546-0098/02 – Chemie (Che)

Garantující katedraKatedra environmentálního inženýrstvíKredity4
Garant předmětudoc. Mgr. Eva Pertile, Ph.D.Garant verze předmětudoc. Mgr. Eva Pertile, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník1Semestrzimní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení1970/1971Rok zrušení2008/2009
Určeno pro fakultyHGFUrčeno pro typy studiamagisterské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
PER34 doc. Mgr. Eva Pertile, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 18+0
kombinovaná Zápočet a zkouška 18+0

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Student ovládá základní vztahy mezi strukturou na úrovni atomu nebo molekul a vlastnostmi látek, principy vzniku vazby a jejich stability, základní poznatky současné anorganické chemie, obecný přehled a vlastnosti prvků periodické tabulky a jejich sloučenin.

Vyučovací metody

Anotace

Předmět je teoretickým základem pro studium aplikovaných chemických disciplin. Přednáška pro kombinovanou formu studia je koncipována jako blokový jednosemestrální kurz, podávající v ucelené formě teoretické poznatky: Struktura atomu, atomové orbitaly a jejich obsazení. Konfigurace valenční sféry. Periodický zákon. Klasifikace prvků. Vertikální, horizontální podobnosti. Chemická vazba. Kovalentní a iontová vazba, elektronegativita, polarizační síla. Stechiometrie sloučenin nepřechodných prvků. Strukturní vzorce a jejich využití. Hybridizace AO. Struktura a vlastnosti molekul nepřechodných prvků. Vodík, kyslík, vazebné možnosti. Voda, vodné roztoky, kyseliny a zásady. Halogeny, vzácné plyny, vazebné možnosti. Sloučeniny halogenů, redox reakce. Síra, vazebné možnosti, důležité sloučeniny. Faktory ovlivňující průběh reakcí. Dusík, vazebné možnosti. Chemická rovnováha a kinetika. Sloučeniny dusíku. Fosfor. Sloučeniny fosforu, polyanionty. Nejdůležitější anorganické sloučeniny. Uhlík, křemík a jejich sloučeniny, vazebné možnosti prvků 2. a vyšších period. Výroba důležitých kovů, kovová vazba a vlastnosti kovů, koroze kovů. Nepřechodné kovy, vazebné možnosti, skupinové trendy diagonální vztahy. Přechodné kovy, vazebné možnosti, trendy ve skupinách a periodách.

Povinná literatura:

Klikorka, J., Hájek, B., Votinský, J.: Obecná a anorganická chemie. 2. nezměn. vyd. Praha :SNTL - Nakladatelství technické literatury, 1989. Mička, Z. a Lukeš, I.: Anorganická chemie I (teoretická část) UK Praha, nakladatelství Karolinum, Praha 2000. Toužín, J.: Stručný přehled chemie prvků, Skripta MU Brno 2001 Pertile E.: Učební texty předmětu Chemie pro kombinovanou formu studia, CD, VŠB, 2000.

Doporučená literatura:

Greenwood, N. N. – Earnshaw: Chemie prvků I, II; Informatorium, Praha 1993 Leško, J., Tržil, J., Starka, R.: Anorganická chemie. Skripta VŠB 1999 Leško, J., Tržil, J., Ullrych, J.: Obecná chemie. Skripta VŠB 1998 Tržil, J., Ullrych, J., Slovák, V.: Příklady z chemie. Skripta VŠB-TU 1994 Mička, Z., Havlíček D., Lukeš, I., Mosinger, J., Vojtíšek, P.: Základní pojmy, příklady a otázky z anorganické chemie. UK Praha, nakladatelství Karolinum, Praha 1998.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

