455-0917/01 – Diagnostika elektronických obvodů ()

Garantující katedraKatedra měřicí a řídicí technikyKredity0
Garant předmětuprof. Ing. Karel Vlček, CSc.Garant verze předmětuprof. Ing. Karel Vlček, CSc.
Úroveň studiapostgraduálníPovinnostpovinně volitelný
RočníkSemestrzimní + letní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení1960/1961Rok zrušení2005/2006
Určeno pro fakultyFEIUrčeno pro typy studiadoktorské
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 2+0
kombinovaná Zápočet a zkouška 2+0

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Absolvent získá teoretické základy vědní disciplíny, seznámí se s metodami a postupy používanými při tesování číslicových a analogových elektronických obvodů. Praktické znalosti jsou zaměřovány na simulace poruchových stavů a automatické generování testů. Absolvent získá zkušenosti s programovými nástoji pro generování testovacích programů a pro aktivaci vestavěných diagnostických prostředků zejména u obvodů typu FPGA.

Vyučovací metody

Anotace

Předmět " Diagnostika elektronických obvodů" je rozdělen na části podle způsobu provádění testování, které je praktickou stránkou diagnostiky. Podle způsobu provádění testů je rozlišována diagnostika periodická a diagnostika průběžná. Každý z těchto dvou přístupů má své opodstatnění. Periodická diagnostika je charakterisována speciálním testovacím režimem, do něhož musí být diagnostikovaný objekt uveden, má-li být testován.Průběžná diagnostika se naopak vyznačuje tím, že diagnostické postupy jsou součástí obvyklé činnosti zařízení, testování probíhá v normálním funkčním režimu. Odstraňování chyb je možné pouze na základě apriorní znalosti informačního obsahu a děje se použitím bezpečnostních kódů.

Povinná literatura:

J. Hlavička, E. Kottek, J. Zelený: Diagnostika elektronických číslicových obvodů. SNTL/ALFA 1982. V. Drábek.: Spolehlivost a diagnostika. Praha 1986. Hlavička, J., a kol.: Číslicové systémy odolné proti poruchám. Vydavatelství ČVUT, Praha (1992).

Doporučená literatura:

Musil, V., Vlček, K.: Diagnostika elektronických obvodů. VUTIUM Brno (1999). J. Hlavička a kol.: Diagnostika mikroprocesorových systémů. ČSVTS, sv. 8, díl 1, 1985.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

Průběžná kontrola studia: Zpracování samostatného projektu

E-learning

Další požadavky na studenta

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

Přednášky: Základní pojmy diagnostiky. Druhy poruch v číslicových obvodech.Detekce a lokalizace poruch. Diagnostické testy. Modely poruch. Příčiny poruch v číslicových systémech. Poruchy t0, tl detekce poruch t. Poruchy typu z (zkrat). Projevy poruch typu z. Vícenásobné poruchy. Generování testů. D-algoritmus. Boolovské diference. Intuitivní zcitlivění cesty. Metoda zcitlivění cesty bez větvení a s větvením. Použití D-algoritmu. Detekce poruch na primárních vstupech obvodu a na vnitřních vodičích obvodu. Booleovské diference vyšších řádů. Pseudonáhodné generování testů. Testy pro sekvenční obvody. Reedovy-Mullerovy rozvoje. Posuvné registry s lineárními zpětnými vazbami. Maticový popis. Univerzální generátor pseudonáhodných posloupností. Komprese diagnostických dat. Příznaková analýza. Výpočet pravděpodobnosti ztráty chyby. Návrh pro usnadnění testování. Strukturovaný návrh, vývoj a uspořádání. Heuristické diagnostické postupy. Hraniční snímání a testování: Boundary-Scan Testing. Architektura B-ST registrů. Rozhraní TAP. Řadič TAP. Instrukce řadiče. Popis činností instrukcí. Programovací jazyk BSDL. Sériový formát testovacích dat. Systémová diagnostika. Testování pamětí a PLD modely poruch.Testování kabeláže a plošných spojů. Architektura, programování a diagnostika PLD a FPGA. Diagnostika počítačových systémů. Testy pamětí n, n2 a n3/2. Expertní diagnostické systémy. Testování systémů se smíšenými signály. Standard IEEE Std 1149.4. Zkoušeče integrovaných obvodů, neosazených i osazených desek a kabeláže. Průběžná diagnostika. Systémy odolné proti poruchám. Zabezpečení proti poruchám, dvoudrátová logika, bezpečné systémy. Zálohování, obvodová a programová implementace odolných systémů.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 1960/1961 letní semestr, platnost do: 2012/2013 letní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (145) 51 3
        Zkouška Zkouška 100  0 3
        Zápočet Zápočet 45  0 3
Rozsah povinné účasti:

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP:

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2005/2006 (P2645) Elektrotechnika, sdělovací a výpočetní technika (2612V015) Elektronika P čeština Ostrava povinně volitelný stu. plán
2004/2005 (P2645) Elektrotechnika, sdělovací a výpočetní technika (2612V015) Elektronika P čeština Ostrava povinně volitelný stu. plán
2003/2004 (P2645) Elektrotechnika, sdělovací a výpočetní technika (2612V015) Elektronika P čeština Ostrava povinně volitelný stu. plán
2002/2003 (P2612) Elektrotechnika a informatika (2612V015) Elektronika P čeština Ostrava povinně volitelný stu. plán
2001/2002 (P2612) Elektrotechnika a informatika (2612V015) Elektronika P čeština Ostrava povinně volitelný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.