420-8022/01 – Elektrotechnika (FBI) (EFBI)

Garantující katedraKatedra elektrotechnikyKredity4
Garant předmětudoc. Ing. Václav Kolář, Ph.D.Garant verze předmětudoc. Ing. Václav Kolář, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník3Semestrletní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2021/2022Rok zrušení2022/2023
Určeno pro fakultyFBIUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
KOC61 doc. Ing. Stanislav Kocman, Ph.D.
KOL62 doc. Ing. Václav Kolář, Ph.D.
NOW04 Ing. Stanislav Nowak
STY10 doc. Ing. Vítězslav Stýskala, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 2+2
kombinovaná Zápočet a zkouška 7+7

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

1. Cílem je pochopit a řešit jednoduché obvody stejnosměrného, střídavého a trojfázového proudu s důrazem na uvědomění si vzájemných souvislostí a fyzikálních principů. 2. Studenti se dále seznámí s elementárními základy polovodičové techniky, naučí se používat měřící přístroje pro měření elektrických veličin včetně vyhodnocení měřených veličin. 3. V oblasti elektrických strojů se studenti seznámí s rozdělením elektrických strojů a pochopením základních principů jejich funkce a podmínek instalace, pochopí funkci transformátoru a základních typů motorů. 4. Seznámí se s druhy elektrických sítí z hlediska zapojení (TN, TT, IT) i z hlediska napěťových hladin (NN - VVN), s jejich využitím, provozními a bezpečnostními specifiky. 5. Zvláštní důraz je kladen na seznámení s technickými a organizačními prostředky vedoucí k bezpečnému provozu elektrických zařízení, pochopení funkcí a principu ochran před úrazem elektrickým proudem a preventivními opatřeními k zajištění bezpečného provozu elektrických zařízení. Součástí je také seznámení se způsoby hašení elektrických zařízení pod napětím. 6. Studenti budou seznámeni se zněním základních předpisů a nařízení v elektrotechnice, podmínek uvádění nových výrobků na trh a podstaty bezpečnostní techniky strojů. Dále se student v předmětu seznámí se základy ochrany před úrazem v elektrotechnice a s nejdůležitějšími souvisejícími předpisy, se nimiž se může v praxi setkat. Dále je cílem osvojit si, jak a kde získané vědomosti později doplňovat (literatura, normy, internet ...)

Vyučovací metody

Přednášky
Cvičení (v učebně)
Experimentální práce v laboratoři
Projekt

Anotace

Předmět navazuje na znalosti základů elektrotechniky získané ve fyzice. Studenti jsou seznámeni s řešením elektrických obvodů, principy měření elektrických a neelektrických veličin, s principy činnosti a s provozními vlastnostmi elektrických strojů a přístrojů, se základy polovodičové techniky a bezpečnostních obvodů, s vnějšími vlivy, krytím elektrických zařízení, záložními zdroji, ochranou proti přepětí a elektrickým teplem. V rámci předmětu se studenti dovědí také o různých druzích elektrických sítí z hlediska napěťových úrovní a způsobu spojení se zemí, jejich provozními a bezpečnostními specifiky. Součástí výuky jsou také technické předpisy a nařízení, týkající se způsobů provedení ochrany před úrazem elektrickým proudem a hašení elektrických zařízení.

Povinná literatura:

Syllaby přednášek a cvičení od vyučujícího. Pavol Hraško, Ivan Puzjak: Elektrotechnika. ALFA 1983.

