544-0018/05 – Důlní měřictví II (DM)

Garantující katedraKatedra geodézie a důlního měřictvíKredity6
Garant předmětudoc. Ing. Pavel Černota, Ph.D.Garant verze předmětuIng. Jitka Mučková, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník3Semestrletní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2003/2004Rok zrušení2010/2011
Určeno pro fakultyHGFUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
MIK56 doc. Ing. Milan Mikoláš, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
kombinovaná Zápočet a zkouška 20+10

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Cílem předmětu je naučit studenty hlavním zásadám důlně-měřičských prací při hlubinném dobývání ložisek.

Vyučovací metody

Přednášky
Individuální konzultace
Cvičení (v učebně)
Projekt

Anotace

Předmět pojednává o úkolech důlního měřictví při zabezpečování měřických podkladů a jejich zpracování pro účely tvorby mapové dokumentace při těžbě nerostů hornickým způsobem.

Povinná literatura:

Kubečka, E. : Geodézie a důlní měřictví, VŠB – TU Ostrava 1992 Kubečka, E. : Vybrané kapitoly z důlního měřictví, VŠB – TU Ostrava 1996 Neset, K. : Důlní měřictví I, SNTL Praha 1966 Neset, K. : Důlní měřictví II, SNTL Praha 1967 Vyhláška ČBÚ č. 435/1992 ve znění vyhlášky č. 158/1997 o důlně měřické činnosti a některých činnostech prováděných hornickým způsobem, Ostrava Montanex 1997. Kubečka, E. Vybrané kapitoly z důlního měřictví, VŠB-TU Ostrava 2002, http://igdm.vsb.cz

Doporučená literatura:

------------------------------------------------------------------

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

Semestrální projekt a závěrečný test.

E-learning

Další požadavky na studenta

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

Osnova předmětu : 1. připojovací a usměrňovací měření jednou jámou : 2. promítání olovnicí, Wilského složité promítání, 3. připojovací obrazce a jejich přesnost, 4. celková přesnost připojení, 5. připojovací a usměrňovací měření magnetické, 6. připojovací a usměrňovací měření gyrokompasy. 7. připojovací a usměrňovací měření dvěma jamami – přesnost připojení, 8. připojovací a usměrňovací měření vodorovným důlním dílem – přesnost připojení, 9. vytyčovací úlohy v dole : a. vytýčení směru, b. vytýčení úklonu, c. prorážkové pořady, d. vytyčování oblouků. 10. důlně měřické práce v jamách : a. měření svislosti jam, b. určování středu starých jam. Obsah cvičení : 1. pozorování kyvů olovnice v šachtici, 2. výpočet středu kyvů, 3. Wilského složité promítání pro 4 závaží – výpočet, 4. připojení připojovacím trojúhelníkem – výpočet – přesnost, 5. připojení Foxovým čtyřúhelníkem – výpočet – přesnost, 6. připojovací a usměrňovací měření dvěma jámami – zaměření vsunutého polygonového pořadu, 7. výpočet vsunutého polygonového pořadu, 8. rozbor přesnosti připojovacího a usměrňovacího měření dvěma jámami – výpočet, 9. výpočet prorážkového pořadu – stanovení prorážkových úhlů, 10. vytyčení kruhového oblouku v dole. Otázky : 1. Trigonometrická nivelace v dole a její přesnost. 2. Hloubkové měření ocelovým pásmem a jeho systematické chyby. 3. Přesnost výpočtu systematických chyb hloubkového měření a celková přesnost hloubkového měření. 4. Použití el. optických dálkoměrů při hloubkovém měření – ostatní způsoby hl. měření. 5. magnetická deklinace a její změny. 6. Hornický kompas a způsoby měření kompasových pořadů. 7. Teorie gyrokompasu. Gyroskop volný a jeho vlastnosti v tíhovém poli Země. Gyroskop kyvadlový a jeho využití při určování astronomického směru. Typy gyroteodolitů. 8. Připojovací a usměrňovací měření v dole, účel měření, požadavky na přesnost měření. 9. Připojovací a usměrňovací měření vodorovným nebo úklonným důlním dílem – přesnost připojení. 10. připojovací a usměrňovací měření jednou jámou a dvěma olovnicemi – princip a postup měření. 11. Problematika promítání olovnicí podle Wilského – složité Wilského promítání. 12. problematika promítání olovnicí podle Sandena. 13. Výpočet středů kyvů pro 4 závaží. 14. Stanovení přesnosti promítnuté úsečky. 15. Připojovací trojúhelník a jeho přesnost. 16. Foxův připojovací obrazec a jeho přesnost. 17. Celková přesnost připojovacího a usměrňovacího měření jednou jamou a dvěma olovnicemi. 18. připojovací a usměrňovací měření magnetické a gyroteodolitem. 19. Připojovací a usměrňovací měření dvěma jamami – připojení na povrchu. 20. Připojovací a usměrňovací měření dvěma jamami – připojení vsunutým polygonovým pořadem v dole. 21. Celková přesnost připojovacího a usměrňovacího měření dvěma jamami. 22. Prorážkové pořady – druhy prorážkových pořadů a způsob zaměřování. 23. Přesnost prorážkových pořadů. 24. Vytyčování oblouků v dole. 25. Určování středu starých jam. 26. Měření svislosti jam.

Podmínky absolvování předmětu

Kombinovaná forma (platnost od: 1960/1961 letní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (100) 51 3
        Zápočet Zápočet 33 (33) 0 3
                Projekt Projekt 33  0 3
        Zkouška Zkouška 67 (67) 0 3
                Písemná zkouška Písemná zkouška 33  0 3
                Ústní zkouška Ústní zkouška 34  0 3
Rozsah povinné účasti:

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP:

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2005/2006 (B3646) Geodézie a kartografie (3646R001) Důlní měřictví K čeština Ostrava 3 povinný stu. plán
2004/2005 (B3646) Geodézie a kartografie (3646R001) Důlní měřictví K čeština Ostrava 3 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.