455-0553/01 – Analýza signálů (ASi)

Garantující katedraKatedra měřicí a řídicí technikyKredity3
Garant předmětuIng. Blanka Filipová, Ph.D.Garant verze předmětuIng. Blanka Filipová, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník2Semestrletní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2004/2005Rok zrušení2005/2006
Určeno pro fakultyFEIUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
DEM75 Ing. Blanka Filipová, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 2+1

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Cílem předmětu Analýza signálů je podat dostatečný základ pro podrobnější studium analogových a číslicových signálů. Student zde získá základní orientaci v problematice, seznámí se se základními pojmy a se strukturou a metodikou studia signálů. Student bude umět pracovat s různými typy signálu, bude umět určit jejich základní charakteristiky, korelační funkce, spektra, spektrální hustoty. Student po absolvování zvládne použití prostředí MATLAB/Simulnik pro analýzu signálů. Student bude umět pracovat s různými typy signálu, bude umět určit jejich základní charakteristiky, korelační funkce, spektra, spektrální hustoty.

Vyučovací metody

Anotace

Tento kurz je určen pro posluchače mezioborového bakalářského studia na fakultě elektrotechniky a informatiky na VŠB - TU Ostrava a Ostravské Univerzity. V předmětu Analýza signálů se věnujeme jak signálům se spojitým časem tak signálům s diskrétním časem. V předmětu jsou probírány základní charakteristiky harmonických, periodických, finitních a náhodných signálů. Studenti se také seznámí s impulsovou amplitudovou a kódovou modulací. Cílem kurzu je poskytnout základní znalosti pro další studium v oblasti řízení, sdělovací technice, elektrických obvodech, navrhu filtrů a digitálního zpracování signálů.

Povinná literatura:

Nevřiva P.: Analýza signálů a soustav. BEN, Praha. Praha, 2000. Chen Chi-Tsong: System and Signal Analysis. Saunders College Publishing, New York 1994. Nevřiva P.: Signály a soustavy I a II VŠB Ostrava, Ostrava 1998. Horák B., Nevřiva P.: Signály a soustavy III. VŠB Ostrava, Ostrava 1998. Vejražka F.: Signály a soustavy. ČVUT Praha, Praha 1996. Couch L.W.II: Digital and Analog Communications Systems. Macmillan Publishing Comp., New York 1989

Doporučená literatura:

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

Průběžná kontrola studia: Student písemně vypracuje dvě samostatné práce. První na téma analýza signálu se spojitým časem, druhou na téma analýza signálu s diskrétním časem. Za každou samostatnou práci může student získat až 10 bodů. Za obě samostatné práce může tedy student získat maximálně 20 bodů. V průběhu semestru student vypracuje dva kontrolní testy, za každý může získat až 10 bodů, celkově tedy 20 bodů. Kurz je ukončen závěrečnou zkouškou, která se skládá z písemné části 0 - 50 bodů a z části ústní 0 - 10 bodů. Aby student obstál u zkoušky musí uspět ve všech částech zkoušky. Podmínky udělení zápočtu: Studentu je udělen zápočet, pokud vypracoval a byly mu klasifikovány obě samostatné práce a pokud vypracoval a byly mu klasifikovány oba kontrolní testy a pokud získal celkem alespoň 20 bodů za cvičení.

E-learning

Další požadavky na studenta

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

Přednášky: Úvodní přednáška. Základní pojmy teorie signálů. Standardní teoretické signály. Signály. Základní definice. Korelační funkce. Spektrum, spektrum energie, spektrum výkonu. Spektrální hustota, spektrální hustota energie, spektrální hustota výkonu. Použití Fourierovy transformace. Vlastnosti Fourierovy transformace. Harmonický signál. Charakteristiky harmonického signálů. Periodický signál. Charakteristiky periodického signálu. Finitní signál. Charakteristiky finitního signálu. Náhodný signál. Charakteristiky náhodného signálu. Signály s diskrétním časem. Základní definice. Autokorelační funkce, vzájemná korelační funkce. Spektrum, spektrum energie a spektrum výkonu signálů s diskrétním časem. Spektrální hustota, spektrální hustota energie a spektrální hustota výkonu. Diracův impuls. Základní definice. Autokorelační funkce. Spektrum, spektrální hustota. Impulsová amplitudová modulace. Ideální, přirozené a okamžité vzorkování. Shannon - Kotělnikův teorém. Obnova vzorkovaného signálu. Amplitudová modulace. Impulsová kódová modulace. Šum. Alias signál. Projekty: Semestrální práce č.1: Výpočet souhrnných charakteristik energetických a periodických signálů se spojitým časem. Semestrální práce č.2: Výpočet souhrnných charakteristik energetických a periodických signálů s diskrétním časem Počítačové laboratoře: Programové prostředí MATLAB 6.1 a jeho využití v předmětu Analýza signálů. Základní operace v MATLABU a MATLAB/Simulinku. Výpočet základních charakteristik signálů. Zadání semestrální práce č.1. Výpočet spektra, spektrální hustoty, autokorelační funkce harmonických signálů. Výpočet základních charakteristik, spektra, spektrální hustoty, autokorelační funkce periodických signálů. Výpočet základních charakteristik, spektra, spektrální hustoty, autokorelační funkce finitních signálů. Test č.1: analýza signálu se spojitým časem. Výpočet základních charakteristik signálů s diskrétním časem. Zadání semestrální práce č.2. Výpočet autokorelační funkce, vzájemné korelační funkce signálů s diskrétním časem. Výpočet spektra amplitudy, fáze a výkonu signálů s diskrétním časem. Výpočet spektrální hustoty, spektrální hustoty amplitudy a energie signálu s diskrétním časem. Řešení semestrální práce č.2. Ukázka amplitudově modulovaných signálů. Test č.2: analýza signálů s diskrétním časem.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 1960/1961 letní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (100) 51 3
        Zápočet Zápočet 40 (40) 0 3
                Laboratorní práce Laboratorní práce 20  0 3
                Písemka Písemka 20  0 3
        Zkouška Zkouška 60 (60) 0 3
                Písemná zkouška Písemná zkouška 50  0 3
                Ústní zkouška Ústní zkouška 10  0 3
Rozsah povinné účasti:

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP:

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2004/2005 (B2645) Elektrotechnika, sdělovací a výpočetní technika (3901R032) Biomedicínská technika P čeština Ostrava 2 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.