455-0314/01 – Digitální audio: Zvuk v technologii (DAZvT)
Garantující katedra | Katedra měřicí a řídicí techniky | Kredity | 4 |
Garant předmětu | doc. Ing. Radovan Hájovský, Ph.D. | Garant verze předmětu | doc. Ing. Radovan Hájovský, Ph.D. |
Úroveň studia | pregraduální nebo graduální | Povinnost | volitelný odborný |
Ročník | 1 | Semestr | letní |
| | Jazyk výuky | čeština |
Rok zavedení | 2003/2004 | Rok zrušení | 2008/2009 |
Určeno pro fakulty | FEI | Určeno pro typy studia | magisterské |
Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi
Cílem předmětu je studenty uvést do problematiky digitalizace, úpravy a produkce počítačového audia. Posluchači se naučí používat speciální HW a SW nástroje pro záznam, editaci a produkci audia pomocí PC. Studenti porozumí principu vnímání zvuku. V laboratoři je studentům k dispozici HW a SW zařízení na profesionální úrovni, pomocí něhož mohou tvořit vlastní semestrální projekt. Po absolvování tohoto předmětu budou studenti umět získat a zpracovat zvukový záznam a připravit ho pro finální produkci.
Absolventi budou umět pracovat se zvukem od digitalizace přes zpracování po finální produkci pomocí speciálních HW a SW nástrojů. Budou schopni zpracovat a vytvořit multimediální titul zaměřený především na oblast audio, včetně přípravné fáze, která zahrnuje pořízení surových zvukových dat. Získají vědomosti a praktické zkušenosti se záznamem a editaci zvuku včetně jeho finální distribuce.
Vyučovací metody
Anotace
Studenti se v rámci předmětu seznámí se základními principy vnímání, záznamu, editace a produkce zvuku (zvukových záznamů). Získají teoretické vědomosti o akustice a šíření zvuku, které si budou moci ověřit v praktických úlohách. V průběhu studia se studenti seznámí s profesionálními HW a SW nástroji pro záznam, editaci a reprodukci zvuku. Jsou zde vysvětleny principy digitalizace a komprese zvukových záznamů. V rámci počítačových cvičení projdou studenti komplexním postupem při přípravě, tvorbě a distribuci zvukového záznamu pomocí HW a SW vybavení dostupného v laboratoři. Po absolvování předmětu budou studenti rozumět současným moderním trendům v oblasti záznamu, editace a reprodukce zvuku a mít zkušenosti s vlastní úpravou zvukových záznamů pomocí speciálních SW nástrojů.
Povinná literatura:
Doporučená literatura:
Vlachý, V.: Praxe zvukové techniky, Muzikus, 2000
Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta
Průběžná kontrola studia:
Referát do 7. týdne výuky
Semestrální projekt do ukončení předmětu.
Obsah a forma jednotlivých hodnocených prací:
Referát: Odborné pojednání zpracované na základě prostudování nejméně tří pramenů (z toho dvou ze zahraniční cizojazyčné literatury) na studentem zvolené téma, odsouhlasené vedoucím cvičení. Musí obsahovat citaci (podle normy) literatury. Jazyková a formální úprava je zadávána na začátku semestru.
Semestrální projekt: Vytvoření multimediálního titulu zaměřeného na oblast audio. Přesné téma bude určeno po domluvě s vyučujícím. Student vytvoří projekt, uživatelskou dokumentaci a dokumentaci o postupu při tvorbě projektu. Na závěr projekt prezentuje a okomentuje.
Podmínky udělení zápočtu:
Zápočet je studentovi udělen na základě referátu 0-15 bodů a semestrálního projektu 0-30 bodů. Pro udělení zápočtu je nutno odevzdat referát a semestrální práci a získat v součtu minimálně 10 bodů.
E-learning
Další požadavky na studenta
Prerekvizity
Předmět nemá žádné prerekvizity.
Korekvizity
Předmět nemá žádné korekvizity.
Osnova předmětu
Přednášky:
Úvod do digitálního audia, historie, aplikace v technologických procesech.
Fyzikální podstata zvuku, šíření zvuku, lidské vnímání zvuku, akustika.
Hudební akustika, základní zdroje zvuku, akustické hudební nástroje, základní hudební pojmy
Šíření zvuku a akustika prostoru, rovinná a kulová vlna, odraz, lom a ohyb zvukových vln, akustika v uzavřených prostorech, zvukové izolace.
Tvorba a slyšení řeči, základní pojmy z psychoakustiky, aplikace ve zpracování řeči.
