448-0516/02 – Automobilová elektronika (AE)

Garantující katedraKatedra elektronikyKredity6
Garant předmětuprof. Ing. Petr Chlebiš, CSc.Garant verze předmětuprof. Ing. Petr Chlebiš, CSc.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník3Semestrzimní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2008/2009Rok zrušení2009/2010
Určeno pro fakultyUSPUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
SIM01 doc. Ing. Petr Šimoník, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 3+3
kombinovaná Zápočet a zkouška 3+18

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Cílem předmětu je získat a osvojit si znalosti umožňující dobrou orientaci v oblasti elektronických částí a prostředků pro měření, komunikaci a řízení v automobilovém průmyslu. Získané poznatky tvoří součást všeobecných znalostí elektroinženýra zejména, je-li zaměřen na aplikace elektroniky v oblasti automobilového průmyslu.

Vyučovací metody

Anotace

Předmět se zaměřuje na základní poznání elektronického vybavení automobilů. Náplň předmětu se opírá o poznatky z mechaniky, elektroniky, měřicí a řídicí techniky a mikroprocesorové techniky.

Povinná literatura:

Vlk, F.: Elektronické systémy motorových vozidel 1. Prof. Ing. František Vlk, DrSc., nakladatelství a vydavatelství, Brno 2002, ISBN 80-238-7282-6. Vlk, F.: Elektronické systémy motorových vozidel 2. Prof. Ing. František Vlk, DrSc., nakladatelství a vydavatelství, Brno 2002, ISBN 80-238-7282-6. Učební texty - http://fei.vsb.cz/kat448/kat_448.htm

Doporučená literatura:

Štastný, J.,Remek, B.: Autoelektrika a autoelektronika. Nakladatelství T. Malina, Praha 1997. Vlk, F.: Elektrická zařízení motorových vozidel. Prof. Ing. František Vlk, DrSc., nakladatelství a vydavatelství, Brno 2005, ISBN 80-239-3718-9.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

Průběžná kontrola studia: Kontrolní testy TEST č.1, TEST č.2 (viz. cvičení) Podmínky udělení zápočtu: 100% účast na laboratorní výuce, výjímečně možnost náhrady po individuální domluvě s vedoucím cvičení. Odevzdání protokolů z měření v řádném termínu = 1 týden po ukončení měření Absolvování všech kontrolních testů v řádném termínu (bude sdělen minimálně týden předem). V případě absolvování testu v jiném než řádném termínu bude tento hodnocen pouze 80% dosažených bodů. Každý test je možné 1x opakovat, při jeho opakování bude hodnocen pouze 80% dosažených bodů a bude započítán výsledek opakovaného testu! Získání minimálně 25 bodů ze cvičení ze 40 možných. Bodové hodnocení cvičení - maximálně 40 bodů, z toho: T1 = max. 10 bodů T2 = max. 10 bodů laboratorní úlohy = max. 20 bodů

E-learning

Další požadavky na studenta

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

Přednášky: Systémové řešení a spolupráce elektronických jednotek motorových vozidel Systémy pro řízení provozu palubních akumulátorů, řízení napětí palubní sítě Měniče pro řízení alternátorů, jejich principy a konstrukce Systémy startování motorů, principy činnosti, konstrukční provedení Jednotky řízení zážehových motorů, principy a prostředky Jednotky řízení vznětových motorů, principy a prostředky Řízení převodného ústrojí, elektronické řízení spojky a převodovky Regulace a řízení podvozku, základní systémy Komfortní systémy Ovládací a návěstní zařízení Zádržné a ochranné systémy Zabezpečovací systémy Automobilová diagnostika, Evropská palubní diagnostika Informační, komunikační a navigační systémy Cvičení: Poučení o bezpečnosti práce v laboratoři při měřeních Seznámení se s normami pro elektrické vybavení motorových vozidel Značky ve schématech elektrického vybavení, Základní automobilní zkratky Označení vývodů a vodičů elektrického vybavení Elektrochemické zdroje energie, výpočty Konstrukce alternátoru, konstrukce dynama, zapalování, výpočty Test č. 1 - Základy přednáškových témat č. 1-7 Základní části a principy elektrické výbavy pro řízení zážehových motorů Základní části a principy elektrické výbavy pro řízení vznětových motorů Řídicí jednotky (ECU), struktura, komunikace Komunikace a přenos dat, automobilové komunikační standardy, princip Automobilová diagnostika, diagnostické prostředky Praktické ukázky diagnostických metod Test č.2 - Základy přednáškových témat č. 8-14 Laboratoře: Měření elektrochemických zdrojů Měření na napájecí soustavě automobilu Zapalování Pohybové systémy Datová komunikace (K-line, CAN Bus) Diagnostika Projekty: Zpracování výsledků laboratorních cvičení č. 1 až č.6.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 2009/2010 zimní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (100) 51
        Zápočet Zápočet 40  25
        Zkouška Zkouška 60  20 3
Rozsah povinné účasti:

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP:

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2009/2010 (B3943) Mechatronika (3906R007) Automobilová elektronika P čeština Ostrava 3 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.