651-2064/01 – Cvičení z metod materiálového výzkumu (CAT/CMMV)

Garantující katedraKatedra chemie a fyzikálně-chemických procesůKredity5
Garant předmětuIng. Štěpán Kment, Ph.D.Garant verze předmětuIng. Štěpán Kment, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník3Semestrletní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2022/2023Rok zrušení
Určeno pro fakultyFMTUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
KME0022 Ing. Štěpán Kment, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Klasifikovaný zápočet 0+5

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Studenti se seznámí s řadou technik využívaných pro analýzu materiálů a pevných vzorků.

Vyučovací metody

Experimentální práce v laboratoři

Anotace

Předmět si klade za cíl v praktické rovině procvičit vědomosti studentů získaných v rámci předmětů Fyzikálně chemické metody studia materiálů a některých vybraných technik probíraných v rámci předmětu Instrumentální analýza. Tento předmět je rozvrhovaný v letním semestru třetího ročníku a je posledním předmětem orientovaným na charakterizaci materiálů, důraz je tedy kladen na upevnění znalostí souvisejících s probíranými experimentálními technikami, včetně praktického ověření jejich využití v oblastech souvisejících s environmentálními technologiemi. V rámci cvičení se studenti seznámí s následujícími metodami: stanovení distribuce velikosti částic vybranými technikami, metodami stanovení specifického povrchu a distribuce velikosti pórů, IČ a Ramanovou spektroskopií. V rámci předmětu budou rovněž demonstrovány a procvičeny techniky XPS, AFM mikroskopie a Mössbauerovy spektroskopie, které, ačkoliv nejsou hojně rozšířeny v provozních laboratořích, mají svůj nezpochybnitelný význam v oblasti charakterizace materiálů a rozšiřují tak obzor studentů tohoto studijního programu. Mezi laboratorní cvičení je dále zařazena úloha stanovení in vitro toxicity nanomateriálů pomocí průtokové cytometrie. Dvě cvičení v závěru jsou pak zaměřeny na ukázku komplexního přístupu k analýze vod a odpadních materiálů, poslední cvičení je věnováno prezentacím studentů.

Povinná literatura:

KUMAR, Challa S.S.R., In-situ Characterization Techniques for Nanomaterials, 1st Edition, Springer, [2018]. ISBN 9783662563212. KAFLÉ, Bhim Prasad, Chemical Analysis and Material Characterization by Spectrophotometry, Elsevier, [2019]. ISBN 9780128148662.

Doporučená literatura:

DE OLIVEIRA Osvlado Novais, Jr., M. FERREIRA, F. DE LIMA LEITE, A.L. DA RÓZ, eds. Nanocharacterization Techniques, William Andrew Publishing, [2017]. ISBN 9780323497787.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

Zápočet.

E-learning

Další požadavky na studenta

Požadavky budou upřesněny v laboratorních cvičeních.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

Praktická cvičení: 1. Úvodní hodina, bezpečnost práce, seznámení s cvičenými tématy, seznámení s laboratořemi. 2. Velikostní charakterizace práškových materiálů pomocí laserové difrakce a metody dynamického rozptylu světla. 3. Využití transmisní elektronové mikroskopie pro velikostní, morfologickou a strukturní charakterizaci materiálů. 4. Velikostní a morfologická charakterizace nanočástic pomocí mikroskopie atomárních sil. 5. Stanovení plochy povrchu a distribuce velikosti pórů nanokrystalických a porézních materiálů. 6. IČ spektroskopie při charakterizaci některých povrchově modifikovaných nanočástic - zpracování dat, vyhodnocení 7. Ramanova spektroskopie při charakterizaci některých povrchově modifikovaných nanočástic -zpracování dat, vyhodnocení. 8. Průtoková cytometrie při studiu in vitro toxicity nanomateriálů. (úvod do nanotoxikologie, studium vlivu působení nanomateriálů na živé soustavy, stanovení viability buněk metodou Live/Dead, stanovení vlivu nanomateriálů na buněčný cyklus). 9. Moderní techniky studia chemického složení povrchů vzorků - XPS, zeta potenciál, mikroskopie atomárních sil 10. Stanovení chemických a fyzikálních parametrů vzorků v kapalném skupenství (analýza chemického složení, využití elektrochemických metod v analýze vody, apod …) 11. Analýza průmyslových odpadů (úprava a příprava vzorků pro analýzu, stanovení základních parametrů jako je ztráta sušením a žíháním, stanovení chemického a fázového složení, …). 12. Volba postupu charakterizace neznámého materiálu, výběr metod a jejich principy, zdůvodnění provedeného výběru - prezentace studentů.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 2022/2023 zimní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Klasifikovaný zápočet Klasifikovaný zápočet 100  51 3
Rozsah povinné účasti: 100% účast na laboratorních cvičeních.

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP: Splnění všech povinných úkolů v individuálně dohodnutých termínech.

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2024/2025 (B0712P130001) Environmentální technologie P čeština Ostrava 3 povinný stu. plán
2023/2024 (B0712P130001) Environmentální technologie P čeština Ostrava 3 povinný stu. plán
2022/2023 (B0712P130001) Environmentální technologie P čeština Ostrava 3 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.