542-0044/01 – Ražení a vyztužování důlních děl (RVDD)

Garantující katedraKatedra hornického inženýrství a bezpečnostiKredity5
Garant předmětudoc. Ing. Václav Zubíček, Ph.D.Garant verze předmětudoc. Ing. Václav Zubíček, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník3Semestrzimní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2019/2020Rok zrušení2019/2020
Určeno pro fakultyHGFUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
ZUB021 doc. Ing. Václav Zubíček, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 2+2
kombinovaná Zápočet a zkouška 12+0

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Předmět je zaměřen na ražení a vyztužování podzemních děl. Vzhledem k zaměření oboru, je hlavní pozornost věnovánaražení dlouhých děl a tunelů v pevných průvodních horninách, které jsou raženy klasickou technologií tj. pomocí vrtacích a trhacích prací. Okrajově jsou probírany ostatní metody ražení dlouhých důlních děl pomocí mechanizovaného ražení výložníkovými stroji, tunelovacími stroji a razícími vrty. V rámci předmětu jsou probírány všechny používané typy výztužných konstrukcí. Součásti výuky je i rešerše platné legislativy a BP souvisejících s ražením podzemních děl. Student získá základní představu o technologiích ražení podzemních objektů s podrobnějšími znalostmi o tzv. klasickém ražení zejména dlouhých důlních děl (resp. kolektorů, štol, tunelů). Získá základní znalosti pro stanovení komplexního technologického postupu s návrhem strojního a materiálového vybavení ražby, osádky, určení technologických časů základních a pomocných operací razicího cyklu za účelem vytvoření časového harmonogramu ražení. Naučí se dimenzovat základní typy vyztužujících konstrukcí (svorníky, ocelová a dřevěná výztuž).

Vyučovací metody

Přednášky
Individuální konzultace
Cvičení (v učebně)

Anotace

=========================

Povinná literatura:

K. Exner: Ražení důlní děl I., II., VŠB Ostrava ES 1988. K. Exner: Návody ke cvičení z ražení, VŠB Ostrava ES 1983

Doporučená literatura:

DOJČÁR, O., J. HORKÝ a R. KOŘÍNEK. Trhacia technika. 1. Ostrava: MONTANEX, 1996. ISBN 80-85780-69-0. Bilgin, N. H. Copur, C. Balci. Mechanical excavation in mining and civil industries Boca Raton: CRC Press, c2014. ISBN 978-4665-8474-7.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

E-learning

Další požadavky na studenta

=========================

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

Předmět je zaměřen na ražení a vyztužování podzemních děl. Vzhledem k zaměření oboru, je hlavní pozornost věnovánaražení dlouhých děl a tunelů v pevných průvodních horninách, které jsou raženy klasickou technologií tj. pomocí vrtacích a trhacích prací. Okrajově jsou probírany ostatní metody ražení dlouhých důlních děl pomocí mechanizovaného ražení výložníkovými stroji, tunelovacími stroji a razícími vrty. V rámci předmětu jsou probírány všechny používané typy výztužných konstrukcí. Součásti výuky je i rešerše platné legislativy a BP souvisejících s ražením podzemních děl. Student získá základní představu o technologiích ražení podzemních objektů s podrobnějšími znalostmi o tzv. klasickém ražení zejména dlouhých důlních děl (resp. kolektorů, štol, tunelů). Získá základní znalosti pro stanovení komplexního technologického postupu s návrhem strojního a materiálového vybavení ražby, osádky, určení technologických časů základních a pomocných operací razicího cyklu za účelem vytvoření časového harmonogramu ražení. Naučí se dimenzovat základní typy vyztužujících konstrukcí (svorníky, ocelová a dřevěná výztuž). Osnova předmětu: 1. Klasifikace podzemních děl 2. Výztuže a kostrukce používané při vyztužování dlouhých důlních děl 3. Horninový masiv a jeho klasifikace z hlediska ražení a vyztužovánípodzemních děl 4.Stabilita důlních děl a metody dimenzování výztuže 5. Základní rozdělení metod ražení podzemních děl a volba optimální metody 6. Hlavní a vedlejší operace razicího cyklu klasického ražení 7. Organizace práce při ražení, využití výpočetní techniky, technická dokumentace ražení 8. Ražení v anomálních podmínkách 9. Ražení úklonných důlních děl 10. Ražení proniků podzemních děl - odbočky, kříže, vidlice. 11. Ražení prostorných důlních děl a podzemních staveb velkých velkých průřezů 12. Základní kriteria mechanického rozpojování podzemních děl 13. Ražení výložníkovými razicími stroji - razící kombajny 14. Ražení tunelovacími (plnoprofilovými stroji a razicími štíty)

Podmínky absolvování předmětu

Kombinovaná forma (platnost od: 2019/2020 zimní semestr, platnost do: 2019/2020 letní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (100) 51
        Zápočet Zápočet 33  17
        Zkouška Zkouška 67  18 3
Rozsah povinné účasti: ====================================

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP:

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2019/2020 (B2111) Hornictví (2101R014) Trhací práce v hornickém inženýrství P čeština Ostrava 3 povinný stu. plán
2019/2020 (B2111) Hornictví (2101R014) Trhací práce v hornickém inženýrství K čeština Ostrava 3 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.