541-0011/01 – Mineralogie (M)

Garantující katedraKatedra geologického inženýrstvíKredity7
Garant předmětudoc. Ing. Jiří Mališ, Ph.D.Garant verze předmětuprof. Ing. Vladimír Slivka, CSc., dr. h. c.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník1Semestrletní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení1999/2000Rok zrušení2005/2006
Určeno pro fakultyHGFUrčeno pro typy studiamagisterské
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 4+3

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Cílem je pochopení krystalické stavby minerálů, jejich vlastností, systému klasifikace minerálů, procesů vzniku a vývoje minerálů a metod jejich výzkumu. Studenti by se měli naučit: Shrnout základní principy studia vlastností a klasifikace minerálů. Popsat, objasnit a interpretovat jednotlivé přírodní děje podílející se na vzniku a vývoji minerálů. Teoreticky znát základní metody výzkumu minerálů a krystalických látek. Ilustrovat získané poznatky na příkladech popisu a využití minerálů.

Vyučovací metody

Přednášky
Cvičení (v učebně)

Anotace

Předmětem zájmu jsou krystalické látky. Jejich morfologie, vnitřní struktura, vzájemné zákonitosti. Krystalová symetrie, krystalové soustavy. Chemická krystalografie, geometrický a chemický faktor. Chemické vazby a jejich vztah k fyzikálním vlastnostem. Objasnění pojmů izomorfie a polymorfie. Makrodiagnostické fyzikální vlastnosti minerálních fází. Optické vlastnosti a jejich identifikace pomoci mikroskopie v polarizovaném světle. Systematická mineralogie, klasifikační principy. Systematický přehled základních (nejznámějších) minerálních fází prvků sulfidů, hologenidů, oxidů a hydroxidů, nitrátů, karbonátů, sulfátů, fosfátů a silikátů. Genetická mineralogie, hlavní paragenetické zákonitosti, sukcese.

Povinná literatura:

SLAVÍK, F. a kol.: Mineralogie. – Vydav. ACADEMIA, Praha, 1974. ZAMARSKÝ, V. a kol.: Mineralogie systematická I. díl. VŠB, Ostrava, 1981. RACLAVSKÁ, H.; MATÝSEK, D.; MACHEK, P.: Mineralogická krystalografie. VŠB, Ostrava, 2000. GAINES R.V. et al.: Dana´s New Mineralogy. – Wiley, 1997.

Doporučená literatura:

CHVÁTAL, M.: Úvod do systematické mineralogie. Silikátový svaz, Praha, 2005. CHVÁTAL, M.: Mineralogie pro 1. ročník – Krystalografie. skriptum UK–PřF, Karolinum, Praha, 2002. Kolektiv katedry geologie a mineralogie: Mineralogická krystalografie. Díl A. VŠB, Ostrava, 1984. KLEIN C., HURLBUT C.: Manual of Mineralogy. – Wiley, 1993.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

E-learning

Další požadavky na studenta

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

· Morfologická krystalografie, hlavní krystalografické zákony. Souměrnost krystalů jednoduché tvary. Millerovy symboly, stereografická projekce, Krystalové soustavy a oddělení. · Strukturní krystalografie, krystalové mřížky, rentgenografické metody, určování minerálů. · Chemická krystalografie, stavba atomu, chemické vazby, koordinační čísla a polyedry, význam geometrického a chemického faktoru u různých typů izomorfie. Polymorfie a polytypie. · Fyzikální krystalografie, makrodiagnostické fyzikální vlastnosti minerálů. · Optická krystalografie, metody určování optických vlastností, polarizační mikroskop. Vztah strukturní krystalografie a optických vlastností. · Systematická mineralogie. Princip mineralogického systému (Strunze). Popis minerálů v jednotlivých skupinách a jejich identifikace: - prvky - sulfidy · Popis minerálu a jejich identifikace: - halogenidy - oxidy a hydroxidy - nitráty · Popis minerálů a jejich identifikace: - karbonáty - sulfáty - fostáty · Popis minerálů a jejich identifikace: - silikáty a jejich členění na základě struktury: - nesosilikáty - sorosilikáty · Popis minerálů a jejich identifikace: - cyklosilikáty - inosilikáty - fylosilikáty · Popis minerálů a jejich identifikace: - tektosilikáty – foidy - živce - zeolity · Genetická mineralogie. Pochody vedoucí ke vzniku minerálů a hornin v různých genetických podmínkách. Magmatický původ minerálů. Diferenciace magmatu. · Sedimentární a metamorfní původ minerálů. · Topografie nejvýznamnějších mineralogických lokalit v ČR.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 1960/1961 letní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (145) 51 3
        Zkouška Zkouška 100  0 3
        Zápočet Zápočet 45  0 3
Rozsah povinné účasti:

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP:

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2003/2004 (M2110) Geologické inženýrství (2110T999) Splečné studium HGF P čeština Ostrava 1 povinný stu. plán
2002/2003 (M2111) Hornictví (2111T999) Společné studium HGF P čeština Ostrava 1 povinně volitelný stu. plán
2001/2002 (M2111) Hornictví (2111T999) Společné studium HGF P čeština Ostrava 1 povinně volitelný stu. plán
2000/2001 (M2111) Hornictví (2111T999) Společné studium HGF P čeština Ostrava 1 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.