651-2037/01 – Instrumentální analýza (IA)

Garantující katedraKatedra chemie a fyzikálně-chemických procesůKredity3
Garant předmětudoc. Ing. Vlastimil Matějka, Ph.D.Garant verze předmětudoc. Ing. Vlastimil Matějka, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník2Semestrletní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2022/2023Rok zrušení
Určeno pro fakultyFMTUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
MAT27 doc. Ing. Vlastimil Matějka, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 2+1

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Cílem předmětu je seznámit studenty se základními metodami instrumentální chemické analýzy.

Vyučovací metody

Přednášky
Cvičení (v učebně)
Experimentální práce v laboratoři

Anotace

Předmět Instrumentální analýza navazuje na předmět Metody klasické analýzy. Tento předmět je vyučován formou přednášek a praktických cvičení a navazují na něj další předměty Chemická analýza a Cvičení z metod materiálového výzkumu, které jsou koncipovány jako praktická cvičení, v rámci nichž bude podrobně procvičena většina technik probíraných v předmětu Instrumentální analýza. Předmět Instrumentální analýza je zaměřen na metody elementární analýzy pro stanovení obsahu C, N, H, S a O, dále na metody spektrální, hmotnostní spektrometrii, metody elektrochemické a separační. V posledním bloku přednášek bude probírána problematika analýzy chemického složení plynných vzorků a možnosti stanovení hmotnostní a početní koncentrace pevných látek v ovzduší. V rámci praktických cvičení pak budou vybrané instrumentální metody chemické analýzy procvičeny.

Povinná literatura:

SKOOG, Douglas A., Donald M. WEST, F. James HOLLER a Stanley R. CROUCH. Analytická chemie. Přeložil Karel NESMĚRÁK, přeložil Václav ČERVENÝ, přeložil Tomáš KŘÍŽEK, přeložil Eliška NOVÁKOVÁ. Praha: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, 2019. ISBN 9788075920430. VO-DINH, Tuan a G. GAUGLITZ. Handbook of spectroscopy. [Cambridge]: Wiley-VCH, c2003. ISBN 3-527-29782-0. GROSS, Jürgen H. Mass Spectrometry: A Textbook. 3rd ed. 2017. Imprint: Springer, 2017. ISBN 978-3-319-54397-0. CHRISTIAN, Gary D. Analytical chemistry. 5th ed. New York: Wiley, c1994. ISBN 0-471-30582-0.

Doporučená literatura:

PRAUS, Petr a Jiřina VONTOROVÁ. Analytická chemie II. Ostrava: VŠB - Technická univerzita Ostrava, 2015. ISBN 978-80-248-3734-5. ZHANG, Chunlong. Fundamentals of environmental sampling and analysis. Hoboken, N.J.: Wiley-Interscience, c2007. ISBN 04-717-1097-0.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

Zápočet. Písemná a ústní zkouška.

E-learning

Další požadavky na studenta

Nejsou další požadavky.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1. Úvod, dělení instrumentálních metod analytické chemie, jejich volba pro daný typ vzorků. 2.-3. Elementární analýza. Atomová spektrometrie. (OES, XRFS, AAS, principy jednotlivých metod, instrumentace, zpracování a interpretace získaných dat, využití technik v oblasti chemické analýzy materiálů). Elementární analýza C, N, H, S, O (princip stanovení, analýza pevných a kapalných vzorků). 4.-5. Molekulová spektrometrie. (spektrometrie v UV-VIS a IČ oblasti, Ramanova spektrometrie, principy metod, instrumentace, zpracování a interpretace získaných dat, využití technik v oblasti chemické analýzy materiálů). 6. Hmotnostní spektrometrie (princip metody, efektivní hmotnost, způsoby ionizace molekul, fragmentace iontů, instrumentace, hodnocení hmotnostních spekter). 7.–8. Elektrochemická analýza kapalných vzorků. Elektrochemický potenciál, elektrody, elektrogravimetrie, měření elektrické vodivosti kapalných vzorků. Polarografie, potenciometrie, voltametrie, amperometrie.) 9. Elektromigrační metody. (Přehled elektromigračních metod, elektroforéza, izotachoforéza, principy metod, instrumentace, zpracování a interpretace získaných dat, využití technik v oblasti analýzy životního prostředí). 10. – 11. Kapalinová, iontová a plynová chromatografie. (princip chromatografických metod, instrumentace, zpracování a interpretace získaných dat, využití technik v oblasti chemické analýzy materiálů, tandemové techniky) 12. Metody stanovení chemického složení plynů. Metody stanovení hmotnosti a počtu pevných částic v ovzduší. Cvičení: 1. Stanovení chemického složení oceli metodou GDOES. 2. Potenciometrické stanovení chromu a vanadu v oceli. 3. Exkurze na pracoviště optické emisní spektroskopie s indukčně vázanou plazmou. 4. Potenciometrické stanovení pH, stanovení elektrické vodivosti elektrolytů. 5. Stanovení chloridů iontově selektivní elektrodou a iontovou chromatografií. 6. Izotachoforické stanovení vybraných iontů.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 2022/2023 zimní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (100) 51
        Zápočet Zápočet 30  16 3
        Zkouška Zkouška 70  35 3
Rozsah povinné účasti: 80% účast na cvičeních Odevzdání všech protokolů

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP: Splnění všech povinných úkolů v individuálně dohodnutých termínech.

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2024/2025 (B0712P130001) Environmentální technologie AAM P čeština Ostrava 2 povinný stu. plán
2023/2024 (B0712P130001) Environmentální technologie AAM P čeština Ostrava 2 povinný stu. plán
2022/2023 (B0712P130001) Environmentální technologie AAM P čeština Ostrava 2 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.