546-0158/01 – Průmyslová toxikologie a ekotoxikologie (PTE)

Garantující katedraKatedra environmentálního inženýrstvíKredity4
Garant předmětudoc. Mgr. Eva Pertile, Ph.D.Garant verze předmětudoc. Mgr. Eva Pertile, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník1Semestrletní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2022/2023Rok zrušení
Určeno pro fakultyHGFUrčeno pro typy studianavazující magisterské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
PER34 doc. Mgr. Eva Pertile, Ph.D.
SIM0235 Ing. Bohdana Šimáčková
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 2+2
kombinovaná Zápočet a zkouška 8+8

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Cílem předmětu je seznámit studenty s vlivem průmyslu na člověka a jeho ŽP. Znalosti: Posluchač získá znalosti a osvojí si terminologii z oblasti průmyslové toxikologie. Pochopí a bude schopen popsat toxikologické účinky vybraných nebezpečných látek.Dokáže popsat hodnoty NOEL, LOEL, NOAEL, LOAEL, princip jejich stanovení. Získá znalosti o platné legislativě při ochraně zdraví při práci s chemickými látkami a přípravky. Dovednosti: Student bude znát pravidla klasifikace a označování nebezpečných látek a směsí. Dokáže popsat faktory ovlivňující účinky látek na lidský organizmus; orientovat se v právních předpisech ČR a EU v oblasti látek a směsí, ochrany veřejného zdraví a bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Dokáže popsat zásady hodnocení rizik a ochrany zdraví při práci s látkami a směsmi, postupy při nehodách spojených s expozicí látkám a směsím; popsat nebezpečné vlastnosti významných anorganických a organických látek. Dokáže se orientovat se ve zdrojích informací o nebezpečných vlastnostech látek a směsí, pracovat s materiály, poskytujícími pravidla pro optimalizaci provozu; vypracovávat provozní řád.

Vyučovací metody

Přednášky
Experimentální práce v laboratoři
Projekt

Anotace

Předmět je zaměřen na toxické účinky surovin, meziproduktů, produktů i odpadů v průmyslu na člověka, a to především ve vztahu k environmentálním a profesionálním expozicím a rizikům. Pozornost je rovněž věnována určování rizik na biosféru vyplývajících z lidské průmyslové činnosti. Podstatou předmětu jsou tak poznatky o účincích jednotlivých skupin látek na lidský organismus a poznatky, které toxické látky jsou produkovány tím, kterým průmyslovým odvětvím. Nedílnou součástí předmětu je legislativa v oblasti chemické bezpečnosti a prevence.

Povinná literatura:

KUBÁTOVÁ, Hana. Průmyslová toxikologie a životní prostředí. Ostrava: Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství, 2018. Spektrum. ISBN 9788073852108. LINHART, Igor. Toxikologie: interakce škodlivých látek s živými organismy, jejich mechanismy, projevy a důsledky. Praha: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, 2014. ISBN 978-80-7080-877-1. BABIČKA, Luboš. Toxicky významné látky v potravinách. Praha: Potravinářská komora České republiky, Česká technologická platforma pro potraviny, 2017. ISBN 978-80-88019-28-2. ROBINSON, Laura a Ian THORN. Toxicology and ecotoxicology in chemical safety assessment. Malden, MA: Blackwell Pub., 2005. ISBN 978-1-405-11559-9.

Doporučená literatura:

HORÁK, Josef, Igor LINHART a Petr KLUSOŇ. Úvod do toxikologie a ekologie pro chemiky. Praha: VŠCHT, 2004. ISBN 9788070805480. MAŠEK, Ivan, Otakar J. MIKA a Miloš ZEMAN. Prevence závažných průmyslových havárií. Brno: Vysoké učení technické v Brně, Fakulta chemická, 2006. ISBN 80-214-3336-1. MATRKA, Miroslav a Vlastimil RUSEK. Průmyslová toxikologie: úvod do obecné a speciální toxikologie. Pardubice: Univerzita Pardubice, 1994. ISBN 80-85113-85-6. KEPÁK, František. Průmyslové odpady. Ústí nad Labem: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Fakulta životního prostředí, 2010. ISBN 978-80-7414-228-4. Zákon č. 350/2011 Sb. Zákon o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů, (chemický zákon), ve znění pozdějších předpisů. In: Sbírka zákonů ČR, 2011.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

Kontrola znalostí v průběhu semestru v rámci konzultací. Vědomosti studenta jsou ověřovány písemnou formou, přičemž je kladen důraz na porozumění daného tématu a aplikaci teoretických poznatků při řešení praktických problémů. Hodnocení zahrnuje i kolektivní hodnocení a sebehodnocení. Do celkového hodnocení je zahrnuta i aktivní práce studentů v hodině. Písemná a ústní zkouška.