E-learning

Další požadavky na studenta

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

• Chemie a její význam. Základní pojmy. Vlastnosti a formy existence hmoty, základní chemické zákony, oxidační stupeň, názvosloví anorganických sloučenin. •Stavba atomů, atomové jádro a jeho stabilita, základní poznatky o radioaktivitě. Látkové soustavy, látkové množství. •Elektronový obal atomu a jeho modely, Schrödingerova rovnice, pojem atomového orbitalu, kvantová čísla a principy výstavby víceelektronových atomů. •Chemická vazba a její typy, vlnově mechanický model kovalentní vazby, hybridizace, model VSEPR, teorie LCAO-MO, energetické diagramy MO jednoduchých molekul. Slabé interakce mezi molekulami (vazba vodíkovým můstkem, van der Waalsovy síly). Iontové sloučeniny a iontová vazba. Vazba v tuhých látkách,pásová teorie. Kovy, polovodiče a izolanty. •Základní pojmy koordinační chemie, typy ligandů, názvosloví koordinačních sloučenin, komplexní rovnováhy a stabilita komplexů, mechanismy komplexotvorných reakcí, izomerie v koordinačních sloučeninách. •Symetrie molekul a krystalů a její popis pomocí bodových a prostorových grup symetrie. •Význam izomerie a konformace chemických sloučenin při studiu jejich struktury. Faktory ovlivňující konfiguraci molekul. •Vazba v koordinačních sloučeninách, donorakceptorové vlastnosti ligandů, elektrostatická teorie ligandového pole pro oktaedrické, tetraedrické a čtvercově planární komplexy, vysokospinové a nízkospinové stavy, metody studia komplexů, jejich magnetické a spektrální vlastnosti. •Spektrální jevy, vznik spekter a principy jejich měření. Molekulová (IČ, Ramanova, elektronová) spektroskopie, luminiscenční spektra. •Magnetické vlastnosti látek, látky dia- a paramagnetické, ferromagnetismus, princip a užití NMR spektroskopie, interpretace jednoduchých spekter. EPR spektroskopie, Mössbauerova spektroskopie, hmotnostní spektroskopie. •Základy experimentální techniky fyzikálních metod studia struktury (spektroskopické, magnetické, rentgenografické, elektrochemické aj.) a možnosti jejich použití v základním i aplikovaném chemickém výzkumu. •Klasifikace prvků, prvky přechodné a nepřechodné, periodický systém a periodicita vlastností. Chemie nepřechodných prvků po skupinách v PS. Přehledné informace o fyzikálně chemických charakteristikách jednotlivých skupin prvků, chemické vlastnosti, příprava a použití jednotlivých prvků a jejich nejdůležitějších sloučenin. •Chemie přechodných prvků podle jednotlivých skupin PS s důrazem na prvky 1. přechodné řady, lanthanoidy a aktinoidy. U technologicky významných prvků a sloučenin principy jejich výroby. Komplexní sloučeniny přechodných prvků. •Trendy moderní anorganické chemie koordinačních i nekovových sloučenin, predikce vlastností nových sloučenin.

Podmínky absolvování předmětu

Kombinovaná forma (platnost od: 1960/1961 letní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (100) 51 3
        Zápočet Zápočet 33 (33) 0 3
                Písemka Písemka 33  0 3
        Zkouška Zkouška 67 (67) 0 3
                Písemná zkouška Písemná zkouška 37  0 3
                Ústní zkouška Ústní zkouška 30  0 3
Rozsah povinné účasti:

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP:

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2003/2004 (M2102) Nerostné suroviny (3904T022) Zpracování a zneškodňování odpadů K čeština Ostrava 1 povinný stu. plán
2002/2003 (M2102) Nerostné suroviny (3904T022) Zpracování a zneškodňování odpadů K čeština Ostrava 1 povinný stu. plán
2001/2002 (M2102) Nerostné suroviny (3904T022) Zpracování a zneškodňování odpadů K čeština Ostrava 1 povinný stu. plán
2000/2001 (M2102) Nerostné suroviny (3904T022) Zpracování a zneškodňování odpadů K čeština Ostrava 1 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.