430-4207/03 – Signálové procesory (SP)

Garantující katedraKatedra aplikované elektronikyKredity6
Garant předmětuIng. Martin Sobek, Ph.D.Garant verze předmětuIng. Martin Sobek, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostvolitelný odborný
Ročník2Semestrzimní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2024/2025Rok zrušení
Určeno pro fakultyFEIUrčeno pro typy studianavazující magisterské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
PAL70 prof. Ing. Petr Palacký, Ph.D.
SOB060 Ing. Martin Sobek, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 2+2
kombinovaná Zápočet a zkouška 2+15

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Po absolvování předmětu student získá znalosti umožňující dobrou orientaci v principech činnosti různých typů signálových procesorů, schopnost samostatné analýzy a syntézy jednotlivých bloků řídicího systému se signálovým procesorem a umí aplikovat získané poznatky při praktickém návrhu řídicího systému se signálovým procesorem. Získané poznatky tvoří součást znalostí elektroinženýra zejména, je-li zaměřen na aplikace mikropočítačových řídicích systémů v řízení elektrických pohonů.

Vyučovací metody

Přednášky
Cvičení (v učebně)
Experimentální práce v laboratoři
Projekt

Anotace

Předmět rozvíjí základní poznatky z mikroprocesorové techniky. Zaměřuje se na poznání moderních signálových procesorů například z rodiny Texas Instruments C2000 a jejich aplikacemi v oblastech výkonové elektroniky a řízení elektrických regulovaných pohonů.

Povinná literatura:

Sobotka, Z. : Otázky a odpovede z mikroprocesorov a mikropočítačov, ALFA 1986. Künzel, K. - Žáček, J.: Mikroprocesorová technika. ČVUT Praha, 1996. Brandštetter, P.: Střídavé regulační pohony - Moderní způsoby řízení . Monografie. VŠB-TU Ostrava, 1999. Firemní literatura TEXAS Instruments. Palacký, P.: Signálové procesory. Učební texty pro kombinované a distanční studium. VŠB-TU Ostrava, 2005. Texas Instruments - Digital Signal Processing Applications with the TMS320 Family - Theory, Algorithms, and Implementations, 1990. Proakis, J.G. - Manolakis, D.G.: Digital Signal Processing - Principles, Algorithms, and Applications. Macmillan Publishing Company, 1992.

Doporučená literatura:

SMÉKAL, Zdeněk a Petr SYSEL. Signálové procesory. Praha: Sdělovací technika, 2006. ISBN 80-86645-08-8. DAVÍDEK, Vratislav. Implementace algoritmů číslicového zpracování signálů v reálném čase. Praha: Vydavatelství ČVUT, 2004. ISBN 80-01-03114-4.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

Průběžná kontrola studia: Kontrolní testy TEST č.1, TEST č.2 (viz. cvičení). Podmínky udělení zápočtu: Povinná účast na laboratorních cvičeních. Odevzdání vypracované zprávy k zadanému semestrálnímu projektu, max. 20 bodů z projektu. Povinné absolvování 2 kontrolních testů v řádném termínu. Test je hodnocen max. 10 body, tj. celkem max. 20 bodů z testů. Při opakování testu je test hodnocen pouze 80% dosažených bodů. Ze cvičení je možno získat max. 40 bodů, pro udělení zápočtu je třeba dosáhnout min. 25 bodů.

E-learning

Další požadavky na studenta

Vyžaduje se znalost problematiky číslicové a mikroprocesorové techniky. Nedoporučuje se studentům, kteří neabsolvovali předmět Mikropočítačové řídicí systémy II nebo Mikropočítače v automobilových systémech.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

Přednášky: Shrnutí výchozích poznatků z číslicové a mikroprocesorové techniky, charakteristika řídicích systémů s jednočipovými mikropočítači. Aritmetika čísel s pevnou řádovou čárkou, aritmetika čísel s pohyblivou řádovou čárkou, výhody použití. Paměti CACHE, pipelining instrukcí, pipelining procesů. Rozdíly mezi architekturami mikroprocesorů a signálovými procesory. Instrukční soubor signálových procesorů, zvláštnosti a odlišnosti, specializované instrukce signálových procesorů. Přehled aktuální nabídky signálových procesorů a signálových mikrokontrolérů (DSC) různých výrobců. Odlišnosti od běžných MCU. DSC Texas Instrument řady C2000, přehled generací, architektura, použití. Signálový mikrokontrolér TMS320F28379D, základní vlastnosti, vnitřní architektura, HW akcelerátory výpočtů, práce s čísly s plovoucí a pevnou desetinnou čárkou. Organizace paměťového prostoru TMS320F28379D, přerušovací systém, časovací subsystém, multiprocesorová komunikace. PWM modulátor TMS320F28379D, vlastnosti a variabilita, příklady použití pro různé topologie výkonových systémů. Analogový subsystém TMS320F28379D, D/A převodníky, A/D převodníky, analogové komparátory. Spouštění převodu a řízení vzorkování. Digitální filtrace signálů a její implementace v signálových procesorech. Rychlá Fourierova transformace, implementace a využití HW prostředků DSC za využití knihovních funkcí. Laboratoře: Návrh jednoduchých programů pro systém s TMS320F28379D. Návrh programu využívající přerušení od časovače. Sestavení programu pro generování komplexního analogového signálu. Test č. 1 Generování PWM signálu po řízení vybraných topologií DC měničů. Naprogramovaní digitálního filtru typu FIR a IIR porovnání s knihovní varinatou filtru, analýza časové náročnosti výpočtu. Měření charakteristiky filtru. Použití Fourierovy transformace pro analýzu signálů v reálném čase a inverzní Fourierovy transformace ke generování signálů. Test č. 2 Vývojový software zajištěn v anglické verzi. Projekt: Samostatné vypracování projektu na téma zpracování digitalizovaných signálů za použití digitálních filtrů, FFT a dalších algoritmů pro zpracování signálů.

Podmínky absolvování předmětu

Kombinovaná forma (platnost od: 2024/2025 zimní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (100) 51
        Zápočet Zápočet 40 (40) 20
                Test č. 1 Písemka 10  2 2
                Test č. 2 Písemka 10  2 2
                Odevzdání semestrálního projektu Semestrální projekt 20  10 2
        Zkouška Zkouška 60 (60) 15 3
                Písemná část zkoušky Písemná zkouška 40  10 1
                Ústní část zkoušky Ústní zkouška 20  2 1
Rozsah povinné účasti: Účast na laboratorní výuce (100%) Absolvování všech kontrolních testů v řádném termínu. Odevzdání vypracované zprávy k zadanému semestrálnímu projektu

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP: Splnění všech povinných úkolů v individuálně dohodnutých termínech.

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2024/2025 (N0714A060006) Aplikovaná elektronika K čeština Ostrava 2 volitelný odborný stu. plán
2024/2025 (N0714A060006) Aplikovaná elektronika P čeština Ostrava 2 volitelný odborný stu. plán
2024/2025 (N0716A060001) Automobilové elektronické systémy P čeština Ostrava 2 volitelný odborný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.