450-0503/03 – Základy použití počítačů (ZPP3)
Garantující katedra | Katedra kybernetiky a biomedicínského inženýrství | Kredity | 4 |
Garant předmětu | Ing. Richard Velička, Ph.D. | Garant verze předmětu | Ing. Richard Velička, Ph.D. |
Úroveň studia | pregraduální nebo graduální | Povinnost | povinný |
Ročník | 1 | Semestr | zimní |
| | Jazyk výuky | čeština |
Rok zavedení | 2006/2007 | Rok zrušení | 2009/2010 |
Určeno pro fakulty | FEI | Určeno pro typy studia | bakalářské |
Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi
Cílem předmětu Základy použití počítačů je seznámit studenty s počítačem jako nástrojem pro řešení úkolů se kterými se setkávají během studia i v praxi. Student se naučí pracovat ve Windows, Wordu, Excelu, Mathcadu, Matlabu atd
Vyučovací metody
Přednášky
Individuální konzultace
Cvičení (v učebně)
Anotace
Tento předmět je určen pro studenty I. ročníku bakalářského studia. Výuka je uspořádána tématicky, vždy tak, že po společné přednášce následují cvičení k probranému tématu na počítačích v počítačové učebně. Uživatelským způsobem seznamuje s řešením úkolů v oblastech jako jsou operační systém MS-DOS,OS Windows 98/NT/2000/XP, zpracování grafiky , zpracování textových dokumentů, pohyb v prostředí počítačových sítích (Novell, Microsoft,...) a zejména je kladen důraz na použití v oblasti řešení matematických úloh. Všechny uvedené oblasti jsou pojímány ryze prakticky bez hlubších detailů tak, aby absolvent tohoto předmětu byl schopen vybrat si příslušný software a v něm daný problém vyřešit. Pro výuku v jednotlivých oblastech byly vybrány programy, na kterých výuka probíhá a které danou oblast použití reprezentují (např.: Word, Excel, Mathcad, Novell,...).
Povinná literatura:
Doporučená literatura:
Návody do cvičení, obsahují sadu otázek a úkolů k procvičení problematiky prezentované na předcházející přednášce. Návody jsou v elektronické podobě a lze je získat na fakultním serveru nebo na www stránkách katedry.
Další podpůrné pomůcky jsou rovněž k dispozici na www stránkách katedry.
Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta
Průběžná kontrola studia:
Lze průběžně kontrolovat zvládnutí probraného tématu během semestru formou plnění úkolů v rámci testů.
Podmínky udělení zápočtu:
Zápočet se uděluje po prokázání praktických znalostí práce na počítači z následujících oblastí použití: Windows XP, počítačové sítě a Internet, matematické programy, textové editory pod Windows, grafika.
K zápočtovému testu se student může přihlásit po dohodě u svého cvičícího kdykoliv během semestru. Standardně se zápočet uděluje v posledním týdnu semestru a dále ve vypsaných termínech. Prověření znalostí se provádí na počítači, obvyle formou automatického testu.
Zápočet je ukončen bodovým hodnocením podle stupně prokázaných znalostí při práci na PC. Může se například skládat ze dvou částí : vypracování obsáhlejšího úkolu z výše uvedených oblastí a prověření znalostí ze zbývajících oblastí. Nebo lze hodnotit znalosti z jednotlivých oblastí samostatně i během semestru. Většinou se však hodnocení provádí formou souhrnného závěrečného testu. Pro udělení zápočtu je nutno získat nadpoloviční počet bodů v závěrečném testu.
E-learning
Další požadavky na studenta
Prerekvizity
Předmět nemá žádné prerekvizity.
Korekvizity
Předmět nemá žádné korekvizity.
Osnova předmětu
Přednášky:
Organizační záležitosti předmětu. Seznámení s přihlašováním do sítě, důležité adresy, umístění učebních textů, podminky získání zápočtu a zkoušky. Podrobné seznámení s obsahem jednotlivých přednášek.
Seznámení s provozním řádem počítačových učeben, jako nutné podmínky pro jejich užívání.
Grafický operační systém - Windows XP. Rozdíl mezi znakově a graficky orientovaným operačním systémem. Spouštění více aplikací pod Windows, správa paměti. Okno - základní prvek prostředí Windows, standardní ovládací prvky pro manipulaci s okny. Prostředí Windows XP.
