460-4132/01 – Řízení kvality AS (ŘKAS)
Garantující katedra | Katedra informatiky | Kredity | 5 |
Garant předmětu | Ing. Svatopluk Štolfa, Ph.D. | Garant verze předmětu | Ing. Svatopluk Štolfa, Ph.D. |
Úroveň studia | pregraduální nebo graduální | Povinnost | povinný |
Ročník | 1 | Semestr | letní |
| | Jazyk výuky | čeština |
Rok zavedení | 2019/2020 | Rok zrušení | 2023/2024 |
Určeno pro fakulty | FEI | Určeno pro typy studia | navazující magisterské |
Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi
Cílem předmětu je poskytnout studentům znalosti a praktické zkušenosti hojně využívaných postupů řízení kvality při vývoji automobilových systémů. Předmět se zaměřuje na praktickou realizaci při vývoji automobilových elektronických systémů v oblasti kombinace procesního přístupu Automotive SPICE, Fukční bezpečnosti a Design for Six Sigma (DFSS). Předmět je určen k získání teoretických a praktických znalostí o řízení kvality a to nejenom s pohledu pro manažera kvality, ale hlavně z pohledu jednotlivých pracovníků ve vývoji, kteří se s těmito postupy a metodami denodenně setkávají a používají je ve své práci.
Po absolvování předmětu budou studenti schopni: pracovat v prostředí, které využívá Automotive SPICE, Funkční bezpečnost a metody Design for Six Sigma. Budou mít základní předhled a praktickou zkušenost s postupy a metodami používanými při skutečném vývoji a tím se budou moci lépe začlenít do vývoje elektronických automobilových systémů v současném světě.
Vyučovací metody
Přednášky
Cvičení (v učebně)
Anotace
V současném světě automobilů, většina automobilových systémů obsahuje spojení software a elektroniky. Zajištění kvality vývoje takovýchto automobilových systémů se významně skládá ze tří hlavních dimenzí:
Automotive SPICE (ISO/IEC 15504): Zajištění kvality v rámci procesu vývoje software a elektroniky
Funkční bezpečnost (ISO 26262): Zajištění kvality pro dosažení požadavků na funkční bezpečnost
Design for Six Sigma: Zaměřuje se na spolehlivost a robustnost výsledných produktů a procesu výroby
Výrobci automobilů (OEM) po svých dodavatelích vyžadují stále vyšší úrovně v těchto výše zmiňovaných dimenzích. Nejúspěšnější firmy dokázaly tento třídimenzionální pohled naimplementovat do svého prostředí. To v podstatě znamená, že se jim povedlo dosáhnout systematického spojení všech souvisejích aspektů z těchto dimenzí a naimplementovat toto řešení od fází velmi ranného návrhu po všechny ostatní fáze napříč životního cyklu vytváření jejich produktu. Aby toho firmy mohli dosáhnout, je potřeba mít kvalifikované pracovníky, kteří jsou schopni pochopit základní aspekty ze všech tří zmiňovaných domén, aby mohli efektivně pracovat na různých pozicích v procesu vývoje automobilových systémů a mohli také sloužit jako pojítko mezi doménovými experty na jednu z těchto zmiňovaných oblastí.
Navíc, tito zaměstnanci mají také zásadní roli při posuzování projektů, kterými musí dodavatelé v automobilovém průmyslu povinně procházet, pokud chtějí dodávat své výrobky pro výrobce automobilů (OEM).
Tento předmět pokrývá základní elementy (více viz přednášky) z obsáhlého kurzu AQUA, které je vůbec první evropský kvalifikační a certifikační program v této oblasti.
Předmět Řízení kvality AS svou náplní pokrývá zejména praktickou realizaci metod při návrhu automobilových elektronických systémů ve vztahu především k výše zmiňovaným dimenzím - Automotive SPICE ,Funkční bezpečnost a Design for Six Sigma a jejich integrovanému náhledu.
Povinná literatura:
1. Kreiner C., Messnarz R., Riel A., Ekert D., Langgner M., Theisens D., Reiner M.: Automotive Knowledge Alliance AQUA – Integrating Automotive SPICE, Six Sigma, and Functional Safety. Mc Caffery, F., O'Connor, R.V., Messnarz, R. (eds.): Systems, Software and Service Process Improvement. Springer Communications in Computer and Information Science, Vol. 364 (2013), pp. 333 - 344.
