340-0396/01 – Počítačové simulace v letadlové technice (PSLT)

Garantující katedraKatedra konstruováníKredity4
Garant předmětuIng. Michal Kolesár, Ph.D.Garant verze předmětuIng. Michal Kolesár, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník1Semestrletní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2020/2021Rok zrušení
Určeno pro fakultyFSUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
KOL79 Ing. Michal Kolesár, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Klasifikovaný zápočet 2+2

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Znalosti souvisejících teorií s realizací základních typů počítačových simulací používaných v průmyslové konstrukci se zaměřením na letadlovou techniku. Schopnost práce s CAD/CAM/CAE systémy. Schopnost realizace simulací pevnostních a modálních analýz technického objektu. Schopnost posuzování mechanických vlastností technického objektu na základě výsledků simulací. Praktické zkušenosti s reálnými projekty.

Vyučovací metody

Přednášky
Cvičení (v učebně)

Anotace

Základní vybrané teorie související s realizací počítačových simulací v průmyslu se zaměřením na letadlový průmysl. Práce v CAD/CAM/CAE systému. 3D modelování, sestavy, simulace pevnostní a modální analýzy s využitím materiálové linearity. Realizace projektu z praxe z oblasti letadlového průmyslu. Studium vybraných teorií z předmětů matematiky, mechaniky a pružnosti a pevnosti, které jsou nezbytné pro porozumění principu počítačových simulací v průmyslu.

Povinná literatura:

KUBA, František. Pružnost a pevnost, Vysoká škola báňská Ostrava, Ediční středisko VŠB, Ostrava 1990. HORYL, Petr. Statika a dynamika. 2. vyd. Ostrava: VŠB - Technická univerzita Ostrava, 1996, 218 s. ISBN 80-7078-971-9. HORYL, Petr. Inženýrské základy MKP. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. ZIENKIEWICZ, Olek C. and Robert L. TAILOR. The Finite Element Method for Solid and Structural Mechanics. Sixth edition, Great Britain: Butterworth-Heinemann, 2000. ISBN 0-7506-6321-9.

Doporučená literatura:

UČEŇ, Oldřich, BLATA, Jan a Tomáš KUBÍN. Nové trendy v konstrukci automobilů s ohledem na bezpečnost chodců. Technická diagnostika, 2010, roč. XIX, č. z1, s. 413-418. ISSN 1210-311X. KOLESÁR, Michal. Specifické podklady do výuky předmětu PPKPII v elektronické podobě. BAKACHA, Malik. 8th International Symphosium on Automotive Lighting, Darmstadt, September 29-30 2009, Pedestrian Safety Improved Simulation. München: Herbert Utz Verlag GmbH, 2009. ISBN 978 3 8316 0904 8.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

V první fázi semestru se pracuje na základních jednoduchých nebodovaných výukových příkladech. Získané znalosti a zkušenosti slouží k realizaci 2 semestrálních projektů. Oba semestrální projekty jsou realizovány prostřednictvím CAD/CAM/CAE systému. Výstupem semestrálních projektů jsou příslušná data z CAD/CAM/CAE systému a zpráva z projektu. Semestrální projekty musí být provedeny v souladu s definovaným zadáním formálně i obsahově. Každý semestrální projekt je ohodnocen maximálním počtem bodů 50. Hodnocení je na základě komplexní úrovně zpracování a osobní obhajoby projektu studentem. Minimální celkový počet získaných bodů za předmět je 51.

E-learning

Další požadavky na studenta

Základní znalosti práce na počítači. Základní znalosti z předmětů matematika, fyzika, mechanika a pružnost a pevnost.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1. Počítačové simulace v průmyslu, CAD/CAM/CAE systémy. 2. Metoda konečných prvků a její využití v počítačových simulacích. 3. Základy práce s CAD/CAM/CAE systémy Inventor a NX. 4. Příprava výpočtového modelu v CAE pro simulaci pevnostní analýzy. 5. Definice hmotného objektu v počítačové simulaci. 6. Definice materiálu a materiálová linearita. 7. Definice okrajových podmínek v počítačové simulaci. 8. Interpretace a vyhodnocování výsledků simulace pevnostní analýzy. 9. Dynamická tuhost a počítačová simulace modální analýzy. 10. Tvarová optimalizace technického objektu z hlediska statické tuhosti. 11. Tvarová optimalizace technického objektu z hlediska dynamické tuhosti. 12. Základy počítačové simulace výroby CAM. 13. Aktuální oborové trendy. 14. Aktuální oborové trendy.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 2021/2022 letní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Klasifikovaný zápočet Klasifikovaný zápočet 100  51 3
Rozsah povinné účasti: Účast na cvičeních a prokázání získaných znalostí a zkušeností. Realizace, předložení a obhajoba projektů. Minimální zisk z aktivit v předmětu celkem 51 bodů.

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP:

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2024/2025 (B1088A040001) Provoz a řízení letecké dopravy (S02) Provoz letadlové techniky P čeština Ostrava 1 povinný stu. plán
2023/2024 (B1088A040001) Provoz a řízení letecké dopravy (S02) Provoz letadlové techniky P čeština Ostrava 1 povinný stu. plán
2022/2023 (B1088A040001) Provoz a řízení letecké dopravy (S02) Provoz letadlové techniky P čeština Ostrava 1 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.