541-0490/02 – Speciální vrtné práce (SVP)

Garantující katedraKatedra geologického inženýrstvíKredity4
Garant předmětudoc. Ing. Martin Klempa, Ph.D.Garant verze předmětuFiktivní Uživatel
Úroveň studiapregraduální nebo graduální
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení1999/2000Rok zrušení2005/2006
Určeno pro fakultyUrčeno pro typy studia
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 2+2

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Cílem tohoto předmětu je seznámit studenty s postupy vrtných operací speciálních vrtných prací. Studenti jsou seznámeni se specifickými vrtnými operacemi v různých podmínkách, jako jsou vrtné práce v podzemních prostorách, hloubení vrtů pro geotermální energii (vysoko i nízko potenciální energii), odvrtání a vystrojení sond pro uskladňování tekutých nebo plynných odpadů ve vhodném geologickém prostředí, vrty určené pro těžbu některých energetických surovin nebo specifické vrty ve stavebnictví, geotechnice a ve studnařství. Na základě získaných teoretických znalostí musí studenti tohoto předmětu dokázat vysvětlit principy realizace těchto speciálních vrtných prací a na praktických příkladech ilustrovat sféry jejich použití. Tyto znalosti musí umět aplikovat při praktických a výpočtových cvičeních, hledat optimální postupy řešení zadaných úkolů s využitím kategorizace a analýzy dostupných informací o dané problematice.

Vyučovací metody

Přednášky
Semináře
Individuální konzultace
Cvičení (v učebně)
Experimentální práce v laboratoři
Terénní práce
Výuka odborníka z praxe (přednáška nebo cvičení)

Anotace

Tento předmět podává základní přehled informací o speciálních vrtných operacích v nejrůznějších odvětvích od stavebnictví, přes energetiku a těžbu až po uskladňování tekutých či plynných odpadů ve vhodných geologických prostředích. Budou vysvětleny jednotlivé postupy vrtných operací pro dané specifické podmínky. Studenti budou rovněž upozorněni na různé moderní postupy v oblasti hloubení zejména hlubokých a velmi hlubokých vrtů jako je multilaterální, usměrněné či horizontální vrtání, dále využití technologie vinutých stupaček (Coil Tubing) nebo používání zařízení pro stanovování vrtných parametrů v reálném čase (MWD a LWD systémy) v kombinaci s ponornými motory. Součástí předmětu je i charakteristika některých technických a technologických prvků moderních vrtných souprav a jejich speciálních zařízení jako je přesun soupravy na pracovišti (skiding), zařízení pro podávání a zapouštění vrtných tyčí a pažnic do vrtu aj. Součástí předmětu je i exkurze do společnosti vyrábějící moderní těžké vrtné soupravy.

Povinná literatura:

ZEMAN, V.; PINKA, J.; KLEMPA, M.; STRUNA, J.: Technika a technologie vrtných prací – I. díl Technika pro provádění vrtných prací. Marionetti Press, Ostrava 2014. ISBN 978-80-905737-0-3. ZEMAN, V.; PINKA, J.; KLEMPA, M.; STRUNA, J.: Technika a technologie vrtných prací – II. díl Základy technologie vrtných prací. Marionetti Press, Ostrava 2014. ISBN 978-80-905737-1-0. ROBELLO, S. G.: Downhole Drilling Tools – Theory and Practice for Engineers and Students. Gulf Publishing Company, Houston, Texas, 2007. ISBN 978-1-933762-13-5. KLEMPA, M.; ZEMAN, V.; BUJOK, P.; STRUNA, J.; PINKA, J.: Technika a technologie hlubinného vrtání – multimediální výukový text. Projekt FRVŠ č. 960/2011.

Doporučená literatura:

LYONS, W. C.: Air and Drilling Manual – Applications for Oil and Gas Recovery Wells and Geothermal Fluids Recovery Wells. Gulf Publishing, Houston, Texas, 2009. ISBN 978-0-12-370895-3. WILLOUGHBY, D. A.: Horizontal Directional Drilling – Utility and Pipeline Applications. The McGraw-Hill Companies, USA, 2005. ISBN 0-07-145473-x. PINKA, J., SIDOROVÁ, M., DUDLA, N. A.: Vrtné súpravy a ich diagnostikovanie. Vysokoškolská učebnice, Ediční středisko AMS, F BERG, TU v Košicích, 2009. ISBN 978-80-89284-28-3. PINKA, J., WITTENBERGER, G., ENGEL, J.: Dobývanie ložísk vrtmi. Vysokoškolská učebnice, Ediční středisko AMS, F BERG, TU v Košicích, 2006. ISBN 80-8073-625-1.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

E-learning

Další požadavky na studenta

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 1960/1961 letní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (145) 51 3
        Zkouška Zkouška 100  0 3
        Zápočet Zápočet 45  0 3
Rozsah povinné účasti:

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP:

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.