651-2059/01 – Chemická analýza (CAT/CHA)

Garantující katedraKatedra chemie a fyzikálně-chemických procesůKredity6
Garant předmětuprof. RNDr. Michal Otyepka, Ph.D.Garant verze předmětuprof. RNDr. Michal Otyepka, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník3Semestrzimní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2022/2023Rok zrušení
Určeno pro fakultyFMTUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
OTY0005 prof. RNDr. Michal Otyepka, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet 0+6

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Cílem předmětu je seznámit studenty se základními metodami běžně používanými v laboratorní praxi.

Vyučovací metody

Experimentální práce v laboratoři

Anotace

V rámci cvičení se studenti seznámí jak s metodami běžně používanými v laboratorní praxi tak i s metodami méně tradičními, které však mají své pevné místo v oblasti charakterizace materiálů. Procvičované techniky byly v teoretické rovině probrány ve druhém ročníku v rámci předmětů Fyzikálně chemické metody studia materiálů a Instrumentální analýza. Na počátku každého cvičení bude nejprve procvičen a upevněn teoretický základ každé techniky orientovaný zejména na princip dané metody a konstrukci přístrojů, v další části daného cvičení bude uvedená experimentální technika prakticky procvičena. Běžné techniky, které budou procvičeny, představují techniky zaměřené na analýzu chemického složení, jako je elementární analýza, kam patří metody atomové absorpční spektrometrie, optická emisní spektrometrie, hmotnostní spektrometrie s indukčně vázanou plazmou a RTG fluorescenční spektroskopie. Dále budou procvičeny metody hmotnostní spektrometrie ve spojení s chromatografickými technikami. Dále bude prakticky procvičena metoda RTG difrakční analýzy a technika termické analýzy s detekcí plynných produktů rozkladu pomocí hmotnostní a infračervené spektroskopie. Další vybrané procvičované techniky zahrnují Mössbauerovu spektroskopii, magnetometrii a metodu nukleární magnetické rezonance.

Povinná literatura:

Linne, M. A., Spectroscopic Measurement: An Introduction to the Fundamentals, Elsevier, 2002, ISBN: 978-0-12-451071-5. Tkachenko, N. V., Optical Spectroscopy: Methods and Instrumentation, Elsevier, 2006, ISBN: 978-0-444-52126-2.

Doporučená literatura:

Welz, B., Sperling, M., Atomic Absorption Spectrometry, Third Edition, Wiley-VCH, 1999, ISBN: 9783527285716 Sparkman, O.D., Penton, Z. E, Kitson, F.G., Gas Chromatography and Mass Spectrometry, Second Edition, Elsevier, 2011, ISBN: 978-0-12-373628-4

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

Zápočet.

E-learning

Další požadavky na studenta

Požadavky budou upřesněny v laboratorních cvičeních.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1. Úvodní hodina, bezpečnost práce, seznámení s cvičenými tématy, seznámení s laboratořemi. 2. Stanovení obsahu uhlíku, dusíku, síry v pevných vzorcích, stanovení celkového a organicky vázaného uhlíku ve vodách. 3. UV-Vis absorpční spektroskopie a její využití ke kvantitativnímu stanovení vybraných anorganických forem dusíku ve vodných vzorcích. 4. Atomová absorpční spektroskopie, základní principy metody, kvantitativní stanovení rizikových prvků v kapalných vzorcích. 5. Optická emisní spektroskopie s indukčně vázanou plazmou a její využití v oblasti analýzy kapalných vzorků. 6. Hmotnostní spektrometrie s indukčně vázaným plazmatem pro stanovení chemického složení kapalných vzorků. 7. Stanovení volatilních látek pomocí plynové chromatografie s hmotnostní detekcí. 8. Termická analýza pro studium rozkladu vybraných pevných látek včetně analýzy uvolněných plynů pomocí hmotnostní a infračervené spektroskopie. 9. Nukleární magnetická rezonance, základní principy metody a interpretace NMR spekter. 10. Metody založené na emisi/absorpci elektronů/RTG záření vyvolané působením fotonů nebo částic. RTG fluorescenční spektroskopie pro analýzu pevných, práškových a kapalných vzorků. 11. RTG prášková difrakční analýza pro kvalitativní a kvantitativní stanovení fází v práškových vzorcích. 12. Mössbauerova spektroskopie a její využití pro stanovení oxidačních stavů železa v práškových vzorcích. 13. Magnetometrická měření práškových vzorků obsahujících různé oxidy železa pomocí magnetometru Stanovení remanentní magnetizace, koercitivní intenzity a saturační magnetizace.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 2022/2023 zimní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet Zápočet   3
Rozsah povinné účasti: 100% účast na laboratorních cvičeních.

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP: Splnění všech povinných úkolů v individuálně dohodnutých termínech.

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2024/2025 (B0712P130001) Environmentální technologie P čeština Ostrava 3 povinný stu. plán
2023/2024 (B0712P130001) Environmentální technologie P čeština Ostrava 3 povinný stu. plán
2022/2023 (B0712P130001) Environmentální technologie P čeština Ostrava 3 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.