Mikrofony, typy, frekvenční vlastnosti, oblasti použití.
Záznam a uložení zvuku (definice pojmu, základní charakteristiky zvuku, pojem mono, stereo, surround, 5.1 atd., popis procesu nahrávání, prostředky pro nahrávání zvuku, specifikace MIDI, mixáž, mastering, analogově - pásky, gramofonová nahrávka, systém Dolby Surround, digitálně - CD, formát CDDA, pojem jitter, AUDIO DVD, ochrana CD, počítačově - formáty uložení v počítači: PCM, MPEG (1, 2, AAC), Ogg, Dolby Digital, DTS)
Požadavky na vlastnosti přenosové nebo záznamové soustavy pro kvalitní přenos nebo záznam zvuku. Zpracování a úpravy elektroakustických signálů v analogové a digitální formě. Zařízení pro záznam zvuku - historický přehled. Mechanický - gramofon, magnetický - pásek, kazeta, optický - filmový, digitální - páskový, kazetový CD disk, minidisk, harddisk. Porovnání dosažených vlastností, jejich ekonomiky a využití.Komprese zvukových dat. Hodnocení kvality elektroakustického řetězce.
Rozhraní - analogové i digitální - článků elektroakustického řetězce.Způsoby propojení, vstupní a výstupní impedance, vliv vlastností kabelů a světlovodů na kvalitu přenosu signálů. Možnosti minimalizace těchto vlivů. Zásady pro návrh zařízení a jejich propojování. Druhy formátů digitálního signálu a ošetření dat k zamezení chybného přenosu informace.
Výroba zvukových snímků pro účely komerčního využití (rozhlas a nosiče zvuku). Technické vybavení a organizace práce studia pro výrobu zvukových snímků. Základní druhy úprav zvukových signálů. AD-DA, konverze, mixáž, frekvenční úpravy, směrové, DECAY, DELAY, enhancery, harmonizéry, střih, prolínání, programování těchto procesů. Sound Station, digitální zvukové karty PC a obslužné programy.
Technologie streaming audia, živé vysílání, potřebné HW a SW vybavení.
Distribuce audia, formáty, výroba, hudební CD, DVD.
Současný stav techniky pro snímání, záznam, přenos a reprodukci zvuku.Využití v oblasti přenosu a zpracování zpráv a v umělecké tvorbě. Základy psychologie vnímání zvuku a její využití v multimediálních procesech.
Závěrečný test, diskuze.
Počítačové laboratoře:
Úvod, bezpečnostní školení, zadání referátů, nabídka semestrálních prací a laboratorních úloh.
Seznámení se s HW prostředky pro snímání zvuku, praktické ukázky.
Ukázka použití různých typů mikrofonů, demonstrace frekvenčních charakteristik, ukázky použití. Práce na semestrálním projektu.
Práce se zvukovými soubory, snímání zvuku, mikrofony, nahrávací zařízení, editace zvuku, efekty, práce s Wavelab, Soundforge, Audacity, příprava zvukových dat pro semestrální projekt. Práce na semestrálním projektu.
Digitální zpracování. AD/DA konverze, programy pro zpracování signálů. Zvukové karty PC, jejich vlastnosti a práce s nimi. Formáty digitálních a audio signálů (S/PDIF, optický, AES/EBU, WAV), synchronizace zvuku a obrazu pro doprovod videosignálů a synchronní zpracování. Využití digitálních soustav pro měření analogových částí EA řetězce (Fourierova transformace, Dirac. impuls, impulsová odezva, frekvenční a fázová charakteristika). Práce na semestrálním projektu.
Externí zvukové A/D převodníky, připojení k PC, použití, praktické ukázky.
Mixážní zařízení, popis, princip činnosti, praktické použití. Práce na semestrálním projektu.
Frekvenční analýza audio souborů, spektrální analyzátory, analýza pomocí SW Matlab.
Moderní kompresní formáty, vlastnosti, praktické použití a demonstrace. Práce na semestrálním projektu.
MIDI zařízení, propojení s PC, experimentální provoz.
Streaming audia, experimentální živé vysílání pomocí WWW, práce na semestrálním projektu.
Finalizace semestrálních projektů, tvorba efektů, ozvučení.
Exkurze na profesionální pracoviště pro výrobu a úpravy zvukových snímků (ČR nebo ČT Ostrava).
Konzultace, předložení referátů a realizovaných semestrálních prací.
Podmínky absolvování předmětu
Výskyt ve studijních plánech
Výskyt ve speciálních blocích
Hodnocení Výuky
Předmět neobsahuje žádné hodnocení.