618-3003/04 – Technologie výroby oceli v konvertorech (TVOvK)

Garantující katedraKatedra metalurgie a slévárenstvíKredity6
Garant předmětuprof. Ing. Markéta Tkadlečková, Ph.D.Garant verze předmětuprof. Ing. Markéta Tkadlečková, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduální
Jazyk výukyangličtina
Rok zavedení2019/2020Rok zrušení
Určeno pro fakultyFMTUrčeno pro typy studianavazující magisterské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
SAW002 prof. Ing. Markéta Tkadlečková, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 3+2
kombinovaná Zápočet a zkouška 16+0

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Předat studentům teoretickou podstatu ocelářských pochodů, vysvětlit technologické aplikace výroby oceli v konvertorech, v tandemových a SM pecích a uplatnit znalosti o dezoxidaci oceli a čistotě oceli v technologické praxi. Získané znalosti: - student bude umět charakterizovat technologie výroby oceli v LD konvertoru, OBM konvertoru, tandemové peci a Siemens-Martinské peci včetně výhod a problémů jednotlivých technologických aplikací - student bude umět formulovat základní fyzikálně-chemické děje při výrobě oceli v zásaditých ocelářských pecích, včetně dezoxidace oceli v pánvi Získané dovednosti: - student bude umět využít svých znalostí k rozhodnutí o vhodnosti metalurgických postupů výroby oceli - student bude umět aplikovat své teoretické poznatky k návrhům úprav technologie a metalurgie výroby oceli

Vyučovací metody

Přednášky
Cvičení (v učebně)
Projekt
Ostatní aktivity

Anotace

Předmět popisuje a vysvětluje jak teoretickou podstatu, tak i technologické aplikace oxidačních pochodů probíhajících při výrobě oceli zásaditým i kyselým způsobem, dále pak problematiku dezoxidace a čistoty oceli.

Povinná literatura:

[1] ADOLF, Z. Technologie výroby oceli v konvertorech. Studijní opora k předmětu. Ostrava: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, 2013. Dostupná z www: http://katedry.fmmi.vsb.cz/Opory_FMMI/618/618-CD-Technologie-vyroby-oceli-v-konvertorech.pdf [2] PARMA, Václav. Ocelářství I [Parma, 1979]. Ostrava: Vysoká škola báňská, 1979. [3] PARMA, V. Ocelářství II [Parma, 1980]. Ostrava: Vysoká škola báňská, 1980. [4] GHOSH, A. a A. CHATTERJEE. Ironmaking and steelmaking: theory and practice. New Delhi: PHI Learning, 2011. ISBN 978-81-203-3289-8.

Doporučená literatura:

[1] Brož, L.: Hutnictví železa, SNTL Praha, 1988, 464 s. [2] Články v odborném tisku, příspěvky na konferencích, výzkumné zprávy.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

Test.

E-learning

http://katedry.fmmi.vsb.cz/Opory_FMMI/618/618-CD-Technologie-vyroby-oceli-v-konvertorech.pdf

Další požadavky na studenta

Vypracování semestrálního projektu. Prezentace semestrálního projektu včetně prezentace zpracované v PowerPointu. Seminární práce vč. prezentace: *************************************** - Představuje literární rešerši na libovolné téma z oblasti výroby oceli v konvertorech (LD, OBM, kombinované, aj.). - Při zpracování rešerše musejí být použity min. 3 zahraniční aktuální literární zdroje. - Min. rozsah seminární práce: min. 3 normostrany (1800 znaků vč. mezer/1 normostrana) - Seminární práce musí být zpracována formálně v souladu s interními katedrálními pokyny pro zpracování diplomové práce. - Seminární práce musí mít následující strukturu: Titulní list, obsah, úvod, rozbory, závěry, citace použité literatury. - Současně s odevzdáním seminární práce (stačí v el. podobě) je nutné zaslat i zdrojové příspěvky v pdf (zejména zahraniční).

Prerekvizity

Kód předmětuZkratkaNázevPovinnost
618-3001 TPVŽaO Teorie procesů při výrobě železa a oceli Povinná

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

Přednáška č.1: Úvod do výroby oceli, přehled, význam a perspektivy výroby oceli, rychlý přehled technologického toku. Rozdělení ocelí a ocelových výrobků. Hutní společnosti v ČR a ve světě. Přednáška č.2: Reakce probíhající při výrobě a rafinaci oceli, způsoby oxidace doprovodných prvků při výrobě oceli ze surového železa, odfosfoření a odsíření oceli. Fyzikálně chemická podstata výroby oceli v zásaditém a kyselém prostředí. Přednáška č.3: Uhlíková reakce. Kyslík v železe a oceli. Přednáška č.4: Historický vývoj technologií výroby ocelí kyslíkovými pochody. Bessemerův konvertor, historie, konstrukce, vsázka, základní zkujňovací reakce, vývoj chemického složení strusky. Přednáška č.5: Thomasův konvertor, historie, konstrukce, vsázka, základní zkujňovací reakce, vývoj chemického složení strusky. Přednáška č.6: Výroba oceli v LD konvertorech. Podstata pochodu, konstrukční uspořádání, vsázka, průběh zkujňovacích reakcí, režim dmýchání kyslíku. Struskový režim tavby. Ocelárenské vápno, fyzikální a chemické vlastnosti. Přednáška č.7: Výroba oceli ve spodem dmýchaných konvertorech. Pochod OBM (Q-BOP). Podstata pochodu, konstrukční uspořádání, vsázka, průběh zkujňovacích reakcí, režim dmýchání kyslíku. Trysky, tepelná ochrana trysek, dmýchaná média. Struskový režim tavby. Přednáška č.8: Porovnání vedení tavby v LD a v OBM konvertoru. Statický a dynamický model řízení tavby v LD konvertoru. Zpracování surového železa s vyšším obsahem fosforu (pochody OLP, LD-P, PL, KALDO, Rotor). Přednáška č.9: Výroba oceli v SM pecích. Historický význam, charakteristika pecí, varianty pochodu. Přednáška č.10: Výroba oceli v tandemových pecích. Vývoj tandemové pece a její konstrukce. Vsázka a technologie vedení tavby. Dmýchání kyslíku, tepelný a struskový režim tavby. Výhody a nevýhody tandemových pecí. Přednáška č.11: Mimopecní zpracování surového železa. Mísiče surového železa. Přednáška č.12: Dezoxidace oceli, fyzikálně-chemická podstata a význam dezoxidace oceli, přehled metod. Dezoxidace a legování oceli. Srážecí dezoxidace oceli. Difúzní dezoxidace oceli. Dezoxidace oceli syntetickou struskou. Vakuová uhlíková dezoxidace oceli. Přednáška č.13: Nekovové vměstky v oceli, rozdělení nekovových vměstků. Oxidické a sulfidické vměstky, nitridy, karbidy. Změny chemického složení a tvaru vměstků v závislosti na obsahu Al. Přednáška č.14: Modifikace vměstků. Spojování a vyplouvání vměstků z oceli.

Podmínky absolvování předmětu

Podmínky absolvování jsou definovány pouze pro konkrétní verzi předmětu a formu studia

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.