541-0011/01 – Mineralogie (M)

Garantující katedraKatedra geologického inženýrstvíKredity7
Garant předmětudoc. Ing. Jiří Mališ, Ph.D.Garant verze předmětuprof. Ing. Vladimír Slivka, CSc., dr. h. c.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinně volitelný
Ročník1Semestrletní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení1999/2000Rok zrušení2005/2006
Určeno pro fakultyHGFUrčeno pro typy studiamagisterské
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 4+3

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Cílem je pochopení krystalické stavby minerálů, jejich vlastností, systému klasifikace minerálů, procesů vzniku a vývoje minerálů a metod jejich výzkumu. Studenti by se měli naučit: Shrnout základní principy studia vlastností a klasifikace minerálů. Popsat, objasnit a interpretovat jednotlivé přírodní děje podílející se na vzniku a vývoji minerálů. Teoreticky znát základní metody výzkumu minerálů a krystalických látek. Ilustrovat získané poznatky na příkladech popisu a využití minerálů.

Vyučovací metody

Přednášky
Cvičení (v učebně)

Anotace

Předmětem zájmu jsou krystalické látky. Jejich morfologie, vnitřní struktura, vzájemné zákonitosti. Krystalová symetrie, krystalové soustavy. Chemická krystalografie, geometrický a chemický faktor. Chemické vazby a jejich vztah k fyzikálním vlastnostem. Objasnění pojmů izomorfie a polymorfie. Makrodiagnostické fyzikální vlastnosti minerálních fází. Optické vlastnosti a jejich identifikace pomoci mikroskopie v polarizovaném světle. Systematická mineralogie, klasifikační principy. Systematický přehled základních (nejznámějších) minerálních fází prvků sulfidů, hologenidů, oxidů a hydroxidů, nitrátů, karbonátů, sulfátů, fosfátů a silikátů. Genetická mineralogie, hlavní paragenetické zákonitosti, sukcese.

Povinná literatura:

SLAVÍK, F. a kol.: Mineralogie. – Vydav. ACADEMIA, Praha, 1974. ZAMARSKÝ, V. a kol.: Mineralogie systematická I. díl. VŠB, Ostrava, 1981. RACLAVSKÁ, H.; MATÝSEK, D.; MACHEK, P.: Mineralogická krystalografie. VŠB, Ostrava, 2000. GAINES R.V. et al.: Dana´s New Mineralogy. – Wiley, 1997.

Doporučená literatura:

CHVÁTAL, M.: Úvod do systematické mineralogie. Silikátový svaz, Praha, 2005. CHVÁTAL, M.: Mineralogie pro 1. ročník – Krystalografie. skriptum UK–PřF, Karolinum, Praha, 2002. Kolektiv katedry geologie a mineralogie: Mineralogická krystalografie. Díl A. VŠB, Ostrava, 1984. KLEIN C., HURLBUT C.: Manual of Mineralogy. – Wiley, 1993.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

E-learning

Další požadavky na studenta

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

· Morfologická krystalografie, hlavní krystalografické zákony. Souměrnost krystalů jednoduché tvary. Millerovy symboly, stereografická projekce, Krystalové soustavy a oddělení. · Strukturní krystalografie, krystalové mřížky, rentgenografické metody, určování minerálů. · Chemická krystalografie, stavba atomu, chemické vazby, koordinační čísla a polyedry, význam geometrického a chemického faktoru u různých typů izomorfie. Polymorfie a polytypie. · Fyzikální krystalografie, makrodiagnostické fyzikální vlastnosti minerálů. · Optická krystalografie, metody určování optických vlastností, polarizační mikroskop. Vztah strukturní krystalografie a optických vlastností. · Systematická mineralogie. Princip mineralogického systému (Strunze). Popis minerálů v jednotlivých skupinách a jejich identifikace: - prvky - sulfidy · Popis minerálu a jejich identifikace: - halogenidy - oxidy a hydroxidy - nitráty · Popis minerálů a jejich identifikace: - karbonáty - sulfáty - fostáty · Popis minerálů a jejich identifikace: - silikáty a jejich členění na základě struktury: - nesosilikáty - sorosilikáty · Popis minerálů a jejich identifikace: - cyklosilikáty - inosilikáty - fylosilikáty · Popis minerálů a jejich identifikace: - tektosilikáty – foidy - živce - zeolity · Genetická mineralogie. Pochody vedoucí ke vzniku minerálů a hornin v různých genetických podmínkách. Magmatický původ minerálů. Diferenciace magmatu. · Sedimentární a metamorfní původ minerálů. · Topografie nejvýznamnějších mineralogických lokalit v ČR.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 1960/1961 letní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (145) 51 3
        Zkouška Zkouška 100  0 3
        Zápočet Zápočet 45  0 3
Rozsah povinné účasti:

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP:

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2003/2004 (M2110) Geologické inženýrství (2110T999) Splečné studium HGF P čeština Ostrava 1 povinný stu. plán
2002/2003 (M2111) Hornictví (2111T999) Společné studium HGF P čeština Ostrava 1 povinně volitelný stu. plán
2001/2002 (M2111) Hornictví (2111T999) Společné studium HGF P čeština Ostrava 1 povinně volitelný stu. plán
2000/2001 (M2111) Hornictví (2111T999) Společné studium HGF P čeština Ostrava 1 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.