Doporučená literatura:

Smejkal, J.: Elektrotechnika, VUT BRNO 1991.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

• Dva kontrolní testy na řešení početních příkladů (2x6 bodů = 12bodů) • Semestrální práce na zadané téma (10 bodů) • Laboratorní měření a vypracování protokolů z měření (celkem 13 bodů)

E-learning

Další požadavky na studenta

Nejsou žádné další požadavky.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

Osnova přednášek: 1. Harmonogram a podmínky absolvování předmětu. Stejnosměrné obvody: základní pojmy, zákony, prvky el. obvodů, metody řešení obvodů. 2. Jednofázové střídavé obvody: vznik, průběh, charakteristické hodnoty, obvody s pasivními prvky a jejich řešení, výkony. Kompenzace účiníku. 3. Elektrická měření: základní pojmy, chyby měření, měření napětí, proudu, výkonu a odporu 4. Trojfázové střídavé obvody: průběhy veličin, fázorové diagramy, zapojení souměrné zátěže, výkony. 5. Základy polovodičové techniky: fyzikální podstata, polovodičové prvky, usměrňovače. 6. Spínací a jistící přístroje: pojistky, jističe, proudové chrániče, spínací přístroje, bleskojistky a přepěťové ochrany. 7. Základy logického řízení, bezpečnostní logické obvody, definice, kategorie, popis. 8. Elektrické stroje: Transformátory: jednofázové, trojfázové - princip činnosti, konstrukční provedení. Autotransformátory. Točivé elektrické stroje, druhy provozní vlastnosti, oblasti použití. 9. Vnější vlivy a nebezpečná prostředí, krytí, účinky el. proudu na lidský organismus, ochrana před úrazem el. proudem. 10. Bezpečný provoz elektrických zařízení: definice, základní pojmy, kvalifikace osob, rozdělení, základní požadavky pro bezpečnou činnost na elektrických zařízeních, příklady aplikací. 11. Základní kriteria pro dimenzování vodičů a jištění el. rozvodů: dovolená provozní teplota, úbytek napětí, hospodárný průřez, zkratové proudy, zásady pro jištění vedení a spotřebičů. Hašení elektrických zařízení. 12. Výroba a rozvod elektrické energie, druhy rozvodných sítí, provozní vlastnosti, jejich specifika z hlediska ochrany před úrazem. 13. Záložní (náhradní) zdroje; rozdělení, principy, použití. Ochrana před bleskem, základní provedení ochrany před přepětím. 14. Zdroje tepla z elektrické energie. Osnova početních cvičení (pouze prezenční forma): 1. Řešení stejnosměrných obvodů 2. Řešení střídavých 1-fázových obvodů (2 cvičení) 3. Trojfázové obvody, výpočty úbytků napětí pro různé varianty připojení spotřebiče k napájecí síti, dimenzování vedení, návrh jištění 4. Výpočty dotykových napětí při poruchových stavech v el. síti 5. Zápočtová písemka, konzultace, udělení zápočtu Laboratorní cvičení (pouze prezenční forma): úvod - Bezpečnostní školení. LÚ čís. 1 - Měření na stejnosměrném obvodě. LÚ čís. 2 - Měření na jednofázovém střídavém obvodě, kompenzace jalového výkonu LÚ čís. 3 - Měření na trojfázovém obvodě. LÚ čís. 4 - Měření na jednofázových a třifázových usměrňovačích LÚ čís. 5 - Měření na bezpečnostním modulu PILZ LÚ čís. 6 - Ověřování funkce proudového chrániče, měření unikajících a dotykových proudů u spotřebičů LÚ čís. 7 - Měření na transformátoru. LÚ čís. 8 - Logické řízení-pásová doprava

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 2021/2022 zimní semestr, platnost do: 2022/2023 letní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (100) 51
        Zápočet Zápočet 35  20
        Zkouška Zkouška 65  16 3
Rozsah povinné účasti: Účast na cvičeních minimálně 80%.

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP: Splnění všech povinných úkolů v individuálně dohodnutých termínech.

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2022/2023 (B1032A020009) Technika požární ochrany a bezpečnosti průmyslu K čeština Ostrava 3 povinný stu. plán
2022/2023 (B1032A020009) Technika požární ochrany a bezpečnosti průmyslu P čeština Ostrava 3 povinný stu. plán
2022/2023 (B1032A020009) Technika požární ochrany a bezpečnosti průmyslu K čeština Praha 3 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.