546-0354/02 – Instrumentální metody analýzy (IMA)

Garantující katedraKatedra environmentálního inženýrstvíKredity6
Garant předmětudoc. Mgr. Eva Pertile, Ph.D.Garant verze předmětudoc. Mgr. Eva Pertile, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník2Semestrletní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2006/2007Rok zrušení2008/2009
Určeno pro fakultyHGFUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
NEZ022 Ing. Lucie Čablíková
PER34 doc. Mgr. Eva Pertile, Ph.D.
STE68 Ing. Radka Wolfová, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 1+4

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Získání základních poznatků nejen o environmentálním vzorkování v souvislosti s jeho podílem na celkové nejistotě prováděné environmentální analýzy, ale i z instrumentálních analytických metod. Prohloubí se tak připravenost posluchačů pro řešení analytických problémů vybranými instrumentálními metodami. Získání kompetence pracovat v analytické laboratoři se základním instrumentálním vybavením, schopnost prezentace a vyhodnocení výsledků, osvojení si správné zásady práce se vzorkem.

Vyučovací metody

Přednášky
Experimentální práce v laboratoři
Terénní práce
Ostatní aktivity

Anotace

Přednáška přináší přehledné informace o vybraných moderních instrumentálních metodách výzkumu a monitorování životního prostředí, její využití a aplikace. V rámci přednášek se posluchači seznámí s principy analytických metod, které jsou běžně využívány v kontrolních i vývojových analytických laboratořích.

Povinná literatura:

PERTILE E. ČABLÍK V.: Instrumentální metody analýzy, ČSVTS VŠB TUO, 2006, 238 s. ISBN 80-248-1049-2 PERTILE, E., D. SUROVKA: Učební texty k praktiku IMA, multimediální učební text, VŠB TUO 2016 SKOOG, Douglas A., Donald M. WEST, F. James HOLLER a Stanley R. CROUCH. Analytická chemie. Přeložil Karel NESMĚRÁK, přeložil Václav ČERVENÝ, přeložil Tomáš KŘÍŽEK, přeložil Eliška NOVÁKOVÁ. Praha: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, 2019. ISBN 978-80-7592-043-0 PERTILE, E. Instrumental Methods of Analysis. Ostrava: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, 2017. ISBN 978-80-248-4124-3

Doporučená literatura:

MELOUN M., MILITKÝ J.: Kompendium statistického zpracování dat, Academia Praha 2002 (1. vydání), Academia Praha 2006 (2. vydání), Karolinum Praha 2013 (3. vydání). 985 s. Dostupné z: https://meloun.upce.cz/docs/books/kompendium.pdf MATĚJKA P. a kol.: Slovník analytické chemie anglicko-český a česko-anglický. VŠCHT Praha. 2005. Dostupné na http://vydavatelstvi.vscht.cz FLEMR, Vratislav a Eva HOLEČKOVÁ. Úlohy z názvosloví a chemických výpočtů v anorganické chemii. 4. - přeprac. a opr. vyd. Praha: Vysoká škola chemicko-technologická, 2001. ISBN 80-7080-435-1 HARVEY David. Analytical chemistry 2.1. Copyright transferred to David Harvey summer 2016. [online] Dostupné z: http://dpuadweb.depauw.edu/harvey_web/eTextProject/AC2.1Files/AnalChem2.1.pdf

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

Každá laboratoř začíná 5ti minutovým 6ti otázkovým testem, kterým student prokazuje, že četl návody a je schopen pracovat bezpečně a účelně. Minimálně 3 otázky musí být zodpovězeny správně, aby bylo možno úlohu absolvovat. V opačném případě je test klasifikován 0b. Každá práce je bodována po odevzdání protokolu (vždy následující hodinu) nebo neklasifikována pokud protokol nebyl odevzdán následující hodinu nebo byl odevzdán později.

E-learning

Další požadavky na studenta

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1. Vymezení problematiky. Základní pojmy. Procesy získávání informací. Analytické metody absolutní a komparativní. Kalibrační metody. Vývojové trendy v instrumentálních metodách analýzy. 2. - 3. Hodnocení výsledků analýzy a způsob jejich vyjadřování. Statistické vyhodnocení analytických výsledků. Referenční materiál, kruhový test. Základy chemometrických přístupů a metod. Testování metrologických vlastností výsledků. 4. Základní principy elektroanalytických metod a jejich klasifikace. Teoretické základy. 5. Elektroanalytické metody: metody založené na měření potenciálu (rovnovážná potenciometrie, potenciometrické titrace). Princip, instrumentace, využití, výhody a nevýhody. 6. Elektroanalytické metody: metody založené na měření proudu. Voltametrie a polarografie: princip, instrumentace, použití. Elektrogravimetrie a coulometrie: provedení za konstantního proudu a konstantního potenciálu. Konduktometrie. Princip, instrumentace, využití, výhody a nevýhody. 7. Optické analytické metody: teoretické základy. optické spektrální přístroje. Metody bez výměny energie mezi látkou a zářením, (refraktometrie, polarimetrie, nefelometrie); Refraktometrie, principy, instrumentace a jejich analytické využití. 8. - 9. Emisní atomová spektrální analýza. Plamenová fotometrie. Atomová absorpční spektrometrie: UV/Vis spektrometrie, Luminiscenční analýza. Základy teorie, instrumentace, kvalitativní a kvantitativní aspekty, aplikace, analytické využití. Automatické analyzátory s optickou detekcí: FIA, CFA. 10. Infračervená spektrometrie - princip metody, instrumentace, analytické využití. Ramanová spektra - princip metody, analytické využití. 11. Separační a koncentrační kroky: teorie. Separační metody: dělení dle principu a dle experimentálního uspořádání, účinnost separačního procesu. Extrakce. 12. Membránové separace. Hmotnostní spektrometrie. Základy teorie, instrumentace, kvalitativní a kvantitativní aspekty, aplikace. 13. Chromatografické metody. Planární chromatografie: Chromatografie na tenké vrstvě sorbentu, Základy teorie, instrumentace, kvalitativní a kvantitativní aspekty, aplikace. 11. Kolonová chromatografie: Kapalinová chromatografie. Plynová chromatografie. Teorie, základy instrumentace, kvalitativní a kvantitativní charakteristiky, analytické použití. 14. Elektromigrační metody: teorie, zonální a kapilární elektroforéza, elektroforéza na nosičích a izotachoforéza. Základy instrumentace, kvalitativní a kvantitativní charakteristiky, analytické použití. Osnova cvičení: 1. Úvodní hodina; bezpečnost práce v laboratoři; základní výpočty; seznámení s laboratoří; 2. Test č. 1 (Základní výpočty; laboratorní technika); příprava roztoků; 3.-12. Laboratorní praktická cvičení; 13. Test č. 2 (Závěrečný test); 14. Udělování zápočtu, oprava testů, náhrady cvičení.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 1960/1961 letní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (100) 51 3
        Zápočet Zápočet 45 (45) 0 3
                Projekt Projekt 30  0 3
                Písemka Písemka 15  0 3
        Zkouška Zkouška 55 (55) 0 3
                Písemná zkouška Písemná zkouška 25  0 3
                Ústní zkouška Ústní zkouška 30  0 3
Rozsah povinné účasti:

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP:

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2008/2009 (B2102) Nerostné suroviny (3904R022) Zpracování a zneškodňování odpadů P čeština Ostrava 2 povinný stu. plán
2007/2008 (B2102) Nerostné suroviny (3904R022) Zpracování a zneškodňování odpadů P čeština Ostrava 2 povinný stu. plán
2006/2007 (B2102) Nerostné suroviny (3904R022) Zpracování a zneškodňování odpadů P čeština Ostrava 2 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.