450-4070/01 – Speciální zdravotnická technika a diagnostika (SZTD)
Garantující katedra | Katedra kybernetiky a biomedicínského inženýrství | Kredity | 4 |
Garant předmětu | prof. Ing. Martin Augustynek, Ph.D. | Garant verze předmětu | prof. Ing. Martin Augustynek, Ph.D. |
Úroveň studia | pregraduální nebo graduální | Povinnost | povinný |
Ročník | 2 | Semestr | zimní |
| | Jazyk výuky | čeština |
Rok zavedení | 2019/2020 | Rok zrušení | |
Určeno pro fakulty | FEI | Určeno pro typy studia | navazující magisterské |
Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi
Cílem předmětu je zaměření na speciální zdravotnickou techniku a tomu příslušnou oblast diagnostiky. Přínosem předmětu je získání vědomostí a seznámení s principy, technikami a použitím těchto přístrojů a jejich využití při diagnostice ve vybraných oborech medicíny. Předmět obsahem doplňuje základní znalostí o zdravotnických elektrických přístrojích ve studijním oboru biomedicínské inženýrství.
Vyučovací metody
Přednášky
Individuální konzultace
Experimentální práce v laboratoři
Exkurze
Výuka odborníka z praxe (přednáška nebo cvičení)
Anotace
Předmět je zaměřen na speciální zdravotnickou techniku – laboratorní v oblasti biochemie a hematologické, dále pak na rozvody plynů a vzduchotechniky a také rozvody elektrické. Dále pak na oblast techniky na operačních sálech. Krátká zmínka je o zvláštních prostorech, jako jsou transplantační, popáleninové centra a centrální operační sály. Další oblastí jsou operační roboti, oftalmologická technika, implantabilní zdravotnické prostředky a sterilizace. Zvláštní oblastí je pak technika pro gerontologii a asistivní péči, speciální infuzní technika pro diabetiky a angiologie a angiolinka. Všechny tyto oblasti mají také přesah do diagnostických metod využívající tuto techniku v příslušných oborech medicíny.
Povinná literatura:
Doporučená literatura:
Další studijní materiály
Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta
Povinná účast na cvičení min 80%,
Bodové hodnocení:
21-40b - protokoly ze cvičení nebo semestrální projekt
26-50b - písemný test
1-10b ústní zkouška
E-learning
Materiály jsou dostupné na https://bme-data.vsb.cz/
Další požadavky na studenta
Na studenta nejsou kladeny žádné další požadavky.
Prerekvizity
Korekvizity
Předmět nemá žádné korekvizity.
Osnova předmětu
Přednášky:
1. Laboratorní technika - Hematologické laboratoře, Biochemické laboratoře, vybrané přístroje a zařízení, vybavení laboratoří. Principy vybraných diagnostických metod
2. Plyny a vzduchové rozvody používané ve zdravotnictví, jejich fyzikálně chemické vlastnosti, působení na člověka. Pojem \"medicinální plyny\". Distribuce a skladování medicinálních plynů, pravidla pro provoz tlakových lahví. Elektrické a neelektrické rozvody v nemocnici. Elektrorozvody, ovládací panel operačního sálu, náhradní zdroj.
3. Operační přístroje a nástroje. Chirurgická, kardiochirurgická a neurochirurgická technika. Elektrokoagulátor, laser, ultrazvukový skalpel, kryokauter, insuflátor, laparoskopická technika, operační mikroskop, zařízení pro mimotělní oběh, instrumentárium. Centrální operační sály - základní a doplňkové vybavení technické vybavení operačních sálů., svítidla, mikroskopy
4. Zvláštní prostory, jejich specifika a zabezpečení, Transplantační centrum a vybavení, Prostředky, přístroje a pomůcky popáleninové léčby, Infekční oddělení, čisté prostory, filtrace vzduchu.
5. Operační roboti. Robotické operace, navigační systémy, invazivní laparoskopie, nové trendy. Da vinci, Cyberknife.
6. Oftalmologická technika. Lidské oko jako optická soustava, řez okem a popis jeho částí, vlastnosti oka vzhledem k jeho okolí (adaptace, akomodace, citlivost vidění, oslnění, vnímání obrazu, rozlišovací schopnost, ostrost vidění a vady zraku). Vyšetřování zraku oftalmologickými přístroji.
7. Implantáty a zařízení pro podporu sluchu a zraku, audiometrie a další diagnostické metody. Diagnostické metody zaměřené na nervovou soustavu a smyslové orgány.
8. Sterlizizace a Sterilizační technika. Úvod do epidemiologie, sterilizace, dezinfekce. Horkovzdušná, parní a chemická a plazmová sterilizační technika. Germicidní lampy. Sterilizace speciální ZT.
9. Gerontologie a Asistivní prostředky, rehabilitační a ortopedické pomůcky, rehabilitační technika, diagnostické metody v rehabilitaci. Oddělení pracovního a preventivního lékařství, Urologické a uroflowmetrická zařízení.
10. Klinická kardiologie - Základy EKG: interpretace záznamů, fyziologické a patologické změny, typické EKG křivky, EKG desatero, Modifikace monitorace EKG: Holter monitoring, epizodní záznamník, telemetrie v nemocničním prostředí, Diagnostické metody klinické kardiologie: echokardiografie, zátěžové testy, srdeční katetrizace.
11. Elektrofyziologie a intrakardiální signály - Základy elektrofyziologie: elektrická aktivita srdce, mechanismy arytmií, Intrakardiální signály: katetrizační techniky, měření elektrických potenciálů uvnitř srdce, Diagnostická elektrofyziologická vyšetření: záznam, stimulace, identifikace arytmogenních oblastí, Moderní 3D mapovací systémy: technologie pro 3D zobrazení a navigaci během elektrofyziologických zákroků, Ablační metody: radiofrekvenční ablace, pulsní ablace, kryoablace, laserová ablace.
12. Koronarografie (SKG): principy a techniky koronární angiografie, Perkutánní koronární intervence (PCI): balonková angioplastika, implantace stentů, Speciální metody: rotablace, intravaskulární ultrazvuk (IVUS), optická koherenční tomografie (OCT), Nekoronární intervence: uzávěr ouška levé síně, TAVI (transkatetrální implantace aortální chlopně), Hybridní výkony: kombinace chirurgických a intervenčních metod.
13. 3D technologie a VR/MR v klinické praxi - 3D tisk v medicíně: modely orgánů a tkání, příprava chirurgických zákroků, personalizované implantáty, Virtuální realita (VR) a mixovaná realita (MR): využití pro výuku, trénink lékařů, simulace operací a plánování složitých zákroků, Aplikace 3D technologií v klinické praxi: přehled nových technologií a případových studií.
Laboratorní cvičení
1. Laboratorní technika - exkurze na vybraném pracovišti
2. Laboratorní technika cvičení v laboratoři – Glykoanalyzátor, spektrofotometrie
3. Operační přístroje a nástroje – cvičení v laboratoř
4. Operační roboti - exkurze na vybraném pracovišti
5. Oftalmologická technika - cvičení na odborném pracovišti
6. Sterilizace – exkurze na vybraném pracovišti
7. Operační sály- exkurze na vybraném pracovišti
8. Audiologie – cvičení v laboratoři, exkurze na vybraném pracovišti
9. Rehabilitace – exkurze na vybraném pracovišti
10. Elektrofyziologie – Exkurze na kardiologickém pracovišti zaměřená na elektrofyziologické zákroky.
11. Implantologie – Exkurze na pracovišti, kde se provádí implantace a následný follow-up pacientů.
12. Intervenční kardiologie – exkurze na intervenčním kardiologickém pracovišti (katetrizační laboratoř)
13. Telemedicína – Exkurze na pracovišti, kde se provádí telemonitorování pacientů.
14. 3D technologie a VR/MR v klinické praxi – cvičení v laboratoři: demonstrace 3D tisku pro medicínské aplikace, ukázka VR a MR řešení v simulaci operací. Exkurze na klinickém pracovišti využívajícím 3D technologie pro plánování zákroků.
Jednotlivé laboratorní cvičení mohou být změněna v závislosti na aktuálnosti výuky. Cvičení mohou být realizována formou exkurze na vybraném odborném pracovišti.
Podmínky absolvování předmětu
Výskyt ve studijních plánech
Výskyt ve speciálních blocích
Hodnocení Výuky