651-2062/01 – Nanomateriály a životní prostředí (NZT)

Garantující katedraKatedra chemie a fyzikálně-chemických procesůKredity3
Garant předmětuProf. Mgr. Jana Kukutschová, Ph.D.Garant verze předmětuProf. Mgr. Jana Kukutschová, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník3Semestrletní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2022/2023Rok zrušení
Určeno pro fakultyFMTUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
LES05 Prof. Mgr. Jana Kukutschová, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zkouška 2+0

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Cílem předmětu je seznámit studenty se základními poznatky o výskytu, klasifikaci a vlastnostech nanomateriálů a jejich využití v technologiích.

Vyučovací metody

Přednášky
Projekt

Anotace

Předmět je komplexně zaměřen na problematiku využití nanomateriálů pro ochranu životního prostředí, ale také na přítomnost nanomateriálů, jako nežádoucích složek životním prostředí. Pozornost je kladena na vybrané aplikace nanomatriálů pro environmentální analýzu, metod čištění ovzduší, vod a půd s využitím nanomateriálů. V návaznosti na to je probírána problematika uvolňování, přeměn a možných dopadů přítomnosti nanomateriálů v jednotlivých složkách životního prostředí. Zvláštní pozornost je věnována klíčovým parametrům nanomateriálů, které jsou rozhodující pro možné negativní dopady jejich přítomnosti v prostředí, také ve vztahu k expozici živých organismů těmto materiálům. Probírána je také problematika kontaminace jednotlivých složek životního prostředí nanomateriály a možné dopady z toho vyplývající, včetně konečné fáze životního cyklu nanomateriálů, kdy se z nich stávají odpadní materiály. V důsledku expozice živých organismů těmto materiálům v prostředí je pozornost věnována možným účinkům nanomateriálů na živé organismy na úrovni molekulové, buněčné a orgánové a to pro organismy různých trofických úrovní. S ohledem na problematiku testování nanomateriálů je součástí náplně předmětu také problematika etických aspektů a v konečné fázi také legislativní rámec používání nanomateriálů.

Povinná literatura:

M. H. Fulekar, B. Pathak: Environmental Nanotechnology 1st Edition; CRC, 2017 ISBN 9781498726238. N. Dasgupta, S. Ranjan, E. Lichtfouse: Environmental Nanotechnology, Vol. 1, Springer 2018, ISBN 978-3-319-76089-6. N. Dasgupta, S. Ranjan, E. Lichtfouse: Environmental Nanotechnology, Vol. 2, Springer 2019, ISBN 978-3-319-98707-1. N. Dasgupta, S. Ranjan, E. Lichtfouse: Environmental Nanotechnology, Vol. 3, Springer 2020, ISBN 978-3-030-26671-4.

Doporučená literatura:

Dieter Vollath Nanomaterials: An Introduction to Synthesis, Properties and Applications 2nd Edition; Wiley, 2013.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

Ústní zkouška.

E-learning

Další požadavky na studenta

Požadavky budou upřesněny na přednáškách.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1. Úvod do problematiky: Výskyt, klasifikace a základní vlastnosti nanomateriálů. Výskyt nanočástic v přírodě. Klasifikace nanomateriálů dle dimensionality 1D, 2D, nanostruktury, nanokompozity. Historie. Přehled nejdůležitějších aplikací nanomateriálů. 2. Nanomateriály přírodního původu a nanomateriály vznikající jako vedlejší produkty antropogenních činností. 3. Proč jsou nanomateriály důležité? Výhody nanostruktur, řízená tvorba nových vlastností, příklady materiálů s různou morfologií: Carbon Nanotubes (CNTs), Quantum Dots , Nanoshell, Nanopores, Fulereny, Diamant, Carbon Nanotubes (Carbon-Based NPs), Graphene. 4. Aplikace nanomateriálů v analýze vzorků životního prostředí, využití nanomateriálů v nanosenzorech. 5. Aplikace nanomateriálů pro čištění ovzduší, fotokatalytické čištění ovzduší, dezinfekce ovzduší. 6. Aplikace nanomateriálů pro čištění vod, adsorpce kontaminantů na nanomateriály, fotokatalytické čištění vod, dezinfence vod, využití nanomembrán. 7. Aplikace nanomateriálů v zemědělství, využití hnojiv nebo pesticidů v nanoformě, využití nanomateriálů v denitrifikačních procesech. 8. Proč jsou nanomateriály nebezpečné? Toxikologicky významné parametry nanomateriálů, inhalační toxicita, dermální toxicita, možné typy interakcí s živými organismy na molekulové, buněčné a orgánové úrovni. 9. Osud nanomateriálů v životním prostředí, jejich transport v jednotlivých složkách životního prostředí. Biotransformace vybraných nanomateriálů. Bioakumulace a depozice v jednotlivých částech organismu. 10. Problematika kontaminace ovzduší, vod a půdy. 11. Nanomateriály jako odpady. 12. In vitro, in vivo, in silico metody testování toxicity nanomateriálů, vliv nanomateriálů na živé organismy na úrovni molekulové a buněčné. 13. Ekotoxicita nanomateriálů – působení na vybrané skupiny organismů včetně člověka. Genotoxické působení vybraných nanomateriálů. 14. Etické aspekty používání nanomateriálů a legislativní rámec používání nanomateriálů.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 2022/2023 zimní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zkouška Zkouška 100  51 3
Rozsah povinné účasti: Min. 80%.

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP: Splnění všech povinných úkolů v individuálně dohodnutých termínech.

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2024/2025 (B0712P130001) Environmentální technologie P čeština Ostrava 3 povinný stu. plán
2023/2024 (B0712P130001) Environmentální technologie P čeština Ostrava 3 povinný stu. plán
2022/2023 (B0712P130001) Environmentální technologie P čeština Ostrava 3 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.