E-learning

Další požadavky na studenta

Aktivní účast ve cvičeních, prokázaná úspěšným zpracováním dílčích úkolů, zadávaných průběžně v semestru.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1. Úvod do problematiky průmyslové a environmentální toxikologie; literatura, informační zdroje; vymezení pojmů, vztah dávka-účinek, toxicita, interakce látek na různých úrovních; toxikokinetika; biologická dostupnost atd. 2. Principy toxikologie související s průmyslem a ŽP; odpověď na dávku; mechanismy toxicity, zásady hodnocení nebezpečí. Nebezpečné fyzikálně chemické vlastnosti, jejich testování. Jednotlivé typy toxických účinků a možnosti jejich ovlivnění. 3. Způsoby klasifikace chemických látek v ČR a EU. Aktuální systém klasifikace látek nebezpečných pro zdraví a ŽP a systém hodnocení rizika. Bezpečnost chemických výrobků, některé mezinárodně sledované skupiny chemických látek. Aktuální chemická legislativa 4. Úvod do toxikologie hlavních tříd průmyslových a environmentálních sloučenin. Testování a hodnocení ekotoxicity a dalších vlastností nebezpečných pro ŽP, látky a směsi nebezpečné pro ŽP. 5. Vznik a druhy odpadů v průmyslové výrobě. Chemické vlastnosti odpadů z průmyslové výroby. Nebezpečné látky v odpadech, hygienické a toxikologické aspekty vzniku, využívání a zneškodňování odpadů, nakládání s nebezpečnými odpady z průmyslové výroby. 6. Biocidní látky; insekticidy, rodendicidy, pesticidy. Antibakteriální látky. Antibiotika. Antimykotika. Virostatika. Protozoální biocidy. Cytostatika. Antiseptika. Účinky na člověka a ŽP. 7. Léčiva v životním prostředí. Nepřímá expozice lidské populace. Zdroje emisí. Ekotoxikologie léčiv. 8. Ekotoxicky významné environmentální polutanty (oxidy síry, dusíku, ozon, dusičnany, kyanidy, PAHs, PCBs, dioxiny, ostatní polutanty z průmyslových výrob) a jejich monitoring. Koloběh polutantů v ŽP. 9. Látky produkované průmyslem a jejich výskyt v provozech. Ochranná a preventivní opatření v průmyslové výrobě. Zjišťování toxických vlastností z literatury: toxikologická data (LD, LC, NOAEL, LOAEL apod.), toxikologické databáze, bezpečnostní datové listy. 10. Toxikologické charakteristiky organických sloučenin, organoprvkových a organokovových sloučenin – mechanismus interakce v organismu a ŽP, transport a metabolismus. 11. Toxikologie průmyslových surovin, meziproduktů, produktů a škodlivin odpadů u vybraných organických technologických procesů. Toxikologicky významné organické látky (benzen, azbest, glykoly, vinylchlorid, produkty petrochemického průmyslu. atd.) v pracovním prostředí: výskyt, nežádoucí účinky a prevence. 12. Toxikologické charakteristiky prvků, rizikových kovů, anorganických sloučenin u vybraných technologických procesů (výroby kyselin, zásad, solí, amoniaku, hnojiv apod.). Toxikologicky významné kovy v pracovním prostředí: výskyt, nežádoucí účinky a prevence. 13. Znečištění toxickými prvky ze zpracování nerostných surovin: výskyt, nežádoucí účinky a prevence.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 2022/2023 letní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (100) 51
        Zápočet Zápočet 30 (30) 15
                Semestrální projekt Semestrální projekt 30  15
        Zkouška Zkouška 70  35 3
Rozsah povinné účasti: 28 hodin přednášek + 28 hodin cvičení

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP: V rámci ISP je student povinen se zúčastňovat individuálních konzultací, které budou vedeny formou diskuse na nastudovaná témata. Cvičení: Student odevzdá semestrální projekt na téma, které mu bude zadáno na začátku semestru.

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2024/2025 (N0724A290012) Ochrana životního prostředí v průmyslu P čeština Ostrava 1 povinný stu. plán
2024/2025 (N0724A290012) Ochrana životního prostředí v průmyslu K čeština Ostrava 1 povinný stu. plán
2024/2025 (N0724A290012) Ochrana životního prostředí v průmyslu K čeština Most 1 povinný stu. plán
2023/2024 (N0724A290012) Ochrana životního prostředí v průmyslu P čeština Ostrava 1 povinný stu. plán
2023/2024 (N0724A290012) Ochrana životního prostředí v průmyslu K čeština Ostrava 1 povinný stu. plán
2022/2023 (N0724A290012) Ochrana životního prostředí v průmyslu P čeština Ostrava 1 povinný stu. plán
2022/2023 (N0724A290012) Ochrana životního prostředí v průmyslu K čeština Ostrava 1 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky



2023/2024 letní