450-4109/01 – Aplikace moderních senzorů a technologií v automotive (AMSTA)

Garantující katedraKatedra kybernetiky a biomedicínského inženýrstvíKredity5
Garant předmětuIng. Radim Hercík, Ph.D.Garant verze předmětuIng. Radim Hercík, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostvolitelný odborný
Ročník1Semestrzimní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2024/2025Rok zrušení
Určeno pro fakultyFEI, FSUrčeno pro typy studianavazující magisterské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
HER215 Ing. Radim Hercík, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 2+3

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Cílem předmětu je seznámit studenty se základními principy fungování senzorů, které jsou používány v automobilovém průmyslu. Studenti se seznámí s nejnovějšími trendy v oblasti HW a SW vývoje senzorů, v návaznosti na fyzikální, chemické a mechanické vlastnosti použitých materiálů. Studenti se dále seznámí s procesem vývoje a testování těchto senzorů. Získané znalosti o fungování senzorů umožní přistupovat kvalifikovaným způsobem k problematice vývoje automobilových komponent. Součástí praktické části výuky jsou exkurze do laboratoří a vývojových pracovišť pro automobilový průmysl.

Vyučovací metody

Přednášky
Cvičení (v učebně)

Anotace

Povinná literatura:

[1] Automotive sensors, ed. J. Turner, Momentum Press, 2009, pp. 278, New York, ISBN: 978-1-60650-009-5. [2] Sensors for Automotive Technology, eds. J. Marek, H.-P. Trah, Y. Suzuki, I. Yokomori, Wiley-VCH, Volume 4 edition, 2003, pp. 584, ISBN: 978-3-52729-553-1.

Doporučená literatura:

[1] Yang ZHAO, Wei YAN, Jun SUN, Mengxia ZHOU, Zhaojuan MENG. Electromagnetic Compatibility. 1. vyd. Singapur: SPRINGER VERLAG, 2021, 241 s. ISBN-13 978-9811664519. [2] RIBBENS, B., W.: Understanding Automotive Electronics, Sixth Edition, USA 2003, Elsevier Science, 480 str., ISBN 0-7506-7599-3. [3] ERJAVEC, J.: Automotive Technology: A Systems Approach, 4th Edition, USA 2004, Thomson Learning, 1401 str., ISBN 1-4018-4831-1.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

E-learning

Další požadavky na studenta

Průběžná příprava během semestru.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

Přednášky: 1. Seznámení se senzory používanými v automobilovém průmyslu. Výběr semestrální práce, školení o bezpečnosti. 2. Definice a význam senzorů v automobilech, typy senzorů a jejich použití. 3. Měření teploty na principu termoelektrického jevu, termoodporové a optické metody. Seznámení s různými typy senzorů a jejich porovnání. 4. Fyzikální vlastnosti ultrazvuku, využití ultrazvuku při měření hladin a koncentrace, vlivy prostředí a materiály pro měření kvality. Seznámení s různými typy senzorů a jejich porovnání. 5. Fyzikální princip mechatronického snímače polohy. Seznámení s různými typy snímačů, jejich porovnání a použití. 6. Fyzikální princip činnosti snímačů tlaku, pohybu a rychlosti. Seznámení s různými typy snímačů a jejich porovnání. 7. Návrh elektronických obvodů pro automobilové snímače a akční členy. 8. Testování a ověřování elektronických obvodů pro automobilové senzory a akční členy. 9. Mikroprocesory používané v automobilovém průmyslu, komunikace, požadavky na vývojové nástroje softwaru (MISRA). 10. Průmyslové komunikační sběrnice CAN a SENT, rychlosti, porovnání vlastností. Cvičení: 1. Úvod, představení laboratoří, bezpečnostní školení. 2. Seznámení s prací prototypové dílny, metodami screeningu a 3D technologií, 3D tiskem. 3. Seznámení s problematikou a technologií termoelektrických měření. 4. Praktická ukázka tlakových snímačů rychlosti a pohybu. 5. Metody testování snímačů určených k měření hladiny, teploty a koncentrace syntetických motorových olejů a syntetické močoviny. 6. Seznámení se s procesy validace a verifikace snímačů oleje a syntetické močoviny. 7. Návrh elektroniky senzoru a desky plošných spojů. 8. Měření v laboratořích elektronického inženýrství a ukázka automatizace zkoušek; návštěva laboratoře EMC, ukázka zařízení, nastavení zkoušek, vybrané zkušební metody. 9. Návštěva oddělení vývoje softwaru, implementace komunikačních protokolů a integrace, testování. 10. Mikroprocesory používané v automobilovém průmyslu, vývojové a programovací nástroje, standard MISRA; 11. Tvorba semestrálního projektu 12. Obhajoby projektů, zápočty

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 2024/2025 zimní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (100) 51
        Zápočet Zápočet 40  20
        Zkouška Zkouška 60  15 3
Rozsah povinné účasti: Účast studentů na cvičeních je povinná. Nutnou podmínkou absolvování předmětu je minimálně 80% účast na cvičeních.

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP: Účast studentů na cvičeních je povinná. Nutnou podmínkou absolvování předmětu je minimálně 80% účast na cvičeních.

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2024/2025 (N0714A150001) Řídicí a informační systémy P čeština Ostrava 1 volitelný odborný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.