2. Messnarz R., Kreiner C., Riel A., Tichkiewitch S., Ekert D., Langgner M., Theisens D.: Automotive Knowledge Alliance AQUA – Integrating Automotive SPICE, Six Sigma, and Functional Safety. Barafort, B., O'Connor, R.V., Poth, A., Messnarz, R. (eds.): Systems, Software and Service Process Improvement. Springer Communications in Computer and Information Science, Vol. 425 (2014), pp. 285–295.
3. Tichkiewitch S., Riel A.: Integration to Face Modern Quality Challenges in Automotive, Procedia Engineering, Volume 97, 2014, Pages 1866-1874, ISSN 1877-7058, http://dx.doi.org/10.1016/j.proeng.2014.12.340.
4. International Organization for Standardization (ISO): ISO 26262. Road vehicles – Functional safety – Parts 1 – 9 (2011)
5. Automotive SPICE standard, dostupný z www: http://www.automotivespice.com/download/
6. Odkazy na aktuální a relevantní zdroje prezentované na stránkách předmětu.
Doporučená literatura:
1. Klaus Hoermann, Markus Mueller, Lars Dittmann, Joerg Zimmer, Automotive SPICE in Practice: Surviving Implementation and Assessment, Rocky Nook, 2008
2. Steffen Herrmann, Dirk Duerholz, Ralf Staerk, Stefan Kriso, SAFETY Essentials: ISO 26262 at a glance (E/E Engineering Essentials), Kugler Maag Cie, 2015
3. Kai Yang, Basem EI-Haik, Design for Six Sigma: A Roadmap for Product Development, McGraw-Hill Education; 2 edition, 2008
Další studijní materiály
Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta
Plnění bodovaných úkolů na cvičeních a písemné a ústní ověření znalostí zkouškou.
E-learning
Další požadavky na studenta
Studenti by měli být obeznámeni se základy vývoje elektronických automobilových systémů.
Prerekvizity
Předmět nemá žádné prerekvizity.
Korekvizity
Předmět nemá žádné korekvizity.
Osnova předmětu
Přednášky:
1. Úvod - základní přehled o účelu a potřebě AutomotiveSPICE, funkční bezpečnosti a SixSigma. Potřeba integrovaného přístupu.
2. Hazard and Risk Management - z pohledu funkční bezpečnosti a Automotive SPICE.
3. Hazard and Risk Management - z pohledu SixSigma a integrovaný náhled.
4. Požadavky - z pohledu funkční bezpečnosti a Automotive SPICE.
5. Požadavky - z pohledu SixSigma a integrovaný náhled.
6. Design - z pohledu Automotive SPICE.
7. Design - z pohledu funkční bezpečnosti.
8. Design - z pohledu SixSigma a integrovaný náhled.
9. Testování a integrace - z pohledu funkční bezpečnosti a Automotive SPICE.
10. Testování a integrace - z pohledu SixSigma a integrovaný náhled.
11. Měření - z pohledu funkční bezpečnosti a Automotive SPICE.
12. Měření - z pohledu SixSigma a integrovaný náhled.
13. Spolehlivost - z pohledu funkční bezpečnosti a Automotive SPICE.
14. Spolehlivost - z pohledu SixSigma a integrovaný náhled.
Cvičení:
Studenti budou vypracovávat zadané praktické úkoly na cvičeních pod dohledem zkušeného lektora. Budou přímo aplikovat znalosti a metody prezentované na přednáškách na vývoji jimi vybraného reálného produktu. Výsledky budou nahrány na společný portál předmětu pro studentu více univerzit, které pracovaly na vývoji tohoto společného předmětu. Studenti se mohou inspirovat řešeními jiných skupin studentů a kontaktovat jiné studenty z ostatních univerzit či přímo spolupracovat na řešení svých úkolů.
Podmínky absolvování předmětu
Výskyt ve studijních plánech
Výskyt ve speciálních blocích
Hodnocení Výuky