír Klas, Zádržné systémy, ČKAIT 2002.

Doporučená literatura:

Vojta, Z.- Rucký, E.: Osobní ochranné pracovní prostředky, SPBI Ostrava 2003, ISBN:806634-19- 1. Technické materiály výrobců jednotlivých druhů OOPP a ZP.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

E-learning

Další požadavky na studenta

Schopnost částečného samostudia.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

Osnova přednášek 1. Obecná pravidla pro práci ve výškách a nad volnou hladinou, při výstavbě a údržbě budov. 2. Kolektivní ochrana práce ve výškách. 3. Individuální ochranné prostředky, zádržné a záchytné systémy. 4. Ocelové žebříky, práce na žebříku. Žebříky pevně zabudované v šachtách a vodojemech. 5. Navrhování střechu z pohledu bezpečného užívání, ochrany před pádem a bezpečné výstupy na střechy a plochy s rizikem pádu. 6. Technické požadavky na stavby se zaměřením na bezpečné užívání. 7. Bezpečnost práce v uzavřených prostorech, ČOV, šachtách a vodojemech. 8. Bezpečnost přístupu ke strojním zařízením – pevné žebříky. 9. Zajištění nechráněných otvorů v konstrukci. 10. Ochranné a záchytné konstrukce. 11. Navrhování systémů určených pro bezpečnou údržbu staveb, záchytné, zádržné systémy a systémů určených pro práci v závěsu na laně. Osnova cvičení 1. Návrh systému ochrany před pádem pro šikmé střechy. 2. Návrh systému ochrany před pádem pro ploché střechy.

Podmínky absolvování předmětu

Podmínky absolvování jsou definovány pouze pro konkrétní verzi předmětu a formu studia

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.