Nastavení a modifikace prostředí Windows pomocí služeb ze skupiny Ovládací Panely. Základní aplikace Windows XP (Koš, Tento počítač, Okolní počítače,) a skupiny příslušenství (Mapa znaků, Kalkulačka , Malování, Poznámkový blok, Wordpad, Systémové nástroje, ), mechanismus výměny dat mezi aplikacemi přes Schránku. Menu START a jeho nastavení.
Správa souborů ve Windows XP. Práce s programy pro správu souborů ( Průzkumník ). Členění okna na strom a výpis adresáře. Způsoby zobrazení. Seznámení se základními operacemi se soubory a adresáři, výběr souborů. Vyhledávání souborů, složek, .
Vyhledávání informací na internetu (Internet Explorer).
Počítačové sítě. Základní pojmy a dělení sítí, základní součásti sítě, služby poskytované sítí, topologie školní sítě VŠB, kontextová struktura, základní síťový SW, přihlášení do sítě, mapování disků, správa souborů na serveru, přístupová práva uživatelů, adresářová práva, atributy adresářů a souborů, další příkazy (Novell Client). Příkazy pro práci se sítí v prostředí Windows, Novell administrator (práce s uživatelem, s adresářem).
Textové editory pracující v prostředí Windows. Styl dokumentu (Šablony), formát stránky, styl odstavce. Práce s bloky textu, práce se styly odstavců, import a tvorba grafiky v rámci textového dokumentu, tvorba a modifikace tabulek, psaní rovnic, záhlaví a zápatí, číslování stránek a nadpisů, pomocné prostředky pro kontrolu pravopisu a gramatiky.
Tabulkové procesory. Možnosti využití tabulkových procesorů pro řešení standardních problémů technické praxe. Základní prostředí tabulkového procesoru a jeho úpravy, typy dat ukládaných do tabulek a jejich editace, tvorba a editace tabulky, zadávání matematických výrazů a funkcí, absolutní a relativní adresování buněk, definice seznamů a posloupností, vytvoření grafu na základě tabulky, úprava vzhledu grafu, typy grafů, regresní křivky. Řešení rovnic. Tisk tabulky a grafu.
Programy pro zpracování matematických úloh. Možnosti využití těchto typů programů pro řešení standardních problémů technické praxe. Zadávání a editace matematického výrazu, výpočet jednoduchého výrazu, výpočet tabulky hodnot, práce s maticemi, výpočet a vykreslení grafu funkce jedné proměnné, úprava grafu do požadované podoby, práce s trojrozměrnými grafy, použití symbolického procesoru pro úpravu výrazu, řešení rovnic a soustav rovnic, derivace a integrace výrazu.
Matematický program pro vědecko-technické výpočty - MATLAB. Ukázky možností včetně simulační nástavby Simulink a modulů nástrojů Toolbox. Seznámení s prostředím, principy zadávání a řešení jednoduchých matematických úloh. Způsob editace výpočtů, zadávání proměnných, definice matic, výpočet a vykreslení grafu jedné proměnné.
Zpracování grafiky. Rozlišovací schopnost monitoru, souvislosti mezi rozměry grafických objektů zobrazovaných na monitoru a tištěných na tiskárně, přepočty rozměrů a DPI. Vektorová a rastrová grafika, rozdíly mezi vlastnostmi rastrových a vektorových grafických objektů. Vhodnost použití různých grafických editorů pro různé činnosti. Možnosti a obvyklé funkce rastrového a vektorového editoru. Způsob práce v grafickém editoru, některé grafické formáty.
Počítačové laboratoře:
Procvičení v prostředí Windows XP
Procvičení v prostředí Novell-1
Procvičení v prostředí Novell-2
Procvičení v prostředí MS WORD-1
Procvičení v prostředí MS WORD-2
Procvičení v prostředí MS EXCEL-1
Procvičení v prostředí MS EXCEL-2
Procvičení v prostředí Mathcad-1(MathCad 11 Professional, MathCad 8 Explorer)
Procvičení v prostředí Mathcad-2(MathCad 11 Professional, MathCad 8 Explorer)
Procvičení v prostředí MATLAB-1
Procvičení v prostředí MATLAB-2
Grafika(MS WORD - kreslení, Windows XP - Malování)
Podmínky absolvování předmětu
Výskyt ve studijních plánech
Výskyt ve speciálních blocích
Hodnocení Výuky