410-8602/01 – Elektrotechnika (EFMT)

Garantující katedraKatedra elektroenergetikyKredity4
Garant předmětudoc. Ing. Stanislav Kocman, Ph.D.Garant verze předmětudoc. Ing. Stanislav Kocman, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník2Semestrletní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2023/2024Rok zrušení
Určeno pro fakultyFMTUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
KOC61 doc. Ing. Stanislav Kocman, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 2+2
kombinovaná Zápočet a zkouška 12+6

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Cílem předmětu je, aby student získal z látky probírané ve výuce především přehled o základních principech elektrotechniky a elektroniky a jejich aplikacích v rozsahu potřebném pro absolventa Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství a uměl tuto problematiku odborně komunikovat. Je snahou, aby student pochopil propojení teoretických principů s praktickým využíváním elektrické energie zejména v aplikacích, se kterými se bude dále setkávat ve svém oboru. Student se v předmětu seznámí i se zásadami ochrany před úrazem v elektrickým proudem a s nejdůležitějšími souvisejícími předpisy, s nimiž se může v praxi svého studijního oboru setkávat. Cílem je také osvojit si, jak a kde potřebné vědomosti později hledat a vhodně si je doplňovat (literatura, samostudium, kurzy, normy, internet ...).

Vyučovací metody

Přednášky
Cvičení (v učebně)
Experimentální práce v laboratoři
Projekt
Výuka odborníka z praxe (přednáška nebo cvičení)

Anotace

Předmět navazuje na znalosti základů elektrotechniky získané ve fyzice. Studenti jsou seznámeni s řešením elektrických obvodů, principy měření elektrických a neelektrických veličin, s principy činnosti a s provozními vlastnostmi elektrických strojů a přístrojů, se základy elektrických pohonů, polovodičové techniky,elektrického tepla a se základy výroby a rozvodu elektrické energie. Součástí výuky jsou také technické předpisy a nařízení, týkající se způsobů provedení ochrany před úrazem elektrickým proudem.

Povinná literatura:

[1] Smejkal, J. – a kol.: Elektrotechnika. Brno VUT, 1990. 255 s. [2] Šoral, J.: Elektrotechnika I. a II. , Ostrava VŠB, 1988/89. 110 s. [3] http://fei1.vsb.cz/kat420/index_stary.html dále vlastní volba Návody do měření / Přednáška / Příklady .. a další vhodné zdroje a sbírky příkladů dle doporučení vyučujících.

Doporučená literatura:

[1] Hraško, V.- Puzjak, I.: Elektrotechnika. Bratislava SNTL, 1983. 205 s. [2] Hradílek, Z.: Elektroenergetika distribučních a průmyslových zařízení. VŠB-TU Ostrava, Montanex, 2008, 363 s..

Další studijní materiály

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

• Dva kontrolní testy na řešení početních příkladů (2x8 bodů = 16 bodů) • Semestrální práce na zadané téma (10 bodů) • Laboratorní měření a vypracování protokolů z měření (celkem 14 bodů)

E-learning

https://www.vsb.cz/e-vyuka/cs

Další požadavky na studenta

Další požadavky na studenta nejsou. Na úrovni učiva SŠ, základů matematiky a fyziky VŠ.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

Přednášky - témata: 1. Harmonogram a podmínky absolvování předmětu. Stejnosměrné obvody: základní pojmy, zákony, prvky el. obvodů, metody řešení obvodů. 2. Bezpečnost v elektrotechnice, účinky elektrického proudu na lidský organismus: parametry, meze napětí, základní pojmy. Ochranná opatření. 3. Jednofázové střídavé obvody: vznik, průběh, charakteristické hodnoty, obvody s pasivními prvky a jejich řešení, výkony. Kompenzace účiníku. 4. Měřicí přístroje: rozdělení, základní parametry, označování, měření elektrických veličin. 5. Trojfázové střídavé obvody: průběhy veličin, fázorové diagramy, zapojení souměrné zátěže, výkony. 6. Základy polovodičové techniky: fyzikální podstata, polovodičové prvky, usměrňovače, fázově řízené měniče, měniče kmitočtu, použití. 7. Účel, funkce a rozdělení elektrických přístrojů: pojistky a jističe: popis, funkce, provedení, vypínací charakteristiky, elektrický oblouk. Proudové chrániče - popis, funkce, provedení. Stykače, relé - popis, funkce, provedení, základní zapojení stykače v elektrickém obvodu - silové a ovládací schéma. 8. Základy logického řízení: rozdělení, kontaktní řízení, bezkontaktní řízení. 9. Elektrické stroje: definice, rozdělení. Transformátory - konstrukční uspořádání, princip činnosti, provozní stavy, autotransformátory, přístrojové transformátory. 10. Asynchronní motory: rozdělení, konstrukce, princip činnosti, způsoby spouštění, řízení rychlosti. Synchronní stroje: rozdělení, konstrukce, princip činnosti, použití. Stejnosměrné stroje: rozdělení, princip činnosti, konstrukční uspořádání, použití. 11. Elektrické teplo: vznik tepla z elektrické energie, druhy a popisy jednotlivých elektrotepelných zařízení. 12. Elektrická vedení: druhy, požadavky, hlediska dimenzování, zásady, jištění, selektivity. Druhy rozvodných sítí - rozdělení, systém označování, schémata zapojení sítí TN-C, TN-S, TT, IT. 13. Vnější vlivy: třídění, označování, příklady, krytí elektrických zařízení - označování, popisy jednotlivých stupňů, klasifikace IC kódem. Příklady ochrany automatickým odpojením pro sítě TN-C a TN-S. Početní cvičení: Řešení stejnosměrných obvodů. Řešení střídavých 1-fázových obvodů. Zadání semestrální práce. Řešení trojfázových obvodů. Test. Usměrňovače. Transformátory. Elektrické motory. Test, konzultace, udělení zápočtu. Laboratorní cvičení: Úvod - Bezpečnostní školení. Měření na stejnosměrném obvodě. Měření na jednofázovém střídavém obvodě, kompenzace jalového výkonu. Měření na jednofázových usměrňovačích. Logické řízení-pásová doprava.

Podmínky absolvování předmětu

Kombinovaná forma (platnost od: 2023/2024 zimní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (100) 51
        Zápočet Zápočet 40  20 1
        Zkouška Zkouška 60  11 3
Rozsah povinné účasti: Povinná účast na výuce 80%.

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP: Splnění všech povinných úkolů v individuálně dohodnutých termínech.

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2024/2025 (B0488A270001) Management kvality a řízení průmyslových systémů (S03) Počítačové řídicí systémy v průmyslu P čeština Ostrava 2 povinný stu. plán
2024/2025 (B0488A270001) Management kvality a řízení průmyslových systémů (S03) Počítačové řídicí systémy v průmyslu K čeština Ostrava 2 povinný stu. plán
2023/2024 (B0488A270001) Management kvality a řízení průmyslových systémů (S03) Počítačové řídicí systémy v průmyslu P čeština Ostrava 2 povinný stu. plán
2023/2024 (B0488A270001) Management kvality a řízení průmyslových systémů (S03) Počítačové řídicí systémy v průmyslu K čeština Ostrava 2 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky



2023/2024 letní