651-2071/01 – Základy toxikologie (ZT)

Garantující katedraKatedra chemie a fyzikálně-chemických procesůKredity2
Garant předmětuIng. Jiří Pavlovský, Ph.D.Garant verze předmětuIng. Jiří Pavlovský, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník2Semestrzimní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2022/2023Rok zrušení
Určeno pro fakultyFMTUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
PAV57 Ing. Jiří Pavlovský, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zkouška 2+0

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Cílem předmětu je podat komplexní informace o škodlivých a toxických účincích látek (organické a anorganické), základních pojmech-toxicita, teratogenita, mutagenita, apod. Vysvětleny jsou i aspekty přeměny toxických látek v organismu člověka jednotlivými pochody. Součástí předmětu je i právní stránka toxikologie a to platné normativy, vyhlášky, zákony a nařízení dle EU.

Vyučovací metody

Přednášky

Anotace

Předmět „Základy toxikologie“ seznamuje posluchače se škodlivými toxickými účinky chemických látek (anorganické i organické), včetně způsobů vstupu těchto látek do lidského organismu a jejich detailnějšího metabolismu (biotransformace), a to i postupy odbourávání (vylučování) toxických látek (xenobiotik), popisu toxikodynamických a toxikokinetických pojmů, vysvětlení dalších pojmů, jako je účinnost, dávka, distribuce, vliv času (akutní, chronické účinky), vstřebávání apod. Část předmětu je věnována i dějům, které probíhají v lidském organismu, tedy vlivu toxických látek na mutaci, karcinogenitu, reprodukci, mutagenitu, dále pak vliv toxicity škodlivých látek na funkci jednotlivých orgánů v lidském těle, ve kterých dochází k intoxikaci/odbourávání toxických látek. Dále předmět seznamuje posluchače s platnými zákony a přidruženými nařízeními a vyhláškami z oblasti chemických látek a chemických přípravků, určení klasifikace látek či směsí dle nařízení CLP 1272/2008/EC, platného nařízení GHS, označování a balení látek a směsí, včetně Zákona č. 61/2014 Sb., o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů (chemický zákon). Další formou jsou informace o využití znalostí toxikologie pro oblast chemie, popřípadě i v jiných oborech, tj. vedení evidence chemikálií, popis práce a nakládání s těmito látkami, poskytnutí 1. pomoci při otravách, otázky bezpečnosti práce s chemickými látkami a bezpečnost práce v laboratoři.

Povinná literatura:

1. Tichý, M.: Toxikologie pro chemiky, Karolinum UK Praha, 1998, 90 s. 2. Marhold J.: Přehled průmyslové toxikologie. 3. Hodgson, E., Levi P.E.: A Textbook of Modern Toxicology. Elsevier Sci. Publ., New York, Amsterdam, London, 1987. 4. Timbrell, J.A.: Introduction to Toxicology. The 2nd Edition. Taylor and Francis, London, 1994.

Doporučená literatura:

1. Matrka, M., Rustek, V.: Průmyslová toxikologie, VŠCHT Pardubice, 1991, 157 s. 2. Zákon č. 61/2014 Sb. o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů (chemický zákon). 3. Murray, L., Daly, F., Little, M., Cadogan, M.: Toxicology Handbook, Kindle Edition, Publisher: Churchill Livingstone Australia, 2010.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

Ústní zkouška.

E-learning

Další požadavky na studenta

znalosti anorganické chemie, základy organické chemie

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1. Úvod do toxikologie (historie), její členění a obsah. Vysvětlení požadavků na zkoušku (absolvování předmětu). Dělení toxikologie. Jedy a jiné škodliviny. Jedy v historii. Teorie toxicity. 2. Cesty vstupu látek do těla (vstřebávání, biotransformace, proces distribuce). Přehled působení jedů v těle. Akutní a chronické působení jedů v těle. Obecné zásady terapie otrav. Toxikologie versus jiné technické obory. 3. Vysvětlení důležitých základních pojmů v toxikologii. Mechanismus účinku toxických látek, faktory ovlivňující účinky toxických látek (včetně vstupu přes membránu). Interakce toxické látky s organismem. 4. Metabolismus a likvidace jedů v organismu, první pomoc při akutních otravách, léčení chronických otrav. Preventivní ochrana před působením jedů a zdraví škodlivých látek. 5. Teratogenita, mutagenita, karcinogenita toxických látek, vysvětlení vztahu organismus-xenobiotikum. 6. Vliv prostředí na toxicitu, vnější vlivy, určení toxicity pro neznámé látky. vliv nano látek na toxicitu (perspektivy-výhody a nevýhody). 7. Platné právní předpisy týkající se jedů a látek škodlivých zdraví. Platné právní předpisy: nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí, nařízení GHS, Zákon č. 61/2014 Sb. 8. Klasifikace a kódové označení toxikologických vlastností a nebezpečnosti chemických látek a přípravků. (H, P věty, signální slova atd.). 9. Toxicita vybraných prvků a jejich anorganických sloučenin, část 1. 10. Toxicita vybraných prvků a jejich anorganických sloučenin, část 2. 11. Toxicita vybraných prvků a jejich anorganických sloučenin, část 3. 12. Toxicita vybraných organických sloučenin, část 1. 13. Toxicita vybraných organických sloučenin, část 2. 14. Toxicita vybraných organických sloučenin, část 3.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 2022/2023 zimní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zkouška Zkouška 100  51 3
Rozsah povinné účasti: 4 ústní otázky

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP: Splnění všech povinných úkolů v individuálně dohodnutých termínech.

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2023/2024 (B0719A270001) Nanotechnologie P čeština Ostrava povinný stu. plán
2022/2023 (B0719A270001) Nanotechnologie P čeština Ostrava 2 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky



2023/2024 zimní