546-0465/01 – Výrobní a environmentální technologie (ENVT)
Garantující katedra | Katedra environmentálního inženýrství | Kredity | 6 |
Garant předmětu | prof. Ing. Vladimír Lapčík, CSc. | Garant verze předmětu | prof. Ing. Vladimír Lapčík, CSc. |
Úroveň studia | pregraduální nebo graduální | Povinnost | povinný |
Ročník | 1 | Semestr | zimní |
| | Jazyk výuky | čeština |
Rok zavedení | 2006/2007 | Rok zrušení | 2014/2015 |
Určeno pro fakulty | HGF | Určeno pro typy studia | navazující magisterské |
Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi
Cílem předmětu je seznámit posluchače s dnes používanými průmyslovými technologiemi a s jejich vlivy na životní prostředí a rovněž s vybranými technologiemi používanými k ochraně životního prostředí. Předmět je nezbytnou prerekvizitou pro studium dalších předmětů oboru Environmentální management (Úvod do čistší produkce, Hodnocení životního cyklu atd.).
Vyučovací metody
Přednášky
Semináře
Cvičení (v učebně)
Anotace
Předmět Výrobní a environmentální technologie je možno obsahově rozdělit do
dvou rovin. V první rovině je cílem seznámit posluchače s dnes používanými
průmyslovými technologiemi. V této části je pojednáno o energetické a
materiálové analýze jak v průmyslu, tak v celé společnosti. Součástí je i
analýza energetických systémů z hlediska energetického i exergetického. Důraz je kladen na úspory při čerpání zdrojů biosféry a na snižování energetické náročnosti různých výrobních procesů. Ve druhé rovině je cílem seznámit posluchače s technologiemi používanými k ochraně životního prostředí.
Povinná literatura:
Doporučená literatura:
1. Internet – stránky MŽP (www.env.cz), CENIA (www.cenia.cz), CEMC (www.cemc.cz), elektronická
knihovna MŽP (www.env.cz)
2. Odborné časopisy
Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta
Kontrolní testy.
Student obdrží zápočet po splnění úkolů a odevzdání materiálů (např. seminární práce), zadaných na začátku semestru.
E-learning
Další požadavky na studenta
Kontrolní testy.
Student obdrží zápočet po splnění úkolů a odevzdání materiálů (např. seminární práce), zadaných na začátku semestru.
Prerekvizity
Předmět nemá žádné prerekvizity.
Korekvizity
Předmět nemá žádné korekvizity.
Osnova předmětu
1. Technické železo - surová železa (šedé a bílé surové železo, speciální surová železa), kujná železa (ocel uhlíková a slitinová, ocel ingotová, ocelová litina, elektrolytické železo). Výroba surového železa - suroviny pro výrobu surového železa (železná ruda, palivo pro vysokou pec, struskotvorné přísady,
vzduch pro vysokou pec), vysoká pec (produkty vysoké pece, výkonnost vysoké pece).
2. Výroba litiny - šedá litina, ostatní druhy litiny (očkovaná litina, tvárná litina, tvrzená litina, temperovaná litina. Vliv výroby surového železa na životní prostředí - aglomerace rud (emise, odpadní vody, odpady). Výroba oceli v plamenných pecích, v elektrických pecích a v konvertorech. Odlévání oceli. Vliv výroby oceli na životní prostředí (emise, odpadní vody, odpady).
3. Tváření kovů za tepla - válcování plochých materiálů, tvarových materiálů a plechů. Ohřívací pece, typy válcovacích stolic. Tváření kovů za tepla - výroba trubek, bezešvých trubek (technologické postupy), tažení drátu. Kování (kovací stroje, ruční kování, strojní kování), lisování, stříhání. Vliv tváření kovů na životní prostředí – válcovny (emise, odpadní vody, odpady), povrchové úpravy kovů (odpadní vody, odpady).
4. Slévání (formovací materiály a jejich úprava, výroba modelů, jader, formování ruční a strojní, formovací stroje, sušení forem a jader, vtokové soustavy, trvalé formy, odlévání, čištění a úprava odlitků). Lití pod tlakem, odstředivé lití, sklopné lití. Lití metodou vytavitelných a spalitelných modelů, lití do skořepinových forem. Čištění a úprava odlitků. Vliv slévárenských procesů na životní prostředí (emise, odpadní vody, odpady).
5. Základy strojního obrábění (mazání a chlazení, materiál na nástroje), soustružení (hrotový soustruh, lícní soustruh, svislý soustruh, revolverové soustruhy, soustružnické automaty, poloautomaty, speciální soustruhy), vrtání a vyvrtávání (vrtačky, horizontální vrtací a vyvrtávací stroje).
6. Frézování (frézy, frézky), broušení (brusné látky, brousicí stroje, jemné broušení), hoblování a obrážení (hoblovací stroje, obrážecí stroje), vliv strojírenských výrob na životní prostředí (tuhé a kapalné odpady, emise).
7. Hlubinná těžba a její vliv na životní prostředí (vliv hlubinného dobývání na povrch, hlušinové hospodářství, důlní a odpadní vody, znečišťování ovzduší, rekultivace). Povrchová těžba a její vliv na životní prostředí (zábor půdy, vlivy na povrchové a podzemní vody a na půdu, hluk, vliv na krajinný ráz, emisně – imisní situace). Koksárenství. Vliv koksárenství na životní prostředí (emise, odpadní vody, odpady).
8. Tepelná energetika - přeměna energie v tepelné elektrárně, parní kotle, typy parních kotlů. Působení tepelné energetiky na životní prostředí (emise, odpadní vody, odpady). Technologie pro snižování plynných emisí z energetiky (odsiřování, denitrifikace, redukce oxidu uhličitého). Jaderná energetika - jaderná elektrárna (jaderné reaktory, jaderný palivový cyklus, hospodaření s vyhořelým palivem). Působení jaderné energetiky na životní prostředí (radioaktivní odpady z palivového cyklu jaderných elektráren, radioaktivní odpady z anomálních stavů a z likvidace jaderných elektráren, tepelné znečištění).
9. Vodní elektrárny - rozdělení vodních turbín, vztahy mezi spádem, průtokem, výkonem a účinností vodních turbín. Vliv vodních elektráren na životní prostředí. Větrné elektrárny, bioplynové stanice a solární elektrárny a jejich vliv na životní prostředí.
10.Doprava - exhalace spalovacích motorů. Možnosti snižování emisí ze silniční dopravy (emisní limity pro spalovací motory, exhalace zážehových spalovacích motorů, exhalace vznětových spalovacích motorů). Alternativní paliva a pohony.
11.Velkoobjemové anorganické výroby základních chemikálií - výroba technických plynů, výroba amoniaku, výroba kyselin, výroba hydroxidů (louhů) a karbidů. Výroba průmyslových hnojiv, výroba pigmentů, výroba cementu a vápna, výroba skla, výroba keramických hmot.
12. Metalurgie neželezných kovů. Vliv vybraných anorganických výrob na životní prostředí. Organické výroby základních chemikálií - nižší olefiny, vyšší olefiny, aromáty, kyslíkaté sloučeniny (výroba alkoholů, aldehydy, ketony, karboxylové kyseliny, estery, acetáty, anhydridy).
13. Organické výroby dusíkatých sloučenin (aminy, aromatické aminy, amidy, dusíkaté (nitro)nitrátové sloučeniny), halogenovaných sloučenin a sloučenin síry. Působení chemických závodů organické výroby na životní prostředí.
14. Průmysl zpracování ropy (rafinérie) - destilace ropy (atmosférická a vakuová), výroba základového oleje. Rafinérské procesy a nejdůležitější problémy ochrany životního prostředí (emise do ovzduší, znečištění vod, výskyt tuhých odpadů, kontaminace zeminy a podzemních vod, další environmentální aspekty).
15. Potravinářský průmysl - výroba sladu, výroba piva, výroba vína, výroba etanolu a droždí (kvasnic). Výroba organických kyselin, výroba cukru, výroba škrobu. Zemědělské chovy a zpracování jejich produkce, zpracování mléka. Vliv potravinářského průmyslu na životní prostředí.
Podmínky absolvování předmětu
Výskyt ve studijních plánech
Výskyt ve speciálních blocích
Hodnocení Výuky