651-2085/01 – Chemie životního prostředí (ChZP)

Garantující katedraKatedra chemie a fyzikálně-chemických procesůKredity5
Garant předmětuProf. Mgr. Jana Kukutschová, Ph.D.Garant verze předmětuProf. Mgr. Jana Kukutschová, Ph.D.
Úroveň studiapregraduální nebo graduálníPovinnostpovinný
Ročník3Semestrzimní
Jazyk výukyčeština
Rok zavedení2022/2023Rok zrušení
Určeno pro fakultyFMTUrčeno pro typy studiabakalářské
Výuku zajišťuje
Os. čís.JménoCvičícíPřednášející
LES05 Prof. Mgr. Jana Kukutschová, Ph.D.
PRA37 prof. Ing. Petr Praus, Ph.D.
Rozsah výuky pro formy studia
Forma studiaZp.zak.Rozsah
prezenční Zápočet a zkouška 3+1

Cíle předmětu vyjádřené dosaženými dovednostmi a kompetencemi

Absolvent předmětu získá přehled o chemických reakcích v soustavě voda-půda-atmosféra, seznámí se s biogeochemickými cykly kyslíku, uhlíku, dusíku, síry, fosforu, a vlivech vybraných technologií (např. v energetice) na životní prostředí. Student dále získá poznatky o anorganických a organických polutantech v životním prostředí včetně jejich možných environmentálních rizik.

Vyučovací metody

Přednášky
Semináře
Projekt

Anotace

Předmět je zaměřen na prohloubení znalostí studentů v oblasti chemie vody, půdy a ovzduší, tj. reakcí probíhajících v těchto systémech, dále na problematiku polutantů v těchto složkách životního prostředí a také vybraných technologiích, které mají potenciál významnou měrou ovlivňovat kvalitu životního prostředí. Součástí předmětu je také seznámení s možnými environmentálními riziky diskutovaných anorganických a organických polutantů.

Povinná literatura:

1. DOUŠOVÁ, B. a BŮZEK, F.: Chemie životního prostředí: úvod do chemie atmosféry, hydrosféry a geosféry. Praha: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, 2016. ISBN 978-80-7080-979-2. 2. PITTER P.: Hydrochemie. 5. aktualizované a doplněné vydání. Praha: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, 2015. ISBN 978-80-7080-928-0. 3. BRANIŠ, M., HŮNOVÁ, I.: Atmosféra a klima: aktuální otázky ochrany ovzduší. V Praze: Karolinum, 2009. ISBN 978-80-246-1598-1.

Doporučená literatura:

1. VANLOON, Gary W. a Stephen J. DUFFY. Environmental chemistry: a global perspective. 2nd ed. Oxford: Oxford University Press, 2005. ISBN 0-19-927499-1.

Forma způsobu ověření studijních výsledků a další požadavky na studenta

Ústní zkouška.

E-learning

Další požadavky na studenta

Nejsou další požadavky.

Prerekvizity

Předmět nemá žádné prerekvizity.

Korekvizity

Předmět nemá žádné korekvizity.

Osnova předmětu

1. Úvod do chemie životního prostředí. Biosféra, hydrosféra, atmosféra, pedosféra a technologie. 2. Úvod do chemie vod (vlastnosti vody), acidobazické srážení a komplexotvorné reakce. 3. Oxidačně-redukční reakce, redoxní potenciál vod, rozpustnost významných plynů (O2, CO2), uhličitanová rovnováha, adsorpce. 4. Základní parametry kvality vod. Čistění a úprava vod. 5. Úvod do chemie atmosféry. Vývoj atmosféry. Rozdělení podle teploty a chemického složení. Organické a anorganické polutanty v atmosféře. 6. Chemické reakce v atmosféře. Fotochemický smog. Stratosférický a troposférický ozon. Prachové částice a jejich osud v atmosféře. 7. Úvod do chemie půdy. Vznik půdy, půdní profily. Primární a sekundární minerály. Zvětrávací procesy, jílové minerály a jejich sorpční vlastnosti. 8. Acidobazické a iontovýměnné reakce v půdách. Pufrační intervaly a kyselinová neutralizační kapacita ANC. Kationtová výměnná kapacita, KVK. Odpady a polutanty v půdách. Degradace půd. 9. Globální biogeochemické cykly v biosféře. Blokové modely cyklů. Cyklus uhlíku a kyslíku. Antropogenní vlivy při rovnováze oxidu uhličitého. 10. Globální biogeochemické cykly dusíku, síry a fosforu. Vliv hnojení na cyklus dusíku, tvorba oxidu dusného. Koloběh síry a acidifikace prostředí. Cyklus fosforu a eutrofizace prostředí. 11. Perzistentní látky v životním prostředí. Biogeochemické cykly kovů. Organické perzistentní polutanty – polycyklické aromatické uhlovodíky, halogenované organické sloučeniny, pesticidy a polychlorované bifenyly. 12. Přírodní zdroje a energie. Ekologicky přijatelné využití uhlí. Formy rizikových prvků v uhelné hmotě. Spalování v tepelných elektrárnách a distribuce prvků podle tenze par. Odsíření plynů. Fluidní spalování. 13. Ekologické aspekty jaderné energetiky. Typy jaderných reaktorů (Temelín, Černobyl) a jejich bezpečnost. Zpracování štěpných produktů. Radionuklidy v životním prostředí. Ozáření populace z jednotlivých zdrojů. 14. Trendy v chemii životního prostředí.

Podmínky absolvování předmětu

Prezenční forma (platnost od: 2023/2024 zimní semestr)
Název úlohyTyp úlohyMax. počet bodů
(akt. za podúlohy)
Min. počet bodůMax. počet pokusů
Zápočet a zkouška Zápočet a zkouška 100 (100) 51
        Zápočet Zápočet 40  21
        Zkouška Zkouška 60  30 3
Rozsah povinné účasti: Min. 80 % povinná účast na cvičeních. Absolvování zápočtových testů.

Zobrazit historii

Podmínky absolvování předmětu a účast na cvičeních v rámci ISP: Splnění všech povinných úkolů v individuálně dohodnutých termínech.

Zobrazit historii

Výskyt ve studijních plánech

Akademický rokProgramObor/spec.Spec.ZaměřeníFormaJazyk výuky Konz. stř.RočníkZLTyp povinnosti
2025/2026 (B0719A270001) Nanotechnologie P čeština Ostrava 3 povinný stu. plán

Výskyt ve speciálních blocích

Název blokuAkademický rokForma studiaJazyk výuky RočníkZLTyp blokuVlastník bloku

Hodnocení Výuky

Předmět neobsahuje žádné hodnocení.