638-0902/03 – Teorie spolehlivosti a technická diagnostika (TSaTD)

Garantující katedraKatedra automatizace a počítačové techniky v průmysluKredity10
Garant předmětudoc. Ing. Jiří David, Ph.D.Garant verze předmětudoc. Ing. Jiří David, Ph.D.
Úroveň studiapostgraduální
Jazyk výukyangličtina
Rok zavedení2013/2014Rok zrušení2020/2021
Určeno pro fakultyHGF, FMTUrčeno pro typy studiadoktorské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
DAV47 doc. Ing. Jiří David, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zkouška 28+0
kombinovaná Zkouška 28+0

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Posluchači budou umět provádět interpretaci dat o spolehlivosti a údržbě výrobního zařízení. Na základě analýzy dat pak vytvoří model spolehlivosti a navrhnou komplexní systémové řešení problematiky podpory rozhodování při řízení údržby moderními metodami spolehlivosti. Posluchači budou kompetentní se v procesu rozhodování podílet na návrzích, realizacích i provozování techniky pro zvyšování spolehlivosti a kvality výroby s využitím tradičních i heuristických postupů.

Vyučovací metody

Individuální konzultace
Projekt

Anotace

Předmět Teorie spolehlivosti a technická diagnostika je orientován na pokročilé metody výzkumu neobnovovaných a obnovovaných technických objektů. Stanovování ukazatelů a parametrů modelů spolehlivosti je prováděno jak klasickými metodami tak i netradičními s využitím metod umělé inteligence. Jsou probírány metody zvyšování spolehlivosti, problematika zabezpečování nápravné údržby, preventivní údržby a metod její optimalizace. Pozornost je věnována zavádění komplexní produktivní údržby. Dále jsou probrány otázky běžných diagnostických metod, ale i netradičních metod i s možností užití prvků umělé inteligence při jejím provádění.

Povinná literatura:

DAVID, J. Umělá inteligence v predikci životnosti, organizace a řízení údržby obnov výrobních celků. Havířov: VAN, 2012. ISBN 978-80-248-2901-2 BLATA, J. a J. JURASZEK. Metody technické diagnostiky: teorie a praxe. Ostrava: VŠB – TU Ostrava, 2013. ISBN 978-80-248-2997-5. YANG, G. Life Cycle Reliability Engineering. New Jersey: Wiley, 2007. ISBN: 978-0471715290. NAHMAN J. M. Dependability of Engineering Systems: Modeling and Evaluation. Springer, 2010. EBELING C. E. An Introduction to Dependability and Maintainability Engineering. Waveland Press, 2010.

Doporučená literatura:

VROŽINA, M. a J. DAVID. Spolehlivost a diagnostika. Ostrava: VŠB – TU Ostrava, 2012. LEGÁT, V. a kol. Management a inženýrství údržby. Praha: Professional Publishing, 2013. JIANG, R. Introduction to Quality and Reliability Engineering. Verlag Berlin Heidelberg: Springer, 2015. ISBN: 978-3-662-47214-9. CAMPBELL, L. a Ch. MAJORS. Database Reliability Engineering: Designing and Operating Resilient Database Systems. Sebastopol : O'Reilly Media; 2017. ISBN: 978-1491925942. TOBIAS, P. A. a D. TRINDADE. Applied Reliability. Boca Raton: Chapman and Hall/CRC; 2011. ISBN: 978-1584884668. MODARRES, M., M. P. KAMINSKIY a V. KRIVTSOV. Reliability Engineering and Risk Analysis: A Practical Guide. Boca Raton: CRC Press; 2016. ISBN: 978-1498745871.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

E-learning

Další požadavky na studenta

Vypracování projektu vztahující se k tématu disertační práce.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1. Úvod do problematiky spolehlivosti technických objektů, vymezení pojmů jakost a spolehlivost. 2. Ukazatelé spolehlivosti objektů, systémový přístup ke zvyšování spolehlivosti, klasifikace poruch. 3. Statistické a pravděpodobnostní vyjádření ukazatelů spolehlivosti. 4. Ukazatelé spolehlivosti neobnovovaných objektů. 5. Ukazatelé spolehlivosti obnovovaných objektů. 6. Teoretické zákony rozdělení pravděpodobností ve vyjadřování ukazatelů spolehlivosti. 7. Udržovatelnost technických objektů. 8. Organizace a zabezpečení údržby. 9. Náklady na životní cyklus, ekonomické aspekty při optimalizaci údržby. 10. Hodnocení spolehlivosti systémů, zkoušky spolehlivosti prvků a systémů. 11. Spolehlivostní modely systémů. 12. Zvyšování spolehlivosti systémů, hardwarová nadbytečnost – zálohování. 13. Problematika softwarové spolehlivosti. 14. Diagnostika při zvyšování spolehlivosti, základní metody diagnostiky. 15. Spolehlivost a organizace údržby.

Podmínky absolvování předmětu

Podmínky absolvování jsou definovány pouze pro konkrétní verzi předmětu a formu studia

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.