617-0005/04 – Chemie organická (CHO)

Garantující katedraKatedra chemieKredity6
Garant předmětudoc. Ing. Petr Pánek, CSc.Garant verze předmětuprof. Ing. Václav Roubíček, CSc.,Dr.h.c.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník1Semestrletní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2003/2004Rok zrušení2009/2010
Určeno pro fakultyFBIUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
PAV76 Ing. Petr Pavlát, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
kombinovaná Zápočet a zkouška 12+0

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Hlavní důraz je kladen na osvětlení vztahu mezi strukturou a reaktivitou organických látek.

Vyučovací metody

Přednášky
Semináře
Experimentální práce v laboratoři

Anotace

V rámci předmětu Organická chemie je ve čtrnácti přednáškách systematicky probírána struktura a reaktivita nasycených, nenasycených acyklických a cyklických uhlovodíků, aromatických uhlovodíků a jejich funkčních derivátů: halogenderivátů, dusíkatých derivátů, sirných derivátů a kyslíkatých derivátů (alkoholů, fenolů, etherů, karbonylových sloučenin, karboxylových kyselin a jejich funkčních a substitučních derivátů).

Povinná literatura:

1) Červinka,O.,Dědek,V., Ferles,M.: Organická chemie.Informatorium Praha 1991 2) John McMurry Organic chemistry . - 6th ed.. - Belmont : Thomson Brooks/Cole, 2004. pp. 1176, ISBN 0-534-38999-6

Doporučená literatura:

1) Solomons, T.W.G.,Fryhle C.B: Organic Chemistry. John Wiley & Sons,Inc. 2003 ISBN 0-471-41799-8 2) Svoboda J. a spol.: Organická chemie I. VŠCHT Praha 2005. Dostupné z adresy: vydavatelstvi@vscht.cz 3) Waisser,K.: Nové české názvosloví organické chemie. Učební texty UK Praha 2002 4) Fikr J., Kahovec J.: Názvosloví organické chemie. Rubico, Olomouc, 2002.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

E-learning

Další požadavky na studenta

Prerekvizity

Kód předmětuZkratkaNázevPovinnost
617-0001 CH Chemie Povinná

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1.Úvod do organické chemie. Vazebné vlastnosti uhlíku (molekulové orbitaly, sigma a pí -vazba, energie vazby, polarita vazby, hybridizace, elektronové efekty). Základy stereochemie organických sloučenin a znázorňování struktury organických molekul (typy vzorců, projekce, modely 3D- prezentace). Polymerie a izomerie (konstituční, geometrická, optická). Konformace. 2. Systém a názvosloví organické chemie. Názvosloví organické chemie (typy názvů, názvoslovné principy,nomenklatura IUPAC). 3. Mezimolekulární interakce (Van der Waalsovy interakce , dipólové interakce , vodíkový můstek) . Vztah mezi strukturou a vlastnostmi látek, vliv na teploty zvratu (teplota tání a teplota varu) a rozpustnost. 4.Reakce organických sloučenin. Klasifikace organických reakcí. Reakce homolytické a heterolytické. Elektrofilní a nukleofilní činidla. Molekularita, řád reakce, reakční mechanismus. Energetická hlediska (reakční koordináta, aktivovaný komplex, tepelné zabarvení reakce). 5. Alifatické a alicyklické uhlovodíky.Názvosloví nasycených uhlovodíků. Radikálová substituce. Krakování (nekatalyzované a katalyzované) a isomerace. Fischer-Tropschova syntéza. Zdroje uhlovodíků a jejich využití. Nenasycené uhlovodíky. Názvosloví alkenů a alkynů. Radikálová a iontová adice na násobnou vazbu. Eliminační reakce. Zdroje a průmyslové využití nenasycených uhlovodíků. 6. Areny (aromatické uhlovodíky). Názvosloví. Aromatický stav. Charakteristika a reakce na jádře a v postranním řetězci ( nitrace, sulfonace, alkylace, acylace, oxidace, katalytická hydrogenace). Petrochemické a koksochemické zdroje (reformování benzinů). Průmyslové využití. Polycyklické aromáty a jejich toxikologická rizika. 7. Deriváty uhlovodíků. Halogenderiváty. Hydroxyderiváty. Ethery. Názvosloví, vlastnosti, toxikologie, využití. Syntéza a významné reakce. 8. Dusíkaté deriváty (nitrosloučeniny, aminy, dusíkaté heterocykly). Reaktivita, vlastnosti, toxikologie. Syntéza a význam. 9. Karbonylové sloučeniny. Názvosloví aldehydů a ketonů. Reaktivita (oxidace a redukce, adice na karbonylovou skupinu). Příprava, význam a použití. 10. Karboxylové kyseliny. Názosloví. Acidita versus struktura, neutralizace. Reakce na karboxylové skupině (esterifikace,dekarboxylace). Příprava a výroba kyselin. Průmyslově nejvýznamnější kyseliny (kys.methanová, kys.ethanová, kys. ethandiová, kys. propenová a kys. benzoová) a jejich použití. 11. Substituční deriváty kyseliny.Halogenkyseliny. Hydroxykyseliny. Laktony. Aminokyseliny (peptidy a bílkoviny).Laktamy. Reaktivita,vlastnosti, využití. 12. Funkční deriváty kyselin. Acylhalogenidy. Anhydridy. Estery. Amidy. Nitrily. Reaktivita, vlastnosti, toxikologie, využití. Syntéza a významné reakce. Deriváty kyseliny uhličité ( fosgen, močovina a jejich sirná analoga).

Podmínky absolvování předmětu

Kombinovaná forma (platnost od: 1960/1961 letní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (145) 51 3
        Zkouška Zkouška 100  0 3
        Zápočet Zápočet 45  0 3
Rozsah povinné účasti:

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP:

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2005/2006 (B2102) Nerostné suroviny (2102R013) Úprava surovin a recyklace K čeština Most 1 povinný stu. plán
2004/2005 (B2102) Nerostné suroviny (2102R013) Úprava surovin a recyklace K čeština Ostrava